Son Dakika: Bakan Akar'dan Yunanistan'a silahlanma tepkisi!

Bakan Akar, Yunanistan'a silahlanma tepkisinde bulunarak, "Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. Üç-beş kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 27.07.2021 10:11 GÜNCELLEME 27.07.2021 11:14
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ:Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile 2. Ordu İleri Komuta Yeri’nde dün yaptığı inceleme ve denetlemeleri kapsamında harekat merkezini ziyaret etti.

6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Esas Komuta Yeri’nde görevli personelle de bir araya gelen Akar, burada savunma ve güvenlik konularında yaptığı açıklamalarda, Yunanistan’ın Fransa’dan aldığı 18 Rafale uçağı ile Yunan yetkililerin son dönemde söylemlerine de değindi.

"YUNAN KOMŞULARIMIZ PROVOKATİF AÇIKLAMALARDAN VAZGEÇMİYOR"

Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta hak, alaka ve menfaatlerin korunması için kendilerine düşen görevleri kararlılıkla yerine getirmeye devam ettiklerini dile getiren Akar, "Yapılan anlaşmalar çerçevesinde barış, huzur, diyalogla sorunlara siyasal çözümler bulunmasından yana olduğumuzu Yunan komşularımıza her zaman söylüyoruz. Yunan komşularımız ise provokatif açıklamalardan, saldırgan söylemlerden bir türlü vazgeçmedi, vazgeçmiyor" diye konuştu.

"TEHDİT ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL" 

Türkiye’nin hukuktan, diyalogdan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu bir kez daha vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

"Bunu samimi olarak söylüyoruz. Bir tarafta Lozan diğer tarafta Paris antlaşmaları söz konusu. Yunan komşularımız bunları dahi yok saymak, göz ardı etmek gibi bir eğilime giriyor. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Anlaşmalarla gayri askeri statüde olan adalar var. Taraflar bu anlaşmayı yapmış ve 'Şu adalar silahlandırılamaz, bunlar gayri askeri statüde olacak' demiş, bunda mutabık kalmışız. Bunlar şimdi silahlandırılıyor. 'Tehdit var' diyorlar. Tehdit asla söz konusu değil. Türkiye’nin şu anda Yunanistan’a karşı herhangi bir saldırgan tutumu söz konusu değil. Biz diyalog, uluslararası anlaşmalar, hukuk, teamüller diyoruz. Fakat her seferinde provokatif açıklamalarla bizim bu barışçıl yaklaşımımız ters düz edilmektedir."

"ÜÇ-BEŞ KULLANILMIŞ UÇAKLA GÜÇ DENGESİNİN DEĞİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

EGEAYDAAK’lara da değinen Bakan Akar, "Yunan komşularımız bunlara da sahip çıkmak gibi bir saldırgan tutum içinde" dedi. Yunanistan’ın son dönemdeki silahlanma politikalarını da eleştiren Akar, şöyle konuştu:

"Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. Üç-beş kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil. Dolayısıyla Yunan komşularımızın saldırgan çözümler değil, barışçıl, siyasal çözümler için uğraşmalarını, buradaki sorunlara yönelik çözüm gayretimize katkı sağlamalarını bekliyoruz. Biz bir taraftan istişari görüşmeleri yaparken diğer taraftan NATO’da ayrıştırma usulleri görüşmelerini yapıyoruz.

Son dakika: Almanya'nın 'Türkiye' hamlesi Yunan'ı çıldırttı: Görmek isteyeceğimiz son şey!

Ayrıca güven artırıcı önlemler çerçevesinde ikisi Atina’da biri Ankara’da olmak üzere üç toplantı yaptık. Dördüncü toplantının da Ankara’da yapılması için kendilerini samimi şekilde davet ediyoruz. Yunan komşularımızın barışçıl çözümleri desteklemelerini ve bu şekliyle Ege ve Akdeniz’in barış denizi olmasını, tarafların refahına katkı sağlamalarını bekliyoruz.

Aksi halde bu kadar borcun içindeki Yunanistan’ın ilave birtakım harcamalarla halkının refahına darbe indirmesinin anlamı yok. Çünkü biz iki ülke halklarının iyi komşuluk ilişkileri içinde, refah, barış içinde yaşamalarından yanayız. Tüm çalışmalarımız da buna yöneliktir."

"HERHANGİ BİR OLDUBİTTİYE İZİN VERMEYECEĞİZ" 

Yunanistan tarafından yayımlanan NAVTEX’lere yönelik ise Akar, “Turizm döneminde, iki tarafın milli günlerinde, bayramlarında herhangi bir şekilde tatbikat yapılmaması konusunda mutabık kalmamıza rağmen maalesef Yunan komşularımız bunu da göz ardı ederek bunu da ihlal ediyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin "barış, uluslararası hukuk, iyi komşuluk" söylemlerinin zafiyet olarak anlaşılmaması gerektiğini de vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Biz Ege’deki, Doğu Akdeniz’deki ve Kıbrıs’taki hem kendi hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını ve menfaatlerini korumakta ve kollamakta kararlıyız. Bu konuda yapılması gereken ne varsa azimle, kararlılıkla bunları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin tereddüttü olmasın. Herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceğimizi de herkesin bilmesini istiyoruz. Bugüne kadar haklarımızı çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyeceğiz.

Biz barışçıl yolların esas olması gerektiğini, barış için karşılıklı iş birliğine hazır olduğumuzu tekrar tekrar muhataplarımıza söylemeye devam ediyoruz. Yunan komşularımızdan beklentimiz bu. Olumlu cevap vermelerinin zamanı geldiğini ve bu şekilde sorunların siyasal çözümler bulabileceğine inanıyoruz. Bunu sadece biz değil, Yunanistan’daki akademisyenlerin, emekli askerler, diplomatların da aynen söylediğini görüyoruz. Bunun Yunan yöneticiler tarafından da görülmesini ve buna göre tavırlarını belirlemelerini bekliyoruz."

"50 SENEDİR DENENMİŞ YOLLARLA ÇÖZÜM OLMAZ"

Bakan Akar, Kıbrıs konusuna ilişkin ise, "50 seneden beri denenmiş yollarla çözüm olmadığı ortada. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Annan Planı’nı reddetmiş bir toplum. Geldiğimiz noktada aynı yerde tekrar zaman kaybetmenin manası yok. Bu konuda KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kararını verdi. Egemen, bağımsız iki eşit devlet. Bunu herkesin sindirmesi, özümsemesi lazım" dedi.

Hidrokarbon başta olmak üzere tüm zenginliklerin eşitçe, hakça bölüşülmesinin önemine değinen Akar, "Siz Kıbrıs’taki Türkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yok sayarak bir yere varamazsınız. Türkiye anlaşmalarla garantör bir devlettir. Diğer garantörler ne yapar ne yapmaz onu kendileri bilir ama biz garantör olarak hak ve sorumluluklarımızı yerine getirmekte bugüne kadar olduğu gibi kararlıyız" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 28
 • sorgulayanfert 1 yıl önce Şikayet Et
  3-5 kullanılmış uçak diye küçümsüyorsun ama yeşil pasaportun olmasa vize için kuyruğa girersin gerçekler farklı
  Cevapla
 • zafer42 1 yıl önce Şikayet Et
  Bjnlar Ellinci yillarda Kedi köpek yedikleri günleri unuttular Türkiye yinede Düsman demeyip Gida gönderdi,ne cabuk unuttular
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Paşamizin ağzina sağlik daha nediyelim yunan şaşkin ördeğe döndü ne yaptiğini kendide bilmiyor siyirdivesselam
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  abd yunanistan'a f35 verirse S400'leri çalıştırmaktan çekinmeyiz. Dememiz lazım.
  Cevapla
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  gaz ver yunan yeni ucak aldi fuze aldi biz daha fazlasini yapma yunan cok guclu oldu der gaz ver dusmana akil veriyoruz bir sey yapacak ise gizli yaparsin erdogan gibi her seyi søylemek sacmalik gaza gelir ise dusmani avlamak kolay olur biz yunanin silahina degil daha guclu nasil silah yapariz diye calismak gerek gece gunduz yunan guclu olmasa bile yaninda arkasinda sayisiz køpek var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tercihleri Türkiye! Fransa her yerden kovuluyor
Sağlık Bakanlığından Strep-A uyarısı: İlk 24 saat işe veya okula gitmeyin