2021 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK yurt başvurularının başlayacağı tarih, üniversite öğrencisi adayları tarafından gündeme taşındı. Devlet tarafından öğrencilere sağlanan imkanlardan faydalanmak isteyen adaylar Kredi ve Yurtlar Kurumuna yapılacak başvuruların ne zaman ve nasıl alınacağını merak ediyor. KYK başvuruları için tarihler netleşmeye başladı. Peki 2021 KYK yurt başvuruları ne zaman? İşte başvurular için öngörülen tarih…

2021 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?
2021 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?
GİRİŞ 14.07.2021 17:00 GÜNCELLEME 14.07.2021 17:00

Üniversite eğitimi almaya hazırlanan 2.5 milyona yakın aday geçtiğimiz günlerde düzenlenen YKS oturumlarında ter döktü. Sonuçların açıklanması için ÖSYM 4 Ağustos tarihini vermişti. Adaylar şimdiden tercih listesi oluştururken şehir dışında eğitim almak isteyenlerin ilk tercihleri KYK yurtları oluyor. Kalacak yer sıkıntısı yaşamamak isteyen adaylar KYK başvuru tarihlerini gündemine aldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere barınma desteğinin yanında burs imkanı da sağlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında üniversiteler için 13 Eylül tarihini işaret etmişti. Peki 2021 KYK yurt, burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? İşte Kredi ve Yurtlar Kurumu başvurularının başlaması beklenen tarih...

2021 KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2021 yılında üniversite sınavı olarak da bilinen YKS sınavı düzenlendi. Sonuçların 4 Ağustos'ta açıklanacak olmasıyla öğrenciler eğitim almak istedikleri üniversiteleri ve şehirleri tercih edecek. Kazandıkları şehirlerde kalacakları yerleri ayarlamak isteyen öğrencilerin her zaman olduğu gibi ilk tercihi KYK yurtları oluyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13 Eylül'de üniversitelerin açılması için tarih verdi. KYK yurt başvuruları geçtiğimiz yıl 26 Ağustos tarihine kadar alınmış ve sonuçlar 29 Ağustos'ta adayların erişimine açılmıştı. 13 Eylül'de üniversitelerin açılacağı göz önünde bulundurulursa başvuruların Ağustos ayın 3 veya 4. haftası alınması bekleniyor. Konuyla ilgili resmi açıklama geldiğinde detaylara haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

2021 KYK Yurt Başvuru Şartları Neler?

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

2021 KYK Yurt Başvurusu Nereden Nasıl Yapılacak?

KYK yurt başvurusunda bulunmak için öğrencilerin yerine getirmesi gereken bazı koşullar vardır. Öğrencinin örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması gerekirken öğrenci ailesinin kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi gerekiyor. Herhangi bir suçtan 6 ay ve üzeri hapis cezası alan ( cezası tecil edilenler hariç) KYK yurtlarına başvuru yapamaz. KYK yurt başvuruları 2021 yılında belirlenen tarihlerde  yurtkur.gsb ile e-devlet üzerinden alınacak.

Daha önce lisans eğitimi almış ve yurtta kalan öğrenciler ikinci lisans eğitimlerinde ayrıca yurt başvurusunda bulunabilir. KYK yurt ücretleri kalınan şehir ve yurdun özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. 

Kimler KYK Yurdunda Ücretsiz Kalabilir?

Şehit eşi, çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri, gazi ve gazi çocukları, anne ve babası vefat etmiş (25 yaşını geçmemiş) lise ve dengi eğitimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde tamamlayan, devlet korumasında olanlar KYK yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahiptir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kurtulmuş: O sözler Kılıçdaroğlu'na söylenseydi, söyleyenin ağzının payını verirdik
Sağlık’ta şiddet bu kez Konya Şehir Hastanesinde!