17 Mayıs'tan sonra her hafta bir açılma

17 Mayıs’tan itibaren kademeli açılma gündeme gelecek. Öncelik eğitim ve esnafa verilirken düğün ve taziyeler bekleyecek.

GİRİŞ 11.05.2021 08:21 GÜNCELLEME 11.05.2021 14:51
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Hükümet, 17 günlük tam kapanmanın sonuçlarını analize hazırlanıyor. 14-15 mayıs tarihlerindeki vaka sayısı ve hızı, bayramdan sonra alınacak kararlar için belirleyici olacak. 17 Mayıs’ta en fazla on bin vaka olması üzerine plan yapılıyor. Bu durumda kademeli açılma gündeme gelecek. Ancak kalabalıklarla yapılan faaliyetlerin yasağı sürecek.

Her ile ayrı normalleşme!

Sağlık Bakanlığı ve ilgili birimlerdeki tam kapatma değerlendirmelerine göre, vakalarda istenen gerileme yaşandı, ancak 17 Mayıs’tan sonra alınacak kararlara bağlı olarak, bu kazanç kaybedilebilir. Bu nedenle de “kademeli açılma, sıkı denetim ve yoğun aşılamanın” önemine vurgu yapılıyor.

10 BİN VAKA TAHMİNİ 

Virüsün üreme katsayısına göre yapılan modellemelere göre, 17 Mayıs’ta 9-10 bin arası vaka olacak. Can kaybında yüzde 13, ağır hasta sayısında ise yüzde 3 azalma saptandı. Testlerin pozitiflik oranında son üç ayın en düşük seviyesine ulaşılarak yüzde 8’in altına indiği bilgisi paylaşılıyor.

İstanbul’da vaka sayısında yüzde 34, yatan hasta sayısında yüzde 24, yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısında ise yüzde 21 oranında haftalık azalma olduğu kaydediliyor.

ÜÇ KRİTER, İKİ HAFTA 

Bu verilerin 14-15 Mayıs’ta yeniden masaya yatırılacağı, tam kapanmanın üzerinden iki hafta geçmiş olması nedeniyle sonuçların ve etkinin değerlendirileceği belirtiliyor. Yapılan değerlendirmelerde, "pozitiflik oranı, yayılma hızı, hastane kapasiteleri" dikkate alınacak. Bu sonuçlara göre kademeli açılma ile kısıtlamaların çerçevesi yeniden belirlenecek.

Uzmanlar, bu konuda dikkatli davranılmaması ve mart başındaki hataya düşülmesi durumunda, tüm kazanımların kaybedileceği yorumları yapıyor. Yetkililer, "Önümüzdeki haftanın cuma ve cumartesi gününde çıkacak rakamlarda, kısıtlamaların etkisini daha net göreceğiz. Çünkü bir tedbir alındığında bunun etkisi 12-14 gün sonra ortaya çıkıyor. Ama 17 Mayıs’tan itibaren her şey bir anda açılmayacak" diyor.

ÖNCE ESNAF VE YÜZ YÜZE EĞİTİM 

Yetkililer, "Kademeli açılışın arasına birer hafta koymak gerekir. Önce küçük işletmeler, daha sonra eğitim veren ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar, bir de üniversitelerin yüz yüze eğitim veren tıp gibi bölümlerindeki sınıfların derslerinin başlaması gerekir. Onun için vaka sayılarının binlere düşmesini beklemek doğru değil" değerlendirmesini yapıyor.

DÜĞÜN VE TAZİYELER BEKLEYECEK 

Kademeli açılma sırasında düğün, taziye, asker uğurlama gibi kalabalıkların aynı yere geldiği organizasyonlarda kısıtlamaların aynen devam etmesi gerektiği belirtiliyor. Yetkililer, "Yoğun aşılamayla haziran ayını geçirirsek, yazın rahat edebiliriz" diyor.

OTELLERE GİZLİ DENETÇİ

Edinilen bilgiye göre; turizm ile ilgili hazırlıklar da tüm hızı ile devam ediyor. Oteller çok sıkı önlemler alacak. Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve gizli denetçiler ile üç taraflı bir denetim yapılacak. Tedbirlere tam uyulacak.

BAYRAM DÖNÜŞÜ SEYAHATLER VE İLLERDE ÖZEL ÖNLEM

Tam kapanma kararı sonrası tatil beldelerine ve Anadolu'ya memleketlerine gidenlerin geri dönüşleri büyük endişe yaratıyor. Gittikleri yerlerdeki denetimler nedeniyle bulaşların en alt düzeyde tutulduğu belirtiliyor.

Ancak kapanma kararının bitmesi ile birlikte yaşadıkları şehirlere dönecek bu kişilerin apartman ve sitelerde ilişkileri tekrar yoğunlaştırması, gidiş-gelişleri artırması, özellikle de aile apartmanları ve geç bayramlaşmaların vaka sayılarını tırmandırabileceği, bunun için önlem alınması gerektiği belirtiliyor.

YENİ NORMALLEŞME ADIMLARI ATILACAK

Vaka sayılarının 10 binin altına inmesi ile birlikte adım adım kısıtlamaların esnetilmesi ve kaldırılması bekleniyor. Bazı kısıtlamalar kaldırılıp bir haftalık sonuçlarına bakılacak ve ardından yeni adımlar atılacak.

NORMALLEŞMEDE ÖNCELİKLİ AÇILACAK İŞLETMELER KÜÇÜK İŞLETMELER OLACAK

Sabah gazetesinin ulaştığı bilgilere göre; normalleşme kapsamında öncelikli olarak berber, terzi, kuaför gibi küçük işletmeler, ardından okullarını 8-12'nci sınıflarının açılabileceği, kafe ve restoranların dışarıda servisine izin verilebileceği belirtiliyor.

DÜĞÜN NİŞAN VS: GİBİ ETKİNLİKLER...

Ancak düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi kalabalıkların bir araya geldiği organizasyonlara vaka sayılarının daha da düşmesinden sonra izin verilmesi bekleniyor.

KAYNAK: HÜRRİYET VE SABAH GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • dostluk 1 ay önce Şikayet Et
  kesin yaşanır bu.1 haziran 2020 ile 1 Mart 2021 i çabuk unuttunuz.
  Cevapla
 • Kara Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Nereden biliyorsunuz? Bu tip haberlerle ilgilileri yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu başarılı gidişin devamı ve vaka sayılarının binlere inmesi için iki hafta daha sabredilmeli, eğer okul, AVM gibi kalabalıklarin oluşacağı yerler açılırsa tekrar başa döneriz Allah korusun.
  Cevapla
 • NECATİ 78 1 ay önce Şikayet Et
  evlerde hala yaş günü iftar vb uygulamalar var çarşılar hala kalabalık ama biz işyerlerimizi açamıyoruz kira eleman vb gideler duruyor pandemi değil açlık bizi öldürecek
  Cevapla
 • Fatma 1 ay önce Şikayet Et
  Kimse yuzyuze sinav istemiyor donem bitti stress istemiyoruz cimere yazin
  Cevapla
 • Anneler 1 ay önce Şikayet Et
  Anneler tedirgin yüzyüze sınav stresi istemiyor whats up gruplarinda konusuluyor kimse yuzyuze sinav istemiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Koç: Yabancı kuralı için siyasi baskı yok!
Bakan Koca yeni haritayı paylaştı! İl il son durum