İzmir'de bebeklerine Kovid-19 aşısı vurulduğunu öne süren aileden suç duyurusu

İzmir'de bir aile hekimliği biriminde yaklaşık 3 ay önce 1 aylık bebeğe Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Kovid-19 aşısı yapıldığı iddiasına ilişkin, bebeğin ailesinin suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

İzmir'de bebeklerine Kovid-19 aşısı vurulduğunu öne süren aileden suç duyurusu
İzmir'de bebeklerine Kovid-19 aşısı vurulduğunu öne süren aileden suç duyurusu
GİRİŞ 23.09.2021 23:01 GÜNCELLEME 23.09.2021 23:06
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ailenin avukatı Dilek Güzel, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'de yaşayan ailenin, bebeklerini yenidoğan aşı takvimine göre 30'uncu günde yapılması gereken Hepatit-B aşısı için 1 Temmuz'da Aile Hekimliği birimine götürdüğünü belirtti.

Aşıdan 2 saat sonra ailenin evine gelinerek "bebeğe Hepatit B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Kov-19 aşısı uygulandığı, çocuğun acil olarak hastaneye götürülmesi" gerektiğinin söylendiğini aktaran Güzel, bebeğin daha sonra Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine götürüldüğünü aktardı.

Bebeğin hastanede bir hafta süreyle takip edildiğini vurgulayan Güzel şu ifadeleri kullandı:

"Bebeğin düzenli olarak kan sayımı, kontrolleri yapılmakta olup bu kontrollerin ne kadar süreceği, aşıdan kaynaklı kalıcı bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının belli olmadığı müvekkillerime söylenmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık."

Süreç konusunda ailenin onayı olduğu dönemlerde bilgi vereceğini de aktaran Güzel, aşılarını olan müvekkillerinin, yaşanan bu durumun aşı karşıtlığı propagandası olarak kullanılmasını kabul etmediklerini bildirdi.

Sağlık Bakanlığınca İzmir'de hatalı aşı uygulamasına ilişkin sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelinin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütüldüğü, hastanın sağlık durumuyla ilgili olumsuz bir durum olmadığı, ayrıca "bebeklere yanlış aşılar yapıldığını" iddia eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • misafir 3 ay önce Şikayet Et
    Bir gün bu verdiğimiz sıvılar aşı değilmiş, yanlışlıkla deneme sıvısı verdik deseler tam olacak. Sonra bilime güvenmiyorlar diye bize kızıyorlar. Biz bilime güveniyoruz, size güvenemiyoruz. Şu ana kadar hiç bir şey bilim kurallarına göre yürümedi ki.
    Cevapla
  • Tam Oldu Zaten 3 ay önce Şikayet Et
    Bu sıvılar hem aşı değil, hem de hayvanlarda denenmeden doğrudan gönüllü Türklerde deneniyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ali Babacan yine sözünü tutmayınca yayında böyle protesto ettiler!
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! İstanbul, Ankara beyaza büründü, uyarılar peşe peşe...