Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Kurban Bayramı mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kurban Bayramı’nın Allah’a itaat ve sadakatin en somut tezahürü olduğunu belirterek, “Bütün Müslüman kardeşlerimizin Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Kurban Bayramı mesajı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Kurban Bayramı mesajı
GİRİŞ 19.07.2021 13:51 GÜNCELLEME 19.07.2021 14:01
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

”Yüce Rabbimizin bizlere huzur ve sevinç vesilesi olarak bahşettiği eşsiz zamanlardan biri olan Kurban Bayramı’na kavuşmanın bahtiyarlığını ve heyecanını yaşıyoruz.Allah’a teslimiyetin sembolü, O’na itaat ve sadakatin en somut tezahürü olan kurban, bizleri Rabbimize yakınlaştıracak ve iyiliğe ulaştıracak müstesna bir ibadettir. Kurban Bayramı ise bu ibadetimizin kabulü için duyduğumuz arzunun ve Cenab-ı Mevla’ya kurbiyetimize dair beslediğimiz umudun bayramıdır.

Sevgili kardeşlerim,
Bayramlar, bizleri fıtratımızla buluşturarak ortak inanç, tarih ve medeniyet ekseninde birbirimize kenetlenmemizi sağlayan, kardeşliğimizi pekiştiren günlerdir. Birlik, beraberlik, paylaşma ve dayanışma duygularıyla hayatı huzur ve sekinet iklimine dönüştüren zamanlardır. Hiç şüphesiz bayramlar, ancak bütün Müslümanlar için sevinç günü olduğunda ve sevinçler hep beraber yaşandığında gerçek anlamını bulacaktır. O zaman hüzünler azalacak ve gönüller sürur içinde muhabbetle dolacaktır.

Bu itibarla, idrak ettiğimiz Kurban Bayramı’nı birbirimizi hatırlamanın, kardeşlik ahdimizi yenilemenin, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmenin bir imkânı olarak görmeliyiz. İnancımızın, kültürümüzün ve medeniyetimizin güzelliklerini, değerlerini ihya etmek için bu günleri fırsat bilmeliyiz.

SADAKAT VE MUHABBETİMİZİ YENİDEN TESİS EDELİM

Öncelikle bizi sayısız nimetler içerisinde bugüne kavuşturduğu için Rabbimize hamd edelim. Bizlere bayram sevinci yaşattığı için şükrümüzü dile getirelim. Ardından yüreğimizde yeşerttiğimiz bayram neşesini sözlerimizle ve davranışlarımızla görünür ve duyulur kılalım. Bayramı, ailemizin ve özellikle çocuklarımızın zihinlerinde unutulmaz bir hatıraya dönüştürelim. Yolumuzu gözleyen, sesimizi özleyen başta anne-babamız olmak üzere aile büyüklerimizin, akrabalarımızın, dostlarımızın ve komşularımızın da bayram sevinci olalım. Bu vesileyle birbirimize olan sadakatimizi ve muhabbetimizi yeniden tesis edelim.

Diğer yandan unutmayalım ki bizler, dünyanın neresinde olursa olsun mazlum, mağdur, yetim, yoksul ve kimsesizlerin umudu olan bir milletiz. Açlık, hastalık, savaş, zulüm ve şiddet sarmalında bunalan ve bir yardım eli bekleyen bütün mazlum coğrafyaların kurtuluş muştusu, medeniyet hafızamızdadır. Bu bilinçle hareket ederek ilgi ve merhamete muhtaç her bir kardeşimizin bayram sevinci olma; yeryüzünün salahı ve tüm insanlığın felahı için çalışma azmimizi yenilemeli ve mücadele kararlılığımızı yeniden kuşanmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin, yurtdışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızın ve bütün Müslüman kardeşlerimizin Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Huzur içinde yaşadığımız bu cennet vatanı bizlere emanet bırakan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor; idrak ettiğimiz bayramı, insanlığın barış, huzur ve sevincine vesile kılmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum“.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Haramlara haram deme cesaretini gösterip önden yürürseniz gerisi inşALLAH gelir . faiz haram içki haram kumar haram zina haram piyango haram domuz eti haram avret mahallini açmak haram hutbelerimizde dost olalım kardeş olalım denilip duruyor .bunca haramın içinde nasıl olacak balık baştan kokar
  Cevapla
 • Eğrisi Doğrusu 4 ay önce Şikayet Et
  Sizin gibi Müslüman varken düşmana ne gerek var daha çok fitne sokarız birbirimize daha çok gavurun ekmeğine yağ süreriz sen bilmiyormusun senmi biliyorsun helali haramı da koskoca kurum bilmeyecek yine hangi şeyhinizin lafıyla konusuyorsunuz çok biliyorsan gerçek müslümansan dini yüceltirsin yaptığın çok yanlış kardeşim.
  Cevapla
 • sait 4 ay önce Şikayet Et
  bu haberle alakası varmı bilmem ama diyanet bu market zincirlerinin organize ettiği sözde kurban olayına neden ses etmez engellemez anlamış değilim
  Cevapla
 • Reis C* 4 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim günümüzde her şey TİYATRO olmuş Din, İman, Ahlak gibi güzel şeyler Menfaat, Çıkar Para Olmuş GERİSİ HİKAYE...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sağlık Bakanlığı'ndan son dakika MHRS randevu genelgesi
Son dakika haberi: Meteoroloji'den ülke geneline uyarı! Kar kuvvetli geliyor...