Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vaka sayısını düşürmenin tek bir yolu var

Vakaların artmaya devam edeceğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sayıyı düşürmenin tek bir yolu olduğunu vurgulayarak "Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske, mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir" açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vaka sayısını düşürmenin tek bir yolu var
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vaka sayısını düşürmenin tek bir yolu var
GİRİŞ 25.07.2021 22:27 GÜNCELLEME 25.07.2021 22:29
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Halk TV'de yayınlanan programa katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Vaka sayıları düşürülebilir mi bundan sonrası için daha fazla yükselmesi beklenir mi?" sorusunu yanıtlayan Prof. Dr. Ceyhan "Bir taraftan önlemleri kaldırırken bir taraftan vaka sayılarının düşmesini mi bekliyorduk? Hayır öyle bir şey mümkün değil zaten. Delta virüsü hızla dolaşırken biz sınırları açıyoruz, uyguladığımız kısıtlamaları kaldırıyoruz. Vatandaşa maskesiz günler sinyalini veriyoruz. Bunun artacağı belliydi" dedi.

"DOĞRU HESAPLAMAYLA YÜZDE 24 CİVARINDA İKİNCİ DOZ AŞI YAPMIŞIZ"

"Bayram sonrasında da artışın devam etmesini bekliyoruz. Özellikle Ruslarla aynı otellerde kalan, kapalı alanlarda yemek yiyen insanlar illerine dönüyorlar ve orada yeni odaklar oluşturacaklar" diyen Ceyhan, "Yapabileceğimiz şeyler çok belli. Birincisi aşılama. Aşılamada maalesef yanlış anlaşılma var. Sanılıyor ki aşılama yüzde 36 civarında iki doz aşılama olarak veriliyor. Bu doğru değil. Çünkü aşılama oranını toplam nüfusa bölerek hesaplamak lazım. Böyle böldüğünüz zaman yüzde 24 civarında ikinci doz aşı yapmışız. Bu da yaklaşık toplumun 4'te 1'ini oluşturuyor" diye konuştu.

"4 DEFA AYNI YANLIŞI YAPIP OLUMSUZ SONUÇLANMASI KABUL EDİLEBİLİR ŞEY DEĞİL"

Vaka sayısını düşürmenin tek bir yolu olduğunu belirten Ceyhan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir. Bakanlığın bize 2 doz aşılama oranını vermesi gerekiyor. Özet olarak şunu söyleyebiliriz; aşılar varyantlara karşı etkisiz değil. Elimizdeki en güçlü silah. Bir kişinin aşısız yakalanmasıyla aşılı yakalanması bir değil. Salgını kendi haline bıraksanız da bu şekilde seyreder. Bir insan bir yanlışı yapabilir devlette de yapabilir ama 4 defa aynı yanlışı yapıp olumsuz sonuçlanması kabul edilebilir bir şey değil."

YORUMLAR 33
 • mişmiş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir zaman bu adamdan akılcı, kalıcı, bilimsel bir öneri duymadık. kapatında kapatın. hep tehdit hep tehdit. Bizler artık usandık geçici çözümler istemiyoruz, Bu adama güvenip 3 tane koyunumu vermem. Yazık ki şu anda ülkenin en önemli kurulunda...
  Cevapla
 • sevgi.dr 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi oglu aşı olmuyor halka aşı gazeli okuyor kuş grıbinde yaptıgı çarkları unutmadı bu mıllet hala ama bılmıyor bunu kendisi unutuldu sanıyor..!!
  Cevapla
 • Talip 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl bir saçmalık ne zamana kadar kısıtlama yapabilirsin dünyada son kişi virüse yakalanmayana kadar kısıtlama yapmak orundasin buda galiba 10 15 yıl sürer hoca insanları boşa yorma bak emeklilik yaşında gelmiş
  Cevapla
 • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  hele şükür mantıklı konuştu. polis kuvvetlerinin acilen maske kontrollerine başlaması, kahvehanelerin kapatılması, şehiriçi araçlarının %50 dönmesi, marketlerin sınırlı müşteri alması ve sadece belirli sayı ile nikah yapılması şarttır.
  Cevapla
 • elazığ23 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin tuzun kuru nasıl olsan herşeyin tam ama Allah büyük sende birgün başka şeyle sınanırsan bu çıkarperestliğin yüzünden yanında kimseyi bulamasın.
  Cevapla
 • esteban41 1 yıl önce Şikayet Et
  bu adam yarın fetöcü falan çıkarsa hiç şaşırmam. adam ülkenin kuyusunu kazıyor resmen. kapatında kapatın. sen kimsin nerde hangi labaratuarda araştırdın buldun ve tüm ülkenin uygulamasına karar veiyorsun. kim bu adam ? hangi tıp kurumunda hangi araştırmayı yapmış ?
  Cevapla
 • BAYRAM KARAASLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum ve birde şunu ekleyeyim hadi diyelim 6 ay kapandın sonra kapanma bittimi herşey başa döner yani kapanma sorunu çözmez ve ancak hayatı bitirir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BMW MX tanıtıldı! İşte özellikleri
Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan çıkışı: Tedbirleri alacağız!