Muhalefete ilk ders verildi! Erken seçimi zorlama hayali suya düştü

Pazar günü bazı bölgelerde yerel seçimler yapıldı. Muhalefet büyük umutlar beslediği seçimlerde ağır bir tokat yedi. Mahmut Övür, bugünkü köşe yasında "Buradan "erken seçimi" zorlamaya kalkma hayali de suya düştü" diye yazdı.

Muhalefete ilk ders verildi! Erken seçimi zorlama hayali suya düştü
Muhalefete ilk ders verildi! Erken seçimi zorlama hayali suya düştü
GİRİŞ 08.06.2021 16:06 GÜNCELLEME 08.06.2021 16:11
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Sabah Gazetesi'nden Mahmut Övür, "Muhalefete ilk ders" başlıklı yazısında pazar günü gerçekleşen belediye seçimlerine ilişkin, "Muhalefet deyim yerindeyse ağır bir tokat yedi. Böylece buradan "erken seçimi" zorlamaya kalkma hayali de suya düştü." diye yazdı.

Mahmut Övür'ün bugünkü köşe yazısı şöyle:

"Pazar günü Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı 2 bin 300 nüfuslu Güney beldesinde seçim yapıldı. Aslında küçük bir beldeydi ve genel seçim açısından bir ölçü olması da düşünülmezdi. Ancak erken seçim havasına giren muhalefet, bu seçimlere öyle bir misyon yükledi ki, seçimlere bir hafta kala çıkan haberlere inanamadım.

Cumhuriyet'ten Sözcü'ye, sol sitelerden utangaç muhafazakâr yayınlara her yerde o küçük beldenin haberleri vardı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kendisine yakın bir gazetenin iç sayfa manşetinde şöyle sesleniyordu:

"İlk dersi Güney'den alacaklar..."

CHP'liler de farklı değildi. Pandemi koşullarını fırsat bilip felaket tellallığı yapan CHP'nin belediye başkan adayı Faruk Özkan, işi bir adım ileri götürüp o küçük beldeden "küresel dostlara" bile selam yolluyordu:

"Burada seçimi AK Parti dışında birisi kazanırsa, ABD Başkanı Joe Biden Türkiye'deki Güney kasabası nerede diye haritaya bakacak. Almanya'daki Angela Merkel, İngiltere'deki Boris Johnson haritaya bakacak."

"Eee... Sonra ne olacak?" sorusunun bir cevabı yoktu ama Biden'ın verdiği mesaj hedefine ulaşmış ki, CHP'li küçük bir belde başkan adayı bile o mesajı bir "araç" olarak kullanıyordu. Bir belde seçimi üzerine bu kadar büyük laflar edilmesi gerçekten ilginç. İlk başta, herhalde muhalefet kazanacak ki bu seçimleri iktidara karşı bir sıçrama tahtası olarak kullanacak diye düşündüm.

Biraz araştırınca gerçeğin böyle olmadığını gördüm. Muhalefetin hiç şansı yoktu
Peki, muhalefet nasıl böyle toptan öngörüsüz olabilirdi?

İşte Türkiye'nin temel sorunu da buydu... Türkiye çok net biçimde bir muhalefet sendromu yaşadığı için o muhalefet partileri bazen "küresel dostlara" bazen de "yılanlara" sarılıyordu. Bu nedenle erken seçim öngörüleri de kendi talepleri değildi.

Bunun en çarpıcı örneği, Afyonkarahisar'ın Güney beldesinde yaşandı. Belde seçimlerinde 8 parti adayı yarıştı. Seçmen sayısı 1830, bunun 1704'ü sandık başına gitti. Kullanılan oylardan 103'ü geçersiz sayılırken, 126 kişi ise oy kullanmadı.

CUMHUR İTTİFAKI'NIN ZAFERİ

Partilere göre oy dağılımı şöyle oldu:

AK Parti 1021, Büyük Birlik Partisi (BBP) 504, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 29, İYİ Parti 23, Gelecek Partisi 17, Yeniden Refah Partisi 7, Saadet Partisi 4, Türkiye Komünist Partisi (TKP) 1.

Tabloya seçim öncesi muhalefetin bakış açısıyla bakarsak iktidar-Cumhur İttifakı ve destekçisi BBP açısından gerçek bir "zafer" söz konusu. Muhalefet ise deyim yerindeyse ağır bir tokat yedi. Böylece buradan "erken seçimi" zorlamaya kalkma hayali de suya düştü.

EN ÖNGÖRÜSÜZ PARTİ

Gelelim bu seçimin en öngörüsüz partisine... Bu konuda birinciliği Gelecek Partisi kimselere bırakmamış. Sadece Davutoğlu değil "nedense" partisi de o seçimleri kazanacaklarına öyle inanmışlar ki, yapmadıkları şey kalmamış... Ne yaptıklarını ve sonucu AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan anlattı:

"Kamp kurdu! Sosyal medyada kampanyalar yaptı! Afili videolar çekti! Miting yaptı! 'Gelecek rüzgârı esiyor' dedi, aldığı oy 17! Kendi teşkilatı bile oy vermemiş!"
TKP'nin aldığı 1 oy dahil muhalefetin toplam oyu ise sadece 81. Doğal olarak eski Bakan Veysel Eroğlu da meydan okudu:

"Muhalefet partileri erken seçim için uğraşıyorlar. Buradaki seçim de bir denemeydi. Erken seçim falan yok. 2023'te gümbür gümbür seçim yapılacak. Halep oradaysa arşın burada."

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • isim memo 3 ay önce Şikayet Et
  Gevşemeyin sonra üzülürsünüz daha fazla sinsi tuzaklar kurulur çalişırsaniz başarirsiniz Durmak yok.....selametle
  Cevapla
 • meraci83 3 ay önce Şikayet Et
  ce Hü pe nin o densiz adayı bidon şeytanı ve kardeşleri Menkel ve Boris e küçücük ilçesinin haritada yerini işaretleyip başaramadık affedin diye özürlerini iletsin.Nezaketen!
  Cevapla
 • Muammer 3 ay önce Şikayet Et
  Kimse uyumasın.Evet bu seçim bir Türkiye gerçeği ve bazılarının ağzına TEZEK küreği ile vurulmuş bir şamardır ama.Uyursak DÜNYA bu durumu tersine çevirmek için bekliyor.
  Cevapla
 • trh 3 ay önce Şikayet Et
  Bugünkü chpliler 120 yıl önce ingiliz sefirinin arabasına kendilerini at olarak koşmak istemiş 3 kıtada koca imparatorluğu yöneten 2. Abdülhamit Hana değil ingiliz yahudi örgütü masonlara biat eden okumuş ama adam olamamış ateist mason sözde aydınlara benziyor. Aynı zihniyet 120 yıldır manda heveslisi hala mandacının biri gelsin kendilerini yönetsin diye bekliyor. Onların gelince ne yaptıklarını hala anlamamışlar. Bu kadar kompleksliler. Bunu Atatürkün kurduğu partiyi ele geçirip yapıyorlar üstelik. Ne zaman bir chpli konuşsa Atatürk mezarında ters dönüyordur.
  Cevapla
 • Muammer 3 ay önce Şikayet Et
  onlar " yahudi ve Hristiyan'lar sizin topraklarınızı işgal ederse karı ve kızınıza musallat olmazlar" diyen papazın sözüne inanıyorlar.
  Cevapla
 • ABDULLAH 3 ay önce Şikayet Et
  Bu sonuca "elhadülillah" diyoruz, ama REİS'i yalnız bırakmıyoruz. O "durmak yok, yola devam" derken biz rehavete kapılmamalıyız; böyle bir lüksümüz de yok, buna hakkımız da yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: HDP Millet İttifakı'nda yer alacak mı? Pervin Buldan açıkladı
Ve korkulan oldu! Dünya ekonomisi tedirgin: Borç krizi bir şirkete daha sıçradı