Yüz binlerce dolarlık hibe aldılar! İşte Amerikan vakfından destek alan medya kuruluşları

Türkiye’de kritik kuruluşlar, ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı. Bunlardan en dikkat çekeni ise gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesi oldu.

Yüz binlerce dolarlık hibe aldılar! İşte Amerikan vakfından destek alan medya kuruluşları
Yüz binlerce dolarlık hibe aldılar! İşte Amerikan vakfından destek alan medya kuruluşları
GİRİŞ 21.07.2021 11:51 GÜNCELLEME 21.07.2021 22:01
Bu Habere 105 Yorum Yapılmış

Türkiye’de kritik kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı. Bu kuruluşların başında gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesinin olması dikkat çekti.

Medyascope

Vakfın kendi internet sitesinden açıkladığı listede Türkiye’den birçok kuruluş var. On binlerce dolarlık destek alan kurumlar arasında Anadolu Kültür Derneği, Hrant Dink Vakfı, Filmmor Kadın Kooperatifi, 140Journos, Mezopotamya Vakfı, IKSV, Serbestiyet, Hafıza Merkezi, Sivil Sayfalar, Sabancı Üniversitesi, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Mekanda Adalet Derneği, Mor Çatı Kadın Derneği, Ekonomi ve Dış Politikalar Merkezi (EDAM) ile TESEV, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Yurttaşlık Derneği ve Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) bulunuyor.

Bu kuruluşlardan alınan “destek” miktarları şöyle:

Medyascope: $476,720

Medyascope

Serbestiyet: $49,995

140Journos: $60,000

P24: $124,015

Destek alan kuruluşlar arasında en dikkat çekeni ise halen yayın hayatını aktif bir şekilde sürdüren gazeteci Ruşen Çakır’ın kurucusu olduğu Medyascope oldu. Yayın hayatına 2015 yılında başlayan kurum, derneğin açıkladığı kayıtlara göre Chrest Foundation’dan bir yıl sonra destek almaya başlıyor.

Medyascope’un 2016’dan 2020 yılına kadar aldığı toplam destek 476 bin 720 dolar olurken, bu rakamın güncel kur ile 4 milyon lirayı aştığı anlaşıldı.

Dernek tarafından tanımlanan “Desteğin” amacı ise partizan olmayan ana akım medya çalışmaları olarak belirtildi.

İşte ABD'nin besleme medyası! Yurt dışından gelen paralarla fonlanmışlar

NEDİR BU CHREST FOUNDATİON

Medyascope başta olmak üzere Türkiye’deki kuruluş ve derneklere binlerce dolarlık “hibe” desteği veren söz konusu dernek, Amerika Birleşik Devletleri Irving, Texas'da kurulmuş bir vakıf olmasıyla tanınıyor.

Chrest Vakfı, 1999 yılında gazeteci ve yazar Jeff Jensen ve Lou Anne King Jensen tarafından Teksas, Amerika’da kuruldu. Bağışçılık geleneği olan ailelerden gelen Jeff ve Lou Anne Jensen; ABD’de dezavantajlı çocuklar, diyabet araştırmaları ve sosyal girişimler gibi alanlara yönelik mali desteklerine 2001 yılında uluslararası bir boyut katarak Türkiye’deki STK’lara mali ve teknik destek vermeye başladı.

Türkiye ile ailece yaptıkları bir seyahat ve Mısır’da katıldığı bir uluslararası toplantı sonucunda tanışan Chrest Vakfı kurucusu ve başkanı Lou Anne King Jensen, vakfın mali desteklerini Türkiye’ye yönlendirme kararını şöyle açıklamaktadır:

“Vakfımızın kaynakları sınırlı olduğundan, var olan kaynakları birden çok ülkeye dağıtmak yerine tek ülke üzerinde yoğunlaşmanın daha etkili sonuçlar yaratacağını düşündük. Desteklerimizi tek bir ülkeye yönlendirerek ülkenin dinamiklerini daha iyi anlayabileceğimize, o ülkede yaşayanlarla daha yakın ilişkiler kuracağımıza ve toplum tarafından belirlenen sosyal hedeflere ulaşılmasına daha fazla katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.”

Yapılan açıklamaya göre Chrest Vakfı Yönetim Kurulu, hibe almaya hak kazanan projeleri, proje bölgelerini yakından tanıyan Türk danışmanlarının desteği ile belirliyor. Hibe alan kuruluşların çalışmaları ve projelerin etkisi ise faaliyet raporları ve finansal raporlarla takip ediliyor. İzleme ve değerlendirme için kullanılan bir diğer yöntem ise, vakıf yetkililerinin yaptığı saha ziyaretleri olarak belirtiliyor.

Vakıf tüm bu süreçlerin ardından hibe desteğine karar veriyor.

KAYNAK: ODATV.COM
YORUMLAR 105
 • Abdülbaki Yeşil 1 yıl önce Şikayet Et
  Resmen 5.kol faaliyeti Kandildeki teröristlerin şehre inekleri bu mit ne iş yapıyor dışarıdakiler ile uğraşma önce şu içi bi hallet her taraf fondaş dönme Ermeni Rum Sebataycı dolu. Bunları her alanda silmeliyiz yoksa bu ülke huzur bulmaz. Nüfus md.leri bunları çıkarsın listeler tek tek incelensin Tüsiad ayağı basın ayağı ne kadar hain varsa ifşa edilsin
  Cevapla
 • Zeki 2 yıl önce Şikayet Et
  Sabatay Yahudileri ve Ermeniler 1915. 1937arası türkiyiye yerleştilenler 1300 bin ne idügü belirsiz türk müslüman isimleri verilmiş kiroptolar bunlar ne müslüman nede türk düşmanlarımızın buradaki kolları çok net devlet gereken tedbirini alır yıllardır bunlarla yaşıyoruz
  Cevapla
 • Kartal 2 yıl önce Şikayet Et
  ne demek türkiyeye el atıyoruz...niye miyanmardaki katliamlara, suriyedeki katliamalara yemendeki katliamlara karşı çalışmıyorlar bunlaraın amacı misyonerlik yapmak türkiyeye düşanlık yapmak bunlar hepsi alçaklık peşinde
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet neden dur demiyor bu hainlere. Finansal durumunu takip edip ne gerekiyorsa yapsın. Hainlikte sınır tanımayan satılık amerkan uşakları bunlar.
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Dış ülkelerden her ne adla olursa olsun yardım bağış vs alınmasının önüne geçecek yasal düzenleme neden yapılmıyor ? Çok mu zor?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sözde müttefiklere sert tepki!
Yolcu otobüsü eve çarptı: Ölü ve yaralılar var!