Normalleşme geri dönüyor! Erdoğan'dan son dakika açıklaması

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "81 İlimizden 560 Genç ile En Uzun İftar Sofrası" programında tam kapanma sonrası normalleşme sinyalini verdi.

GİRİŞ 08.05.2021 15:31 GÜNCELLEME 08.05.2021 15:31
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 81 İlimizden 560 Genç ile En Uzun İftar Sofrasına video konferans yöntemiyle katıldı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sosyal yaşamla ilgili olarak bir süre daha hepimizin fedakarlık yapması gerekiyor. Bu salgını en kısa zamanda atlatıp normal hayatımıza döneceğimiz günlerin yakın olduğuna inanıyorum.

Şimdiden Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının ardından gençlerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler bu ülkenin 2053 vizyonunu hayata geçirecek kuşaklarısınız. İlim, irfan ve hikmet sahibi olmanızı istiyorum. Bunlar olduğu zaman o gençliği kimse yıkamaz" dedi.

Pandemi sebebiyle okullarımızdan uzak kaldık, okullarımızı çok özledik. Okullarımız açılacak mı?

 

Sevgili umut, inşallah 17 Mayıs itibariyle başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Bu takvimde okulların açılışıyla ilgili süreç de yer alacak. Vefat sayısında ciddi manada düşüş var. Sizleri okulunuzla buluşturmak için her türlü gayreti gösterdiğimizden emin olabilirsiniz.

Derdimiz bir an önce sağlıklı bir şekilde okullarımıza kavuşmaktır.

'Nerede o eski Ramazanlar' dediğiniz oluyor mu?

Şu anda programda anlatamayacağımız o kadar güzellikler vardı ki, onu artık bugüne vurmak çok da kolay değil. İftar saatine doğru fırına koşup ekmek hamuru alıp anacığıma yetiştirdiğim günleri hatırlıyorum. Şimdi siz de tabi iştahlandınız. Bizim yaşımızdaki insanlar için elbette eski günleri özlemle yad etmek gayet normaldir ama her dönemin kendine göre güzellikleri olduğunu da unutmayın.

Sizce sizi en Kasımpaşalı yapan özelliğiniz nedir?

Mert, öncelikle Kasımpaşa İstanbul'un en zengin kültüre sahip semtlerinden biridir. Böyle bir semtte doğup büyümüş olmayı kendime lütuf olarak görüyorum. Böyle zenginlik içinde yetişmiş olmamın çok büyük faydalarını gördüm. O aldığım kültür bana baş eğdirmedi. Mert olmaktan asla taviz vermedim. Hep dik durduk, dikleşmedik. Kasımpaşa'nın bütün o geçmişteki büyüklerime, irfan idrak sahibi büyüklerime çok çok teşekkür ediyorum.

Sizi 18 yaşından beri siyasette bulunduran ve girdiği her seçimi kazandıran motivasyon nedir?

Eğlence için girmedik, bir dava uğruna girdik. Biz bu millete hizmet etmeye geldik. Dünya 5'ten büyüktür. Nerede? BM Genel Kurulu'nda. Bunu bugün söylüyoruz, yarın da söyleyeceğiz. BM'de daimi üye sayılarının tamamı, hepsi 20 tane. Burada bütün ülkeler daimi ülke olabilmeli. Bunu biz her gittiğimiz ülkeye anlatıyoruz.

İnşallah Ağustos'ta deprem bölgesine gelip oradaki konutların teslimini yapacağız.

Yoğun temponuzda çocuklarınız ve torunlarınızla ilişkileriniz nasıl etkileniyor?

Belki yanlış yaptım ama sonra düşünüyorum ki biz çalışmazsak o çalışmazsa kim çalışacak? 18 senede öyle çalışıyoruz ki İstanbul-İzmir arasını 3 saat 15 dakikaya düşürdük. Sorumluluklarımı yerine getirmek için koştururken çocuklarıma yeteri kadar vakit ayıramamak elbette büyük bir yaramdır. Torunlarımla hala arzu ettiğim kadar vakit geçiremiyorum.

Biz gençleri milli teknoloji hamlesinde daha neler bekliyor?

Biz bir zamanlar toplu iğneyi dahi üretemiyorduk. Biz milli savunmada yüzde 20 yerli, bunun dışında tamamen ithal kullanım yapıyorduk. Şimdi yüzde 20'den yüzde 76'ya çıkardık. Nereden nereye? ABD'ye gittim ve ABD'de ABD Başkanı Bush'tan ben bu dronelarla ve İHA'larla ilgili 'Bize İHA vermeyecek misiniz?' dedim. Hemen o zamanki Dışişleri Bakanını yanına çağırdı ve neden böyle yapıyorsunuz dedi. Bundan böyle kesinlikle Türkiye'ye İHA vereceksiniz ve 24 saatliğine bize İHA'lardan veriyorlardı. Terörle mücadele edeceksin. Neyle? İHA'yla. İHA sadece koordinat belirliyor. Daha sonra ne oldu? Daha sonra Bayraktarlar İHA'yı da yaptı SİHA'yı da şimdi de AKINCI'yı yaptı. Geldiğimiz yer elbette çok önemli ama henüz hedeflerimizin gerisindeyiz. Artık biz SİHA'larımız tüm mühimmatını da Türkiye'de yapıyoruz. Yani bombalarını da biz üretiyoruz. 

Teröristlerin inlerine girdik ve giriyoruz.

2002 öncesi zorlukları bilmeyen biz gençlere o günleri anlamamız için ne söylersiniz?

Bizim millet olarak aynı hatalara düşmememiz gerekiyor. Gençlerimiz bizzat tecrübe etmedikleri için bu mukayeseleri yapmakta zorlanıyor. Geçmişimizi çok iyi öğrenmeliyiz. Yıkmak kolay yapmak zor. Siz yıkanlardan değil yapanlardan olacaksınız. 

Hayvan haklarının bu kadar gündemde olduğu dönemde Adalar'daki 978 ata ne olduğunu merak ediyorum...

Bu konuda eski büyükşehir belediye başkanlarımız çeşitli çalışmalar yapmışlardı ancak bu hazırlıklar uygulanamadan İBB yönetimi değişti. Hayvan hakları konusunda ortalığı tozu dumana katanların bu konuda sesini çıkarmaması da ayrı bir ikiyüzlülüktür. Bize haber geldi, İçişleri Bakanım beni aradı. Ben dedim ki ne gerekiyorsa yapalım. İstanbul'un atlarına dahi sahip çıkıp hesabını veremeyenlerin diğer konularda ne yaptıklarını düşünmek bile istemiyoruz. Günü geldiğinde bunların hesabı sandıkta sorulacaktır. 

Ayrıntılar geliyor...

YORUMLAR 94
 • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
  Nede olsa ramazan bitti turizm sezonu başlıyor plajlar ciplaklarla dolsun öylemi pandemi plajlara ugramiyormu...
  Cevapla
 • Adamın Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Tam kapanamadan aciliyiruz haydi hayırlısı olsun diyelim.
  Cevapla
 • Esnaf 2 yıl önce Şikayet Et
  Yasakları destekleyenler devletin kasasında para bitince ne yapacaksınız. Üretmessen esnaf dükkanını açmassa,vergiler ödenmesse,bağkurlar sigortalar ödenmesse, devlet kadrolarında çalışanlar, emekliler maaşlarını nasıl alacak. Bizde ozaman devlete derizki kasada para yoksa memura, emekliye maaş verme deriz. İşine gelen çalışsın, gelmeyene yol ver.. ne ekersen onu biçersin
  Cevapla
 • Enigma 2 yıl önce Şikayet Et
  Taksiler için ÖTV yi bir araca bir araç olarak kaldırdınız. Servis araçları içinde yapsanız fena olmaz mı ? Malum soluduğumuz hava servisler sayesinde egzos dumanı çekiyoruz. Hem işçiler için konforlu bir araç oluşur. Hemde üretim anlamında yerli üreticilerimize fayda sağlar. Malum elektrikli otobüs vs. gibi üreticilerde var.
  Cevapla
 • İsimsiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Gençler işsiz güçsüz. Buna bir çözüm bulalım iş sahaları istihdam alanları oluşturalım. Teşvikler yeterli değil. Genç beyinler yurt dışına gitmenin arayışını yapıyor. Bir nesil daha kaybedecek gücü kalmadı bu ülke insanının.
  Cevapla
 • Envers 2 yıl önce Şikayet Et
  Ak Parti'nin elinde sihirli değnek yok bı anda yılların sorununu çözemezsin. İşsizlik katil ABD'de var ama Reisin atmış olduğu adımlar ortaya çıkan icraat ve projelerle Türkiye boyun eyen değil dik duran hesap soran güçlü bir konuma doğru gidiyor. Tabi bunu görmek isteyene istemeyene zaten ne anlatsan boş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail’in öldürdüğü Filistinlilerin sayısı çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 30 bini aştı
DEM Parti Eş Genel Başkanı'ndan skandal Kürdistan sözleri