Mahkemeden karar! İmamoğlu tazminat ödeyecek

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'un kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na açtığı manevi tazminat davasında karar açıklandı.

Mahkemeden karar! İmamoğlu tazminat ödeyecek
Mahkemeden karar! İmamoğlu tazminat ödeyecek
GİRİŞ 29.06.2021 18:56 GÜNCELLEME 29.06.2021 18:56
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'un kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na açtığı manevi tazminat davasında karar açıklandı.

İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davacı Seddar Yavuz'un avukatı Resul Yılmaz ile davalı Ekrem İmamoğlu'nun avukatı Güştah Özanadolu katıldı.

Avukat Yılmaz, Ordu 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararını da dava dosyasına sunduklarını belirterek, "Davalı, müvekkilime hakaret ederek kişilik haklarına saldırıda bulunmuştur. Bu olay nedeniyle de yine aynı hakaret içeriği ile birçok insan müvekkilime hakaret etmiştir. Davalının siyasi kişiliği bulunduğu için toplumda bir algı oluşmuştur. Bu hususlar dikkate alınarak davanın kabulüne karar verilmesini talep ederiz." dedi.

İmamoğlu'nun avukatı Özanadolu ise ceza mahkemesinde verilen kararın hukuka aykırı olduğunu ve karara itiraz ettiklerini belirterek, kararın kesinleşmesinin beklenilmesini ve davanın reddini istedi.

Özanadolu ayrıca, "Kabul etmemekle beraber bu ifade kullanıldığına dair mahkemenizce bir kanaat oluşsa dahi bu ifade, ifade özgürlüğü kapsamındadır." dedi.

Mahkeme, davacının 100 bin liralık tazminat talebini kısmen kabul ederek, 5 Haziran 2019'dan itibaren işleyecek yasal faizi birlikte 20 bin lira manevi tazminatın İmamoğlu'ndan alınarak davacı Yavuz'a verilmesine hükmetti.

OLAY

Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylığı sırasında Karadeniz gezisi kapsamında 5 Haziran 2019'da Ordu programının ardından İstanbul'a gitmek üzere geldiği Ordu-Giresun Havalimanı'ndaki VIP Salonu'nda dönemin Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla Ordu'da dava açılmıştı.

Davanın 2 Mart'ta görülen duruşmasında, cumhuriyet savcısı mütalaasında, "Seddar Yavuz'a gıyabında ve olay yerinde bulunan tanıklarla ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve bu şekilde üzerine atılı 'kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret' suçunu işlediği anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu'nun TCK'nın 125/1, 125/3-a, 125/4 maddeleri gereğince cezalandırılmasına, sanığın hapis cezası ile mahkumiyeti halinde TCK'nin 53/1 maddesinde yazılı bulunan hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi talep ve mütalaa olunur." ifadelerini kullanmıştı.

Ordu 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 17 Mart'ta davayı karara bağlayarak, sanık Ekrem İmamoğlu'na, "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı gıyabında alenen hakaret" suçundan 354 gün karşılığı 7 bin 80 lira adli para cezası vermişti.

YORUMLAR 44
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Başındaki şahıs ne işe oda aynisi merak etmeyin havuz kurmuşlar bu paraları ödemek için nasıl olsa havuz birikiyor
  Cevapla
 • ziyacan 3 yıl önce Şikayet Et
  Vallahi ben o vali veya polislerden biri olsam,ifade özgürlüğü kapsamında 7.800 tl yi peşin ödeyip o lafların aynını i.oğlunun yüzüne söylerim....
  Cevapla
 • Deli Dumrul 3 yıl önce Şikayet Et
  Senin küfre 70 bin ceza keserler.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Parayı veren düdüğü çalar diyorsun
  Cevapla
 • Hasan Baba 3 yıl önce Şikayet Et
  1 heykel yaptırır 3 milyon heykeltraşa verir. gerisini bilşyorsunuz. Aktarmak basit. Neden heykel yapıtorlar sanıyorsunuz. Değerini sadece heykeltraş belirliyor. 50 milyon bile diyebilir ve kimse buna itiraz edemez.
  Cevapla
 • Araphan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir polis memuru hakaret etse işten çıkarılırken bu tam bir komedi mükafat gibi
  Cevapla
 • Hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben millete acımıyorum az bile yapıyor 800 bin oy farkla kazandırdılar adama seçimi ne ekersen onu biçersin ektiğini biçsin istanbullular
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 Temmuz'da tanktaki askerleri ikna eden öğretmen Haber7'ye konuştu
Kassam Tugayları duyurdu: Kılık değiştiren İsrail askerleri fena avlandı! Tamamı öldürüldü