İŞKUR'dan 'acil eleman' ilanı! On binlerce personel alınacak

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 130 bine yakın açık işe hızlı bir şekilde uygun personel alımı için ilana çıktı. Aşçısından muhasebecisine, teknoloji teknikerinden bekçiye kadar onlarca alanda alım yapılacak.

İŞKUR'dan 'acil eleman' ilanı! On binlerce personel alınacak
İŞKUR'dan 'acil eleman' ilanı! On binlerce personel alınacak
GİRİŞ 07.10.2021 10:39 GÜNCELLEME 07.10.2021 19:17
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre; Türkiye İş Kurumu, 130 bine yakın açık işe hızlı bir şekilde uygun personel alımı için ilana çıktı. İstihdam seferberliğinde kilit rol oynayan İŞKUR 9 aylık dönemde pandemi koşullarına karşın 988 bin istihdam yaratarak rekora imza attı. İş arayanlar Kurum aracılığıyla özel sektöre yerleştirilirken, açık işler listesinde makine mühendisinden bilgisayarlı makine kullanıcısına bekçiden banka müşteri temsilcisine kadar hem beyaz hem de mavi yakalılar için fırsat imkanı bulunuyor.

EN YÜKSEK PERSONEL ALIMI VE ELEMAN SAYISI ARTIŞI SAĞLIKTA

Gelecek yıl 1 milyon 170 bin istihdam yaratılması hedeflenirken yeni iş kapıları açmak için gelecek yıl da 20 koldan prim teşviki, destek ve indirimi uygulanacak. İstihdamı hem artırmak hem de korumak için "Artı istihdam, istihdama dönüş prim desteği, 5 puanlık prim indirimi, engelli istihdam teşviki, ilave 6 puanlık prim indirimi, genç girişimci teşviki, sosyal hizmetlerden yararlanan çocukların istihdamı" başta olmak üzere yirmiye yakın başlıkta destek sağlanıyor.

Bu yıl teşvikli yatırımlara istihdam desteği kapsamında, işçi başına aylık olarak en az altıncı bölgede 1234 lira, diğer bölgelerde de 733 lira teşvik uygulanıyor. Son bir yılda istihdamda en yüksek artış sağlık hizmetleri, bina inşaatı, konaklama, perakende ticaret, giyim eşyaları imalatında yaşandı.

İMALAT, TOPTAN BAŞI ÇEKİYOR

İŞKUR aktif işgücü hizmetleri, mesleki eğitim kursları, işbaşı, girişimcilik eğitim programları binlerce gence, kadına iş kapısı açarken, işverenin de nitelikli eleman bulmasını sağlıyor.

130 BİN PERSONEL ALINACAK

İş Kanunu'na göre çalıştıracak sürekli, geçici veya mevsimlik işçilerin istihdam süreçleri İŞKUR aracılığı ile sağlanıyor. İşçi alım ilanları Kurum'un internet sayfasının açık iş ilanları bölümünde yayımlanıyor. Bugün itibariyle 130 bin açık iş ilanı bulunuyor. Açık işte, imalat-toptan, perakende-ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri, inşaat-ulaştırma, depolama başı çekiyor.

İŞTE ALIM YAPILACAK ALANLAR

Kurum'un açık iş listesinde, "Acil tıp teknisyeni, ahşap boyama elemanı, akaryakıt satış elemanı, aşçı, kaynakçı, ayakkabı imalatçısı, beden işçisi, bekçi, bilgisayar donanım, teknoloji teknikeri, bilgisayar kurulum bakım elemanı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, elemanı, gıda mühendisi ve teknikeri, tekstilde kalite kontrolcü, konfeksiyon işçisi, makine mühendisi, lojistik eleman, makineci (dikiş), mekanik bakım onarımcısı, bankada müşteri temsilcisi, ön muhasebeci" gibi meslekler yer alıyor.

ÇALIŞAN SAYISI 1.9 MİLYON ARTTI

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre pandemi döneminde zorunlu sigortalı çalışan sayısı 1.9 milyon kişi arttı. Pandemi döneminde çalışmaya başlayan her on kişiden sekizi sigortalı olarak çalıştı. Bu dönemde 3.8 milyon kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Mart 2020'de 20.2 milyon olan SGK kayıtlarındaki zorunlu sigortalı kişi sayısı geçen yıl Ekim itibariyle artış göstermeye başladı.

Bu yıl Temmuz itibariyle geçen yılın Mart ayına göre bu artış 1.9 milyon oldu, geçen yılın Temmuz ayına göre de 1.7 milyon arttı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / HAZAL ATEŞ
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Avni 3 ay önce Şikayet Et
  Suriyeli afganlilar gitssin diye laga luga eden.ellerinde 5 binlik.altlarinda son model araba.is bulamiyoruz diyenlere duyurulur
  Cevapla
 • kaplan 3 ay önce Şikayet Et
  bu ülkede kim işsizlik var diyorsa yalan söylüyor aksine iş beğenmemezlik var şu işsizlik maaşını vermeyi ne zaman bırakırsanız sayın yetkililer bedavadan para alıp yatmayı da sözde işsizliğide gençlerimizin aylak aylak dolaşmamasını ortadan kaldırmış olursunuz bi zahmet
  Cevapla
 • F b 3 ay önce Şikayet Et
  Kardeş iyi diyorsun da işveren 12saat çalıştıracak asgari ücret verecek sigorta desen meçhul yetmedi cumartesi bire kadarda çalış sonra senin gibiler çıkıyor millet iş beğenmiyor diyor inanmıyorsan İkitelli ayk cı sanayi sitesine gel görürsün bende sizin gibilere hadi oradan diyorum
  Cevapla
 • Cesur ADAM 3 ay önce Şikayet Et
  Gençler zaden iş beyenmediği için ÇALIŞMIYOR. ve çalışmadan GEÇİNİYOR, Birde çalışsa altına motorunuda alır telefonunuda alır 3,000 azmı? Çalışan demir ışıldar, Biz matbacıyız usta bulamıyoruz, geler gencler mesai kal diyorsun, isteğen masai ile 5,6000 çikar YOK BEN MESAİ KALMAM DİYOR. iş var mesai var. aşsonunda SICAK PARA VAR, ama gel gör ki PÜSÜR TEMBEL BİR NESİL VAR
  Cevapla
 • kalemist 3 ay önce Şikayet Et
  9 ay istihdam olmuyor insanlar sonrasında ne yapacak el insaf
  Cevapla
 • Vay be 3 ay önce Şikayet Et
  Sen kalk 12 sene okul oku + 4 sene de iyi bir üniversite oku . 2 yılda master yap. Sonra sana biri çıkıp aylık 2800 TLye günde 12 saatlik iş versin, kabul etmezsin sonra iş beğenmemezlik var desin. Ne güzel istanbul
  Cevapla
 • vayybe 3 ay önce Şikayet Et
  be hey enes trolü.sanayide doktorlukta öğretiyorlarmı.herkes motorcumu olacak.lafa bak okumasaydın.
  Cevapla
 • aaaa 3 ay önce Şikayet Et
  kaputu açmaya 100 lira alan birisi.
  Cevapla
 • En3s 3 ay önce Şikayet Et
  Ee okumasaydın bak ben okumadım motor ustası oldum şuan aylık 15000 lira gelirim var bir çok daire aldım . Çok geç sayılmazsın gel yanına başka işe seni de motor ustası yapalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fazıl Say bile 15 dakika dayanamadı! Kılıçdaroğlu isyanı
Fiat, Hyundai, Renault, Kia... İşte 2022'nin en ucuz sıfır otomobil listesi?