MHP’li isimden kanun teklifi: O ilçenin ismi Şehitkemal olsun!

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinin isminin “Şehitkemal” olarak değiştirilmesini teklif etti.

MHP’li isimden kanun teklifi: O ilçenin ismi Şehitkemal olsun!
MHP’li isimden kanun teklifi: O ilçenin ismi Şehitkemal olsun!
GİRİŞ 11.04.2021 15:45 GÜNCELLEME 11.04.2021 16:03
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel başkan yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) Yozgat iline bağlı Boğazlıyan ilçesinin isminin “Şehitkemal” olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifinde bulundu. Gerçekleştirdiği basın açıklamasında Yıldız, “Şehadetinin 102.Yılında Kaymakamı olduğu Boğazlıyan’ın adının Şehitkemal olarak değiştirilmesi için Kanun teklifi verilmiştir. Ebedi Türk Yurdu Anadolu’da Şehit Kemal beyin ismi sonsuza kadar yaşatılacaktır” diye aktardı.

MHP teklif hazırladı! Terörden yaralanan herkese gazilik verilsin

ŞEHİT KEMAL BEY KİMDİR?

Yıldız açıklamasının devamında ise Şehit Kemal Bey hakkında şunları kaydetti: “1884 yılında Beyrut’ta doğdu. Babası Sirkeci Gümrüğü Yolcu Salonu Müdürü Arif Bey’dir. Mülkiye’den pekiyi derece ile mezun oldu. 1909 yılında 12 Adalar Valiliği (Cezair-i Bahri Sefid) maiyet memurluğunda stajını bitirip kaymakam olan Mehmet Kemal Bey, 13 Haziran 1917 tarihinde de Boğazlıyan Kaymakamlığı görevinde bulundu. Kaymakamlığı esnasında Ermeni tehciri sırasında ihmali bulunduğu gerekçesiyle Ankara Valiliğince görevinden azledildi. Konya İstinaf Mahkemesi'nin kararıyla aklandı ve azil kararı kaldırıldı.

MSB duyurdu: İzmir'de düşen uçak, denizden çıkarıldı

İttihat ve Terakki Hükümetinin iktidardan düşmesi ile iktidara gelen Hürriyet ve İtilaf Partisince, işgal kuvvetleri ve onların himayesinde her türlü şenaati işleyen Ermenilere yaranmak maksadı ile bazı kararlar alınmış, Kemal Bey, Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin kararıyla yargılanmak üzere 7 Ocak 1919 tarihinde Konya’da gözaltına alınarak, 30 Ocak 1919’da İstanbul’a getirilmiştir.Tehcir suçlarına bakmak için işgalciler tarafından kurulan, İngiliz muhipler cemiyeti üyesi Nemrut Mustafa Paşa yönetimindeki Divan-ı Harpte 2 ay ve 18 gün süren ve “yalancı tanıklara desteklenen” duruşmaların ve Fransız ve İngiliz işgali komutanlarının, Ermeni komitacıları ve Ermeni Patriği Zavenin baskıları sonunda; “Bozok ve Boğazlıyan Ermenileri'nin tehciri sırasında suiistimal ve öldürme olaylarında ihmali olduğu” gerekçesiyle idama mahkum edilmiştir.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın koronavirüse yakalandı

Ermenilerin dava vekaletini Leon Remzi adlı sahtekar üslenirken, Savcı yardımcısı Haralambos hiç bir yargılama kuralına aldırış etmeden şahitlerin tamamını Ermenilerden oluşturdu. Kemal Beyin Avukatlığını Selahaddin Bey yaptı. Ermeni meselesinin tarihçesini anlattı, Tehcirin Ermeni çetecilerin saldırılarını sonlandırmak için özel bir kanunla yapıldığını, tehcir öncesi isyan ve kırımlar konusunda herkesin ittifak içinde olduğunu belgeleriyle ortaya koydu.Yolluk ve yevmiyeleri karşılanmadığı için Mehmet Kemal Bey lehine şahitlik yapacaklar Anadolu’dan İstanbul’a gelemedi.19 kişi aleyhte tanıklık yaptı. Bu kişilerin beyanlarının gerçek dışı olduğu mahkeme heyeti tarafından da gözlendi.

Dikkat çeken anket! Vatandaş Boğaziçi eylemlerine prim vermedi

Tanık olarak dinlenen  Ojeni Varvaryan: “tehcir sırasında küçük bir kız olduğunu kafasına balta vurarak öldürülmek istendiğini ama şans eseri hayatta kaldığını” anlattı. Mahkeme, Ojeni Varvarya’nın kafasındaki yara ile ilgili doktor raporu talep etti. Tıbbi incelemede yaranın çok yeni olduğu ve balta ile oluşmasının mümkün olamayacağı belirlendi. Raporun mahkemede okunmasından sonra Varvaryan, Boğazlıyan’da hiç bulunmadığını ama bu şekilde ifade vermesi için kendisine para verildiğini itiraf etti. Diğer şahitler de savunma avukatlarının soruları üzerine iddia ettikleri olayı hiç görmediklerini ama anlatılanları duyduklarını beyan ettiler. Bu itiraflara rağmen; Kemal Bey idama mahkum edildi. 10 Nisan 1919 tarihinde akşamüstü saat; 17.20’de Bekiraga bölüğünden alınarak Beyazıt Meydanı’nda İstanbul Üniversitesinin büyük kapısında idam edildi. Kemal Beyin idam sehpasında son sözlerini söyledi. “Ben bir Türk memuruyum, sizlere yemin ederim ki ben suçsuzum, bugünde suçsuzum yarında suçsuzum. Ecnebi Devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Allah vatana millete zeval vermesin.”

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • duran 3 ay önce Şikayet Et
  hımmmm
  Cevapla
 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Benim kafamda netleştiremediğim bir nokta şudur: Sonuçta Anadolu'nun bir köşesindeki bir kaymakama Ermeniler veya dış güçler neden bu kadar kafayı takmışlar? O dönemde ülkesini seven, İngilizlere karşı çıkan, Ermenilerin yalanlarını kabul etmeyen bir o mu varmış ki bu kadar kafayı takmışlar?
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  adı değişsin. boğazlayan nedir?
  Cevapla
 • Ertan 3 ay önce Şikayet Et
  Boğazlıyan adının boğazı Türkçe ama yan eki ermenilerce kullanılıyor.Kaymakam kemal bey ermemilerin arkasındaki biyük güçler tarafından osmalıdaki uşakları tarafındahaksız yeri idam edilmiş bir kahramandır, adı verilse ne olur. Fethiyeye adını veren teyyare i fethibey di. Çok yerinde bir karar. Milli şehidimizin 102 yıldır yaşayan adıyaşatılmış olur. Ruhu şadolsun.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 3 ay önce Şikayet Et
  içinde kemal olmasa daha iyi olurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Provokasyon sonrası faciaya ramak kaldı! Aracı durdurup taş ve sopalarla saldırdılar
Alevler termik santrale sıçradı! İlk görüntüler