Tam kapanmada iki bakanlıktan son dakika kararları açıklandı

Son dakika haber: Tam kapanma döneminde sağlık tesislerinde bulunan kreşler ve sadece kısıtlamalardan muaf olan ailelerin çocukları için kreşler açık olacak.

Tam kapanmada iki bakanlıktan son dakika kararları açıklandı
Tam kapanmada iki bakanlıktan son dakika kararları açıklandı
GİRİŞ 29.04.2021 16:23 GÜNCELLEME 29.04.2021 16:49
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış
 • Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı ve Aile, Sosyal Hizmetler Bakanlığı kreşler konusunda iki ayrı açıklamada bulundu. Buna göre; Sağlık kuruluşlarına bağlı kreşler tam kapanma döneminde açık olacak. 
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık ise: "Tam kapanma döneminde sadece kısıtlamalardan muaf olan ailelerin çocukları için kreşlerimiz açık olacak." açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, “Cumhurbaşkanlığımızca 14/04/2021 tarihli ve 31454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler' konulu 2021/8 sayılı genelge ile Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulmuştur. Bu defa da Covid-19 salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 29 Nisan 2021 tarihi saat 19.00 ile 17 Mayıs 2021 saat 05.00 tarihleri arasında tam kapanma dönemine geçileceği kamuoyuna ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce 27.04.2021 tarihinde 17665 sayı ile yayımlanan 'Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler' konulu yazı ile de hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmalarının Cumhurbaşkanımızca uygun görüldüğü belirtilmiştir" denildi.

Tam kapanmada merak edilen ek sorular yanıt buldu

Genelgede özellikle taşra teşkilatlarından gelen yoğun talepler üzerine uygulamada oluşabilecek tereddütleri gidermek amacıyla talep konusu iş ve işlemlere yönelik şu bilgilere yer verildi:
"

1 - Bakanlık makamının 14.04.2021 tarih ve 1555 sayılı yazılarının birinci maddesinde düzenleme altına alınan esnek çalışma yöntemine, sağlık hizmet sunumunu da aksatmayacak şekilde yetkilendirilmiş olan tüm idarecilerimizce (merkezde birim amirleri, bağlı ve ilgili kurumlarda en üst kurum amiri, İl Sağlık Müdürleri, İlçe Sağlık Müdürleri/Toplum Sağlığı Merkezi başkanları ve başhekimler) riayet edilerek tam kapanma döneminde de uygulama yapılabilmesi için çaba gösterilecektir.

Tam kapanmada sigara satışı yasak mı? Türk Diyanet Vakıf-Sen'den 'sigara satılmasın' önerisi

2- Sağlık tesislerimizde bulunan kreşler, çalışanlarımızın mağduriyet yaşamaması için pandemi tedbirlerine azami dikkat edilerek açık tutulacaktır.

Bu hafta Cuma Namazı camide kılınacak mı? Tam kapanmada camiler açık mı olacak?

3- İhtiyaç halinde aşağıdaki konular ve sağlık çalışanlarının çocuklarına hizmet veren bakıcıların muafiyeti başta olmak üzere pandemi ile mücadele kapsamındaki iş ve işlemlerle ilgili olarak İl Hıfzıssıhha Kurullarına karar veya kararlar almak üzere teklifte bulunulacaktır.

Doğalgaz, Elektrik ve Su faturaları ertelendi mi? Fatura erteleme başvurusu nasıl yapılır?

4- Kreş bulunmayan veya kreş imkânı yetersiz olan yerler ile bakıcısı olmayan çalışanlarımız için 5., 6. ve 7. maddedeki tedbirlerin uygulanmasına gayret edilecektir.

İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi taksitleri ertelenecek mi? Kredi kartı ödemelerinde son durum ne?

5- Çalışan eşlerin her ikisinin de Bakanlığımız personeli olması halinde kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanlarımızın çalışma saatlerinin aynı döneme denk gelmeyecek şekilde düzenlenmesine azami gayret edilecektir.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Tam kapanmada özel araç ve otobüs, uçak ile şehirler arası..

6- Tam kapanma döneminde her ikisi de çalışan çocuklu eşlerin olası olumsuzlukların yaşanmaması için aynı anda nöbete getirilmemesi için kurum amirlerince gerekli hassasiyet gösterilecek ve her türlü tedbir alınacaktır.

7- Bu süreçte yukarıdaki 5. ve 6. maddede belirtilen sebeplerle yıllık izin kullanmak isteyen personele imkânların elvermesi halinde kolaylık sağlanacaktır.

8- Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce 27.04.2021 tarihinde 17665 sayı ile yayımlanan yazı çerçevesinde idari izinli sayılan tüm Bakanlığımız çalışanlarına yönelik olarak geçmiş dönemlerdeki idari izin günlerinde yapılmış olan mutat uygulamalara riayet edilecektir.”

KISITLAMADAN MUAF OLAN AİLELERE KREŞLER AÇIK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Tam kapanma döneminde sadece kısıtlamalardan muaf olan ailelerin çocukları için kreşlerimiz açık olacak." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar adam gittikten sonra istqnbulda virüs kalmamıştır kapanma açılabilir:)
  Cevapla
 • Nalbur 4 ay önce Şikayet Et
  Nabur'lar açık olacak mı?
  Cevapla
 • Vatandaş ali 4 ay önce Şikayet Et
  Haberlerde görüyoruz İstanbul en çok virüs olan il.insanlar kapanma öncesi akın akın turkiyeye dağıldı.cok güzel önlem olmuş tebrikler
  Cevapla
 • önemli soru 4 ay önce Şikayet Et
  suriyeliler neden koronaya yakalanmıyor ? cevabını bilen varmı?
  Cevapla
 • Suriyali Adem 4 ay önce Şikayet Et
  Koronadan daha hızlı koşuyorlar da ondan...
  Cevapla
 • Dadaş 4 ay önce Şikayet Et
  Bu kapanma cok cok cok calisip yorgunluktan bitkin dusmus yuruyecek hali kalmamis dusuk maasla almis hafta sonlari izin yetmemis yan gel yat osman alsana bostan misali memura istirahat kapanmasi.Isciyinin cani ailesi yakini akrabasi yok onlar virus bulassin birsey olmaz mantigi bu Ayrimcilik olmamaliydi kapanmaysa bu herkes icin gecerli olmaliydi.yanlis yapildi yanlis yapildi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Doğan Kuban hocayı kaybettik
ABD'nin Afganistan'daki işkence evi: Bagram Cezaevi