Son dakika: Türkiye resti çekti: Hiçbir kıymeti yok...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan Yunanistan'a uyarı geldi. Yunanistan'ın tatbikatlarına ilişkin Bakan Akar ''Bunlarla bir yere varmalarının mümkün olmadığını, bunların Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında hiçbir kıymetiharbiyesi olmadığını görmeleri, bilmeleri lazım.'' ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 15.03.2021 17:53 GÜNCELLEME 15.03.2021 18:36
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile görüşmelere önem verdiklerini belirterek, "Yunan komşularımızın uzlaşmaz ve kışkırtıcı tutumlarından bir an önce vazgeçmelerinin hem bölge, hem kendileri hem de Yunan halkının refahı için önemli olduğunu değerlendiriyoruz" dedi.

Komşu'da Türkiye korkusu büyüyor: Erdoğan’ın Türkiye’si çok güçlü bir donanma geliştirdi


Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının da katıldığı video konferans toplantısında birlik ve ordu komutanlarıyla görüştü, sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimat verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ile bakan yardımcılarının katılımıyla video konferans toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, yurt içi ve yurt dışındaki birlik komutanlarının yanı sıra ordu ve kuvvet komutanları devam eden faaliyetler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi verdi. Savunma ve güvenlik konuları kapsamında Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, terörle mücadele harekatları ve korona virüsle mücadelede alınan tedbirlerin de ele alındığı toplantıda talimatlar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yoğun bir dönemden geçtiğini belirtti.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK CİDDİ ŞEKİLDE SIKIŞTI

Terörle mücadele operasyonlarının kararlılıkla devam ettiğini ifade eden Akar, görevlerini başarıyla yerine getiren tüm personeli kutlayarak, "Terör örgütü PKK gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında ciddi şekilde sıkıştı. İnşallah bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize verilen görevleri başaracağız" diye konuştu.

TÜM KOMUŞULARIMIZLA İYİ İLİŞKİ İÇİNDE OLMAK İSTİYORUZ

Doğu Akdeniz'deki gelişmelere de değinen Akar, Türkiye ile Yunanistan Dışişleri Bakanlıkları arasında yapılması planlanan istişari görüşmeleri hatırlatarak, "Yunanistan başta olmak üzere tabi ki Mısır da dahil tüm komşularımızla iyi komşuluk ilişkisi içinde olmak istiyoruz" diye konuştu.Bakan Akar, ayrıca şunları söyledi:

"Her zaman olduğu gibi diyalog, uluslararası hukuka saygı diyoruz. Fakat maalesef Yunanistan hala iyi komşuluğa yakışmayan bir üslupla, tehdit, gerilimi artırıcı, tırmandırıcı bir takım uygulamalarla bu iyi komşuluk ilişkilerimizin tesisine engel, mani oluyorlar. Konuları her seferinde Türkiye-Yunanistan arasında olmaktan çıkarıp Türkiye-AB, Türkiye-ABD gibi olayı yansıtmak suretiyle birtakım faydalar elde edebileceklerini zannediyorlar. Fakat bu şekilde bir yere varmaları mümkün değil. Bunu kabul etmiyoruz. Tatbikatları bir tehdit unsuru olarak devamlı zikrediyorlar. Bunlarla bir yere varmalarının mümkün olmadığını, bunların Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında hiçbir kıymetiharbiyesi olmadığını görmeleri, bilmeleri lazım."

 

NATO'DAKİ GÖRÜŞMELERE ÖNEM VERİYORUZ

Yunanistan'ın da iyi komşuluk ilişkilerine, diyaloğa, görüşmelere önem vermesinin gerekliliğine vurgu yapan Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Çünkü biz önem veriyoruz. İstişari görüşmelere önem veriyoruz, NATO'daki ayrıştırma görüşmelerine önem veriyoruz, güven artırıcı önlemler çerçevesinde yaptığımız görüşmelere önem veriyoruz. Güven artırıcı toplantılardan dördüncü toplantı için Yunan muhataplarımızı Türkiye'ye beklediğimizi her fırsatta söylemeye devam ediyoruz. Uluslararası, ikili hukuk, tarihi süreç bakımından haklı olduğumuzun bilincindeyiz ve dolayısıyla çok rahatız. Her konuyu konuşmaya hazır olduğumuzu tekrar tekrar söylüyoruz. Bizim temennimiz Yunan komşularımızın uzlaşmaz ve kışkırtıcı tutumlarından bir an önce vazgeçmelerinin hem bölge, hem kendileri hem de Yunan halkının refahı için önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Çünkü içinde bulundukları ekonomik koşullarda hala silahlanma konusunda birtakım girişimlerde bulunuyorlar. Bunların da Yunan halkının aleyhinde olduğunu herkes biliyor. Özellikle bazı Yunan akademisyenlerin, bazı siyasilerin, emekli bazı sivil, asker bürokratların bu konulardaki açıklamaları da bizim görüşlerimizi paylaştıklarını gösteriyor."

Sözlerinin sonunda şehit ve gazileri minnetle yad eden Hulusi Akar, "Peygamber ocağı olarak da bilinen ve bu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri aklın ve bilimin ışığında, anayasa ve yasalar çerçevesinde Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 'Ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı' içinde her türlü zorluğa göğüs gererek milletinin emrinde, görevinin başındadır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 49
 • ömer yapış 2 yıl önce Şikayet Et
  konuş toprağam konuş adamın harman olduğu yerden, rabbim senin nezdinde tüm askerlerimizi ya hafız ismi ile muhafaza eylesin
  Cevapla
 • Torun 2 yıl önce Şikayet Et
  Ey yunan çok naz aşık usandırır. Fazla uzadı çakın sondajı
  Cevapla
 • Çiçek. 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah ın izniyle ülkemiz için ne gerekiyorsa yaparız ALLAH ın izniyle yunan belasını arayorsa önce Allah tan bulsun çünkü en Temiz işi yapar çabuk yapar
  Cevapla
 • Ali aksoy 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahudinin 6 günlük savaşta,neler yaptigini gördük,topraklarini üçe katladi koskoca 90 milyon Misir'ı sifirladi,lütfen uyanik olun,çünkü oyun büyük.Trakya,ege denizi adalar ,akdeniz Kıbris 4 BÜYÜK KONULAR.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  " Her TÜRK ASKER doğar"." 100 alimin ibadeti bir askerin 1 saat nöbeti gibidir"?!".."Ben de şehit olmak istiyorum söylemi !".."" ALLAH TEKDİR, ORDUSU TÜRKTÜR".." askerlik borcunu ödenir". "Askerlik yapmayana kız verilmez, önce askerliğini yapsın"anlayışındannnnn "parayı veren düdüğü çalar anlayışınaa savrulmaaaa !? Üniversitelerimiz bi araştırma konusu olarak "sabaha kadar discoda,akşama kadar denizde, son model araçlarla sürat yarışı yapan gençlerle, kutsal askerlik görevini yapan kerpiç evlerine bayrak asılan gençler arasındaki "OLGUNLUK /MİLLİLİK FARKI" konusunda bi çalışma yapılmalıdır..!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tevfik Göksu projelerini tanıttı: Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünü yapıyoruz
İmamoğlu kendisini 'metro fatihi' ilan etti! İşte gerçekler