Bakan Soylu Thodex vurgununda gerçek rakamı açıkladı! 2 milyar dolar değilmiş!

Kripto para borsası Thodex vurgunu hakkında konuşan Süleyman Soylu, '108 milyon dolarlık bir portföy var. 2 milyar dolarlık bir bulgu söz konusu değil' dedi.

GİRİŞ 29.04.2021 08:01 GÜNCELLEME 29.04.2021 08:01
Bu Habere 120 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin günlerdir konuştuğu Thodex vurgununun yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Kamoyunda 2 milyar dolarlık vurgun olarak bilinen Thodex vurgununun gerçek miktarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı. Soylu, ortada 2 milyar dolarlık bir vurgun olmadığını, vurgunun 108 milyon dolar olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında gündemdeki konular hakkında konuştu.

77 KİŞİ GÖZALTINDA

Kripto para borsası Thodex'e yönelik dolandırıcılık soruşturmasına da değinen Soylu, “82 kişiye yönelik bir gözaltı kararı çıktı, 77 kişi gözaltına alındı, halen gözaltında olanlar var” dedi.

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını hatırlatan Soylu, “Bu hadise ortaya çıkar çıkmaz kırmızı bülten kararı Adalet Bakanlığı'na iletildi. Biz hemen Interpol'e ilettik, ertesi gün kırmızı bülten çıkarıldı. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ile görüştük. 4 ülkede ekiplerimiz çalışma yapıyor, soruşturma yürüyor” ifadelerini kullandı.

2 MİLYAR DOLAR İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Özer'in 2 milyar dolarla birlikte yurt dışına kaçtığı iddiasının doğrulanmadığını belirten Soylu, şunları söyledi:

"THODEX VURGUNUNUN GERÇEK MİKTARI​"

“Biz üniversite 4'teyken 3 arkadaş para piyasalarına merak sardık. Şirket kurduk, temel ve teknik analiz yapıyorduk. 93'e kadar yaptım ve bıraktım. Para piyasalarıyla ilgili bir bilgim var. 2 milyar dolar haberi çıktı, bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niçin buna itiraz etmedi diye baktık. Özellikle bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu rakamları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar diye. Arkadaşlarımızın şu ana kadar öğrendikleri 108 milyon dolarlık bir portföy var. İşlem hacmi ve portföy ayrı şeylerdir. Muhasebecisinden bilgisayarlarından bu bilgiyi çıkardık. Burada böyle bir avukat dile getirdi 2 milyarlık dolar öyle kaldı. 2 milyar dolarlık bir bulgu söz konusu değil.”

Kripto para için Türkiye hangi modeli benimseyecek?

CÜZDAN TAKİBİ

Bir kripto para borsasında hesap açtığınızda neredeyse her kripto para için eşsiz bir cüzdan adresi size tanımlanır. Bu cüzdan adresine para yatırdığınızda, para çektiğinizde veyahut farklı bir cüzdana kripto para yolladığınızda bu işlem Blockchain üzerinden takip edilebilir.

Borsaya para yatırdığınızda bakiye kısmında yatırdığınız para görülür ancak gönderdiğiniz para size tanımlı olan cüzdandan borsa cüzdanına çekilir. Orada saklanır. Bir başka cüzdan adresine yolladığınız kripto para saklandığı borsa cüzdanından yollanır.

BLOKCHAİN ÜZERİNDEN İZLENİR

Kripto paraların takip edilebilirliği, Blockchain üzerinde izlenebilirliği ile birlikte bu işlemlerin hepsi şeffaf olarak gerçekleşir. Bu şeffaflık sayesinde cüzdanlar arasında kripto paraların hareketi izlenebilir.

Geçtiğimiz hafta sert düşen Bitcoin'de yeni gelişme!

MAĞDURLARIN AVUKATI HER ŞEYİ ANLATTI

Kripto para borsası 'Thodex'in yurt dışına kaçan sahibi Fatih Faruk Özer tarafından dolandırılan mağdurlar, avukatları aracılığıyla Anadolu Adliyesi'ne gelere, savcılığa suç duyurusunda bulunmaya devam ediyor.  Yaklaşık 50 mağdurun avukatılığını üstlenen Keskin, açıklamalarda bulundu.

COİN SATMAMIŞ!

"Burada şahıs, hiç bir şekilde insanlara coin vermemiş. Sanal anlamda insanlara bir sistem yaratmış. İnsanlar orada coin aldıklarını zannederken aslında ekranda soyut bir şeye yatırım yapmışlar. Paraları toplayıp, malesef yurt dışına kaçıyor.

THODEX KURUCUSU NE KADAR CEZA ALIR?

Faruk Fatih Özer'in yakalanmasının ardından yaşanacak süreçle ilgili de bilg veren Keskin, "Şahıs yakalanıp geldiği zaman TCK'nın 220'nci maddesindeki suç örgütü kurmak ve yöneticisi olmak ile nitelikli dolandırıcılık ya da bilişim suretiyle dolandırıcılık suçlarından çok ciddi hapis cezası bekliyor;100, 150,200 sene" şeklinde konuştu. 

YORUMLAR 120
 • Misscoin 3 yıl önce Şikayet Et
  Desene her coin kendi bacağından asılır...
  Cevapla
 • Serkan Ozkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Dedim ki insan bunu iki milyar icin kendine neden yapsin! Kacak hayat. surgun :) 108 milyon duyunca bana da mantikli geldi :)
  Cevapla
 • Salih 3 yıl önce Şikayet Et
  2 milyar dolar eksi 108 milyon dolar ? gerisi nerde ?
  Cevapla
 • Osman 3 yıl önce Şikayet Et
  salih sen hiç hayatında 2 milyar dolar gördün mü?
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  umarım hayatında ki diğer işleri de bu şekil de yapmıyorsundur birşeyi okuyun arkadaş okuyun anlayın...
  Cevapla
 • Burhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Haberi okudun mu Salih?
  Cevapla
 • Salih 3 yıl önce Şikayet Et
  2 milyar dolar eksi rüşvet 150 milyon dolar olmasın. Bu adam hangi bakanlardan ünlülerden resim cekilmiş ? hemde bu yaşda. Buna birşey olmaz konuşursa baya kişiler yanar.
  Cevapla
 • Tuzak.. 3 yıl önce Şikayet Et
  abd yahudiler i artık eskisi gibi müslüman devletlerin topraklarına giremiyor çünkü onlarda toprakları için savaşıyor bu kez farklı bir oyuna girdi yahudiler hazır para oturduğun yerde kazan bizim gençlikte bu tuzağa hemen girdi belli bir miktara gelince DEVLET uyanmadan hemen paraları aldılar bunuda türk görünümlü bir müslüman ı seçerek yaptılar kısacası GENÇLİK yahudilerin kapan tuzağına düştü..
  Cevapla
 • Şst 3 yıl önce Şikayet Et
  Bop başkanımız sağolsun
  Cevapla
 • Adem 3 yıl önce Şikayet Et
  Ve Avrupa ülkeleri arasında sanal para alıp satımında lider ülkelerden biriyiz lider olduğumuz konuya bakarmisin Allah sonumuzu hayretsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4 yaşındaki kız çocuğu, yatakta uyuyan çocuğu 13 yerinden ısırdı
Kıyma makinesi cinayeti ile ilgili büyük sır! Çocukların babası kim?