Biontech kurucusu Özlem Türeci koronavirüs gerçeğini açıkladı

Koronavirüs aşısını geliştiren Uğur Şahin ile birlikte BİonTech'in kurucularından biri olan Özlem Türeci, salgının seyri hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Biontech kurucusu Özlem Türeci koronavirüs gerçeğini açıkladı
Biontech kurucusu Özlem Türeci koronavirüs gerçeğini açıkladı
GİRİŞ 30.09.2021 12:29 GÜNCELLEME 30.09.2021 12:30
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

BioNTech’in kurucu ortaklarından ve şirketin Tıptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Özlem Türeci, ABD televizyonu CNBC’ye çıktı. CNBC Conversation programına videolu görüşme aracılığıyla katılan Türeci, corona virüsü salgınının seyri ile ilgili konuştu.

"YILLARCA BİZİMLE OLACAK"

Türeci, “Dünya corona virüsü korkusuyla yaşamamalı. Covid-19, yönetilebilir hale gelecek. Şu an halihazırda corona virüsü daha yönetilebilir hale geldi” dedi. Fakat Türeci sözlerine, “Buna rağmen yeni normale dönmemiz gerekecek. Çünkü bu virüs yıllarca bizimle birlikte olacak” ifadesini kullandı.

"ÜÇÜNCÜ DOZLAR BAĞIŞIKLIK SAĞLIYOR"

Yeni oluşan varyantlarla ilgili de konuşan Türeci, “BioNTech olarak sürekli bu yeni oluşan varyantları değerlendiriyoruz ve daha fazlası da gelecek. Şu an aktif olan varyantlar için üçüncü doz koronavirüs aşısı bağışıklık tepkisini tekrar yükseltiyor ve koruma sağlıyor” diyerek üçüncü doz aşının etkisini tekrarladı.

“HER 12 AYDA AŞI OLUNABİLİR”

Sürekli denetleyici kurum ve kuruluşlarla çalıştıklarını ve yeni varyantlara göre hazırlıklı ve hızlı olmak gibi öncelikleri olduğunu dile getiren Türeci, “Salgının gidişatı için daha fazla veriye ihtiyaç var fakat gelecek her 12 ayda ya da her 18 ayda bir koronavirüs aşısı yapılabileceğini öngörüyorum” ifadesini kullandı.

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın corona virüsü aşısını geliştiren ekipte de çok sayıda kadın bilim insanı olduğunu hatırlatan Türeci, “Cinsiyet dengesi bilimde çok önemli. BioNTech’in başarısındaki etmenlerden biri de bu. Çalışanlarımızın neredeyse yarısı kadın ve ayrıca üst yönetim seviyesinde de ekiplerimizin yarısı kadın. Fakat takımlarımızda şunu da fark ettim, biz sadece cinsiyet kotasını doldurmak için kadın almıyoruz. Tamamen doğal olarak seçim yapıyoruz ve basitçe çalışanlarımızın yarısı kadın oldu” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 97
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Kökeni ne bunun İbrahim ? Araştırma yapıyorlarmış. Bizde malız ya yedik. Arıyormuş gibi yapıyorlar çünkü kaynağı bulunsa biter virüs. Evin içi su dolmuş herkes evine kova alıp suyu dışarı atmaya çalışıyor ama bir tek Allah’ın kulu da çıkıp o sızıntının geldiği yeri tıkamıyor.
  Cevapla
 • Melunlar ! 2 ay önce Şikayet Et
  Allah'ın laneti sizi yönetenlerin, sizin ve tüm yerli işbirlikçilerinizin üzerine olsun !
  Cevapla
 • ucrun 2 ay önce Şikayet Et
  o daha çok ekmek yiyeceğiz diyorsunuz...
  Cevapla
 • Bizden Söylemesi 2 ay önce Şikayet Et
  3. dozdan sonra bağışıklık sisteminiz çöker ve sürekli o sıvıyı almak zorunda kalırsınız ona göre.
  Cevapla
 • Dikkat Edin 2 ay önce Şikayet Et
  Her doz doğal bağışıklık sistemini %17 çökertir. 3. dozdan sonra bağışıklık sisteminin yarısı çökmüş olur. Ondan sonra sürekli iğne olmak zorunda kalınabilir. Modern tıbbın amaci bir hastalık keşfedip onu kronik hale getirmek ve hastayı ölene kadar ilaca mahkum etmek... Dünyanın bir çok yerinde sizin için yeni yeni aşı fabrikaları kuruluyor. Bunu hala anlayamadıysanız yapacak bir şey yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca müjdeyi verdi: Birkaç gün içinde hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak
 Son dakika haberi: Büyüme rakamları açıklandı! Bakandan dikkat çeken ücret açıklaması