Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini istemiş!

Medyascope’u 477 bin 58 dolar fonlayan Amerikan Chrest Foundation Vakfı Başkanı Lou Anne King Jensen’in; ABD'nin özel istihbarat örgütü Stratfor’la bağlantısı çıktı.

Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini istemiş!
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini istemiş!
GİRİŞ 25.07.2021 15:56 GÜNCELLEME 25.07.2021 15:56
Bu Habere 204 Yorum Yapılmış

Ruşen Çakır'ın sahibi olduğu Medyascope'u 477 bin 58 dolar fonlayan Amerikan Chrest Foundation Vakfı Başkanı Lou Anne King Jensen'in; ABD'nin özel istihbarat örgütü Stratfor'la bağlantısı çıktı.

Lou Anne King Jensen'in, Stratfor Türkiye Masası'ndan Hakkari, Mardin ve Kandil'deki Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) askerlerinin pozisyonları için brifing istediği öğrenildi.

Yeni belgeler ortaya çıktı! Medya kuruluşlarını sadece ABD değil Norveç de fonlamışYeni belgeler ortaya çıktı! Medya kuruluşlarını sadece ABD değil Norveç de fonlamış

Meslektaşları için 'ağrıma gidiyor' diyen Ruşen Çakır'dan 'Basın skandalı'Meslektaşları için 'ağrıma gidiyor' diyen Ruşen Çakır'dan 'Basın skandalı'
 


Wikileaks'in yayımladığı gizli ABD belgelerine göre, Amerikan Chrest Foundation Vakfı Başkanı Lou Anne King Jensen, 31 Mayıs 2001 saat: 19:32:21'de tarihinde Stratfor Türkiye Masası'na şu e-maili göndermiş:

"TALEP: TÜRKİYE / PKK MEVCUT DURUM

Chrest Vakfı Başkanı, Güneydoğu Türkiye'de sahada bulunan personeli, arkadaşları ve bağlı kuruluşları ile o bölgedeki mevcut durum hakkında ek bilgi ve söz konusu bilgilerin fiyatını talep etmektedir. Özellikle Hakkari, Mardin, Kandil Dağı alanlarından bahsetti. Birlik hareketleri, olası güvenlik endişeleri ve gelişmeleri hakkında bilgi almak istiyor. Ayrıca önümüzdeki birkaç hafta içinde bölgeye seyahat edecek."

STRATFOR; 15 TEMMUZ'DAKİ DARBE GİRİŞİMİ SIRASINDA ERDOĞAN'IN UÇAĞININ LOKASYONUYLA İLGİLİ 3 KEZ PAYLAŞIMDA BULUNDU

ABD'nin özel istihbarat örgütü Stratfor; Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağının lokasyonuyla ilgili 3 kez paylaşımda bulunmuştu.

Stratfor'un, darbecilerin suikast için yerini tespit etmeye çalıştığı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a hareket eden uçağının yerini çok kısa süre içinde tespit etmesi ve havadaki konumuyla ilgili üç kez tweet atması kamuoyunun dikkatini çekmişti.

İlk paylaşımında Erdoğan'ın uçağını Marmara Denizi üzerinde ifşa eden Stratfor, ikinci tweetinde uçağın İstanbul'a yaklaştığını ve "muhtemelen" iniş yapacağını bildiren bir paylaşımda bulundu.

Stratfor, son tweetinde ise uçağın İstanbul'a indiğinin teyit edildiğini Atatürk Hava Limanı'nın konumunu da göstererek kamuoyuna aktardı.

Teksas merkezli olan ve George Friedman tarafından kurulan Stratfor, ekonomi, dış politika ve güvenlik konularında küresel analizler sunsa da birçok ülkede istihbarat birimleri ve "casuslarla" çalıştığı ifade ediliyor.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 204
 • ismailbey 1 yıl önce Şikayet Et
  izmirde hava üssünde çalışan amerikalı kadın subaylar çoğu yerli kopuk türk erkekleriyle evlenip tc vatandaşı alıp ajanlık yaptılar mitin bilgisi var bu olayda aynı MİT İLGİLİ BİRİMLERİ lisanı dille uyarmalıdır... bu azgınlık başka kollarda da var bu ülke satılamaz ancak kanla gider allahın izniyle hiç bir köpek bu ülkeye çöreklenemez
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğer bu doğruysa bu adamı vatana ihanetten yargılayıp, ceza vermeliler.
  Cevapla
 • Blnt 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatan hainleri kansiz bayraksiz imansız Yaratıklar bu ülkenin suyu haram olsun size
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Gazeteciden mi istemiş? Demek uydusu falan istihbarat teşkilatı yok, nato kapsamında incirlikten kalkan uçaklardan da göremiyor garibim abd iyisi mi gazeteci bulalım da soralım demiş. Hain gazeteci de engin askeri bilgileriyle nöbetçi sayılarına kadar devriye saatlerine kadar vermiştir. Hatta Türklerin F16 diye jetleri var siz bilmezsiniz deyip f16 ların tek motorlu olduğunu falan da anlatmıştır.
  Cevapla
 • Bedir 1 yıl önce Şikayet Et
  Misafirmisin avukat mı? İstihbarat çalışması yapılırken şehirdeki bakkal manav kasap, dağdaki çobandan yararlanılır. Gazeteci sıfatlı şahsın sadece gazetecilik yaptığını nerden biliyorsun? Elin Amerikalısı senin kara kaşına kara gözüne mi veriyor avuç avuç doları?
  Cevapla
 • Cemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Su uyur düşman uyumaz amarikadan gelen turist bile olsa ondan şüphelenin yıllarca incirlikte bulunan amarikan askerlerinin sadece görev icabı durduklarını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan flaş talimat! Türkiye'den Libya hamlesi
Derbide puanlar paylaşıldı!