AYM'den emsal karar! Casus yazılımı hak ihlali saydı

Anayasa Mahkemesi, boşanma aşamasındaki eşi tarafından casus yazılımla telefonundan belge temin edilen ve açtığı dava sonuçsuz kalan kişinin bireysel başvurusunda ihlal kararı verdi.

AYM'den emsal karar! Casus yazılımı hak ihlali saydı
AYM'den emsal karar! Casus yazılımı hak ihlali saydı
GİRİŞ 14.10.2021 14:46 GÜNCELLEME 14.10.2021 14:47
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan karara göre, bir kişi, boşanma davası sırasında mahkemeye sunulan bazı mesaj içerikleri, ses kayıtları, videolar ve fotoğrafın cep telefonuna eşi tarafından yüklenen casus yazılım aracılığıyla ele geçirildiğini ve kullanıldığını ileri sürerek şikayetçi oldu.

BERAATİNE KARAR VERİLDİ

Ezine Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda başvurucunun eşinin beraatine hükmedildi. Mahkemenin gerekçesinde, başvurucunun eşinin kayıtları boşanma davasına delil olarak sunma dışında atılı suçlara vücut verecek şekilde bilerek ve isteyerek basın, yayın, internet yolu ile veya başkaca herhangi bir yolla yayıp ifşa etmemesi nedeniyle suç işleme kastının olmadığı belirtildi.

Kararın Bursa Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onanması üzerine başvurucu, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu inceleyen Mahkeme, etkili yargısal sistem kurma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle özel hayata saygı hakkı kapsamındaki kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

HUKUKA AYKIRI OLARAK ELE GEÇİRİLDİ

Anayasa Mahkemesinin kararında, devletin kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi, işlenmesi ve açıklanmasına yönelik önleyici tedbirler alması ve benzer durumların bir daha yaşanmaması için bunu yapanlara karşı caydırıcı yargısal tepki göstermesi gerektiği vurgulandı.

Başvurucunun ele geçirilen ve boşanma davasında delil olarak sunulan belgelerinin kişisel veri niteliğinde olduğu belirtilen kararda, bu verilerin, hukuka aykırı olarak ele geçirilmesinin, açıklanmasının mevzuatta suç olarak düzenlendiği hatırlatıldı.

Kararda, başvurucunun şikayetleri gözetilerek etkili bir ceza soruşturmasının yapılması, olayın tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulması ve ulaşılan sonucun olaya özgü gerekçelerle açıklanmasının gerekli olduğu vurgulandı.

ANAYASAL GÜVENCELERE AYKIRI

Yerel mahkemenin verdiği beraat kararında elde edilen bilgilerin sadece boşanma davasında kullanıldığından bahisle sanığın beraatine hükmedildiği aktarılan kararda, "Başvurucunun hangi kişisel verilerinin elde edildiği, bu verilerde değişiklik yapılıp yapılmadığı, verilere ne kadar süre ile ulaşıldığı hususlarında hiçbir araştırma yapılmadığı gibi gerekçede başvurucunun bu iddialarının hangi sebeplerle karşılanmadığı konusunda bir açıklama bulunmadığı da görülmüştür." ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • asef 1 ay önce Şikayet Et
  Yaradanın kanunları ancak hakıyla insanları korur, adaleti ancak ALLAHIN kanunları tesis edebilir. Adam karısının zina suçunu kanıtladı diyemi birde üstüne hapse girecek? Ne kokuşmuş bi düzendir bu
  Cevapla
 • Terazi 1 ay önce Şikayet Et
  Eşinin seni aldattığını düşünüyorsun... Gizli gizli görüşüyor yazışıyor biliyorsun. Şimdi, gece yatarken alıp resimlerini çeksen veya kopyalasan hukuka aykırı, zorla alıp kaydetsen hukuka aykırı, casus yazılım koyup alsan hukuka aykırı. Naaassı hukuk içinde kalacaz la bi bilemedim... Naapalım, önce savcılığa başvuralım. Savcılık aylar sonra izleme kararı alsın. Sonra bu kararı "hukuk çerçevesinde" eşime beyan etsin, "eşin senin kendisini aldattığını düşündüğü için seni izlemeye alacaz" diye tebliğ etsin... falan mı?
  Cevapla
 • Hemşerim 1 ay önce Şikayet Et
  Üstünler sistemine dayalı hukuk. Bayanlar üstün. Zaten evlilikte iki kişi var. Kişisel hak ihlali nedir anlamıyorum. Bayanin kendisi mi delilleri getirip ifşa etsin. Bunu mu bekliyor hukuk?
  Cevapla
 • Isi 1 ay önce Şikayet Et
  Bence Cok dogru karar Eş de olsa hiç kimsenin yasa dışı yollarla (casus yazılım) bir başka kimseden bilgi elde etmeye hakkı yok.
  Cevapla
 • 25 Hamza KINIK 1 ay önce Şikayet Et
  Aldatmasına gerekçe ne gösteriyor. Sadakat ne oluyor.
  Cevapla
 • Feridun dede 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kararı verenler farkına varmadan zinayı teşvik ediyor gibi bir şey ortaya çıkıyor.Eş ne gibi özel şeyleri saklıyor bilmek gerek.Aldat sonra hak kaybınına uğruyorum de, aldatılanın ve çocukların hak kaybı ne olacak?Böyle bir şey varsa demek istedim .Yoksa kimsenin namusuna laf edilmez.
  Cevapla
 • 25 Hamza KINIK 1 ay önce Şikayet Et
  Teşekkür ederim güzel bir yorum ancak aldatan melunun hiç suçu yokmu yani
  Cevapla
 • İsi 1 ay önce Şikayet Et
  Zinayi tetikliyor derken? Eğer casus programla telefonu kontrol etmek serbest olsaydi kimse zina yapmayacakmiydi? Böyle saçma yorum mu olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Baykar uçak mühendisi Tarık Keseci son yolculuğuna uğurlandı
FETÖ 10 bin kişinin bilgilerini rüşvetle sızdırdı!