Acil Kudüs İstişare Toplantısı sonrası 12 maddelik sonuç bildirgesi yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde ve Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde "Acil Kudüs İstişare Toplantısı" yapıldı.

Acil Kudüs İstişare Toplantısı sonrası 12 maddelik sonuç bildirgesi yayımlandı
Acil Kudüs İstişare Toplantısı sonrası 12 maddelik sonuç bildirgesi yayımlandı
GİRİŞ 12.05.2021 11:58 GÜNCELLEME 12.05.2021 11:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ramazan-ı şerifin son günlerinde bayramı beklerken Mescid-i Aksa’ya ve Filistinli kardeşlerimize karşı İsrail Devletinin uyguladığı terör ve şiddeti ele almak ve yaşananlar hakkında istişarelerde bulunmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 11 Mayıs 2021 tarihinde Diyanet İşleri Bakanları/Başkanları/Başmüftüleri Acil Kudüs İstişare Toplantısı tertip edilmiştir. Toplantıya 62 ülkeden 76 katılımcı iştirak etmiştir.

Açılış konuşmasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş barışın, dinlerin, dillerin, kültürlerin, medeniyetlerin sembol şehri olan Kudüs’ün işgal edilmesinin ve bu terör eylemlerinin yaşanmasının altındaki sebebin, İslam toplumlarının sergilediği dağınıklık ve duyarsızlık olduğunu vurgulamıştır.

Konuşmacıların tamamı Filistinli kardeşlerimizin yanında olduklarını ifade ederken İsrail’in yaptığı terör eylemlerini kınamışlardır. Konuşmalarda sadece dua ve temennilerle yetinilmemesi, İsrail ürünlerinin boykot edilmesi, konunun acil olarak Birleşmiş Milletler nezdinde dile getirilmesi, İsrail’in terör eylemlerinin durdurulması ve işgal ettiği topraklardan çekilmesinin sağlanması çağrısı yapılmıştır.

Yapılan istişareler neticesinde aşağıdaki hususların dünya kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmiştir:

1 - Kudüs insanlığın en köklü mirasına şahitlik eden, peygamberlerin aziz hatırasını taşıyan ve Allah'ın yeryüzünde tevhide adadığı Mescid-i Aksa'yı kalbinde bulunduran bir İslam beldesidir.

2 - İslam'ın ilk kıblesi olan Kudüs, 13 asır boyunca Müslümanların hakimiyeti altında farklı ırkların, dillerin, inançların bir arada yaşadığı barış şehri ve selam yurdu olmuştur. Ancak son asır boyunca terör devletinin işgalci politikalarıyla huzurun şehri Kudüs, acı ve gözyaşı diyarı haline gelmiştir.

3 - Uluslararası hukuku, ahlakı, kutsal değerleri hiçe sayan azgın ve zorba bir topluluk, Kudüs'ün diğer dinler için kutsiyetini ve insanlık için değerini de ihlal etmektedir. Müslümanların Kudüs'e giriş ve çıkışlarını engellemekte, Mescid-i Aksa ve Kubbetü's Sahra başta olmak üzere halkın mabetlerinde ibadet etme hürriyetlerini engellemektedir. Özellikle son yıllarda bilinçli bir yıldırma politikası uygulamaktadır.

4 - İşgalciler tarafından mabet masuniyeti sürekli ihlal edilmekte ve mübarek Ramazan Ayı'nda Mescid'de ibadet eden Müslümanlara tüm dünyanın gözü önünde silahlarla müdahale edilmektedir. Bu insanlık dışı tutumu şiddetle lanetliyoruz, telin ediyoruz, kınıyoruz.

5 - Kudüs'te Müslümanların asırlardır yaşadıkları toprakları gasp etme girişimi ve Filistin Halkının zorla evlerinden çıkarılması, tehcire zorlaması bir insanlık suçudur ve asla kabul edilemez. Terör devleti İsrail bu tutumuyla bu coğrafyada barış ve huzurun önündeki en büyük engeldir.

6 - Unutulmamalıdır ki Dünya barışının yolu Ortadoğu'dan, Ortadoğu barışının yolu ise Kudüs'ten geçmektedir. Kudüs'e barış ise işgalin bir an önce durdurulması ve Müslümanların şehirle olan dini, tarihi ve sosyo-kültürel bağlarının yeniden tesis edilmesiyle mümkün olacaktır. Bu haliyle İşgalci İsrail'in Kudüs'e yönelik saldırıları dünya barışı önündeki en büyük engeldir.

7 - Bazı ülkelerin büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıması terör devletini şımartan vahim bir karardır. Söz konusu ülkeler bu yaklaşımdan derhal vazgeçmelidir.

8 - Kudüs meselesi sadece Filistinlilerin değil tüm İslam aleminin ortak meselesidir. İşgalciler, Müslümanların dağınıklığından cesaret bulmaktadır. Açıkça ifade etmek isteriz ki, İslam ümmeti tek yürek olarak Filistin'i ve Mescid-i Aksa'yı her daim ve her zeminde savunacaktır.

9 - Kudüs Filistin'in ebedi başkentidir ve hiçbir güç ya da politika bu hakikati değiştiremeyecektir.

10 - İslam coğrafyasında Kudüs ve Mescid-i Aksa duyarlılığını canlı ve güçlü tutmak için, Kudüs ziyaretleri teşvik edilecek ve ortak çalışmalar yapılacaktır. Kudüs davasını tüm dünyaya duyurmak ve geleceğe taşımak için İslam ülkelerinde Kudüs Araştırma Merkezlerinin kurulması için işbirliği ile çalışmalar yapılacaktır.

11 - Kudüs'te adaleti ve hukuku savunmak, aynı zamanda insaf sahibi Yahudilerin, Hristiyanların, uluslararası toplumun, tüm insanlığın görevidir. Bu görev ihmal edilirse, sorumluluk sahipleri Müslümanlar nezdinde samimiyet ve inandırıcılıklarını tamamen kaybedecektir.

12 - Müslümanlar her halükârda ahlak ve hukuk ilkelerine bağlı kalacak ve Kudüs yeniden herkes için huzurun ve barışın şehri oluncaya kadar mücadeleye devam edilecektir.

YORUMLAR 1
  • Işçi 4 ay önce Şikayet Et
    Evet küdus filistinin başkentidir kahrolsun abd kahrolsun terür işgalci israil
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tüm dünya korkuyla yeni krizi beklerken Türkiye erkenden harekete geçti
Yurt sorunu nasıl çözülecek? Bakan Kasapoğlu'ndan gençlere çağrı