Son dakika haberi: Çocuklarda vaka sayısı pik yaptı! Okullarla ilgili açıklama

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca, vakaların 4'te 1'inin 0-17 yaş arası olduğunu açıkladı. Koca, okulların asla kapanmayacağını da sözlerine ekledi.

GİRİŞ 28.09.2021 12:27 GÜNCELLEME 28.09.2021 22:00
Bu Habere 131 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Koca, okulların 3 hafta açık kalmasının vakalara nasıl yandığı sorusunu şöyle yanıtladı:

VAKALARIN 4'TE 1'İ 0-17 YAŞ ARASI

“Okulların 3 hafta açık kalmasıyla 0-17 yaşa kadar vaka sayısı 1 kat daha arttı o yaş grubunda. Yani ortalama aktif vakamıza 400 bin civarında diyelim. 4’te biri 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25’i. Daha önce yüzde 11 civarındaydı. Ama bu vaka sayılarındaki artış hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdı, yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı.”

Vakalar arttı! İşte grip-nezle ile Kovid-19’u ayırt etmenin yoluGRİP-NEZLE İLE KOVİD'İ AYIRT ETMENİN 19 YOLU

"YOĞUN BAKIM VE ENTÜBE SAYILARINI DEĞİŞTİRMEDİ"

Bu vaka artışının hastane yükünü artırmadığının altını çizen Bakan Koca, “Tedirgin olunacak bir durum yok. Yoğun bakım ve entübe sayılarını değiştirmedi” dedi.

Okulların açık kalmasının öncelik olduğunun altını çizen Bakan Koca şöyle konuştu:

“Okulları bu yıl her halükarda açık tutacağımızı söylemiştim. En son kapanan değil, asla kapanmayan olmalı. Bilim Kurulu olarak Sağlık Bakanlığı olarak ikili eğitim ve hafta sonu eğitimi dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenerek açık kalmasını düşünüyoruz. Bunu sadece Milli Eğitim Bakanlığı değil üniversiteler için de düşünüyoruz.”

"OKULLAR DA YÜKSEKÖĞRENİM DE ASLA KAPANMAYACAK"

Gazetecilerin AVM’lerin durumu ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Bakan Koca, “AVM’yi de kapatmayız. Elimizde bir güç var. O da aşı... Elimizde yeterince aşımız var. Yerli aşımızda önümüzdeki aylarda devreye girmiş olur. Dolayısıyla bizim aşı gibi bir gücümüz olduğunda toplumsal bağışıklığın elde edilmesi temel hedefimiz. AVM’lerin kapanması ya da kapanmaları gündeme almak istemiyoruz. Yeni dönemde kişisel tedbirlerin öne alındığı ve aşılamayı ön plana aldığımız bir dönem olarak görüyoruz. Okullar da bu anlamda yükseköğrenim de dahil olmak üzere asla kapanmayacak” dedi.

Sağlık Bakanı Koca'nın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamadan öne çıkan başlıklar.

"KİM HANGİ AŞIYI TERCİH EDERSE ONU KULLANACAK"

Türkovac’ın uygulanma süreci ile ilgili soruyu yanıtlayan Koca, “Herkese tercih hakkı sunacağız. Vatandaşımıza birçok ülkede olmayan hem MRNA aşısı hem de geleneksel yöntemle yapılan inaktif aşı seçeneğini sunacağız. Yurt dışından gelen bu aşının yanında yerli aşımızın devreye girmesiyle bir alternatif sunmuş olacağız. Seçenekleri arttıracağız. Kim hangi aşıyı tercih ederse onu kullanacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 1. doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 86.28, 2. doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 70.59. 1, 2 ve 3. doz toplamı ise 108 milyon 305 bin 902.

"TOPLUMUN AŞIYLA İLGİLİ SORUNU OLMADIĞINA İNANIYORUM"

Toplumda aşı karşıtlığı olduğuna inanmadığını belirten Koca, “Ben o kelimeyi kullanmak istemiyorum. Bu toplumun aşıyla ilgili sorunu olmadığına inanıyorum. Aşının olmaması değil, en fazla hangi aşı tercih edilebilir bu konuşulabilir. Aşının olmama durumunu toplum bugüne kadar gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranda 13 farklı aşıyla aşılayan bir toplumuz. En fazla aşısını erteleyenler vardır. Gerekirse ayaklarına giderek aşıyı yapacağız” dedi.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI YÜKSELİYOR

Bakan Koca, öğretmenlerin aşılama oranının yükseldiğine dikkat çekti. Öğretmenlerde en az 1 dozun yüzde 92, iki doz aşının ise yüzde 82 oranında tamamlandığını belirtti. Öğretmenlerin aktif vakalar içinde oranının ise yüzde 3’lerde olduğuna dikkat çekti.

"AŞI YÜZÜNDEN VEFAT EDEN HASTAMIZ YOK"

Bakan Koca hamilelerde aşıdan ölüm iddialarını yalanladı: "Her kulağınıza gelene inanmayın. Aşının hiçbir komplikasyonu yok demiyorum ama aşı yüzünden vefat eden bir hastamız olmadı.”

 ABD'de koronavirüse yakalanan çocuk felç oldu! ABD'DE KORONAVİRÜSE YAKALANAN ÇOCUK FELÇ OLDU

KAYNAK: TRT HABER
YAZDIR
YORUMLAR 131
 • Hazar 3 hafta önce Şikayet Et
  Genc arkadaşlar lise mezunu universite mezunu oldular hicbirsey bilmeden koca bir nesil çöp oluyor uzaktan egitimle hicbkrsey olmaz kendinize gelin okullar asla kapanmamali okulu kalatsan bile bu veledler avmler sahiler suralar buralar geziyorlar zaten covid bahane okul icin mesela İnternet üzerinden sinif geçmek
  Cevapla
 • Bilirkişi 3 hafta önce Şikayet Et
  Büyük konuşmayın. Rabbimin izniyle diyin.
  Cevapla
 • Vatandaş 27 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu covid neden bitmiyor neden azalmıyor çünkü adam covid işe geliyor geziyor 10 gün yok iğne yaptırdım iyiym yok dr.gittim ilaç yazdırdım en son test yaptırıyor pozitif ve pozitif olupta dışarı çıkan gezenler var tedbir yok maske yok bu insanlık mi bu Müslümanlık mi
  Cevapla
 • Siz 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben okulların kapanma taraftarıyım bizim cocuklarımız kobay değil bizim okulda çoğu sınıf karantinada kendilerde devlet okuluna göndesinler ozaman görürler
  Cevapla
 • DİKİŞ TUTMAZ 3 hafta önce Şikayet Et
  aynen kardeş haklısın
  Cevapla
 • zafer gülten 3 hafta önce Şikayet Et
  saat şu an 21,20 ve oturduğum apartmanın önünde sokağın tüm çocukları oyun oynuyor.birbirleriyle sarmaş dolaş,okul mu emniyetli şimdi,sokak mı.
  Cevapla
 • Vatandaş 27 3 hafta önce Şikayet Et
  Zaten virüsü yayan bu zihniyetler degilmi Allah korkusu olmayanlar
  Cevapla
 • Mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  kesinlikle.Okul kapanınca sanki çocuklar evde duruyor.İnterner kafelee avm ler sokaklar çoluk çocuk doluyor.Okul daha güvenli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye gelirse olay değişir!Yeni varyantın adı AY 4.2
Son Dakika: Meteorolojiden bu illere kritik uyarı! Karla karışık yağmur geliyor