Son dakika: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kritik açıklama! Okullar kapanacak mı?

Son dakika: Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından son dakika paylaşımda bulundu.

Son dakika: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kritik açıklama! Okullar kapanacak mı?
Son dakika: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kritik açıklama! Okullar kapanacak mı?
GİRİŞ 20.10.2021 23:55 GÜNCELLEME 20.10.2021 23:57
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Son dakika: Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından son dakika paylaşımda bulundu.

BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI KRİTİK AÇIKLAMA

Bakan Koca, ''Gençler, sorumlu davranarak evlerinize, sevdiklerinize, büyüklerinize virüs taşımamak için tedbirlere uymalı ve en kısa sürede tam aşılı hale gelmelisiniz. Gençler, sizleri mücadelede ön safa davet ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

Video konferans yöntemiyle yapılan toplantının gündeminde 30 bin civarında seyreden vaka sayıları ve aşılama çalışmaları vardı. Toplantının ardından Bakan Koca yazılı bir açıklama yayımladı.

İŞTE TOPLANTI SONRASI YAZILI AÇIKLAMA

BUGÜN SORUMLULUK ALMA SIRASI GENÇLERDE

Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir.

Aziz Vatandaşlarım, Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, genç nüfusun vakalar içindeki dağılımı, aşı programımızın değerlendirmesi ve influenza gündemi ile toplandı.

Salgının bugün ulaştığı durumda günlük yaklaşık 30 bin vaka ile karşı karşıyayız. Vakaların ortalama yaşının düşmüş olması ve aşılanmış olmak sayesinde hastanelerimizin kapasitesini zorlayacak bir hasta yükü ile karşılaşmıyoruz. Vakalarımızın yaş ortalaması düşerken, gerek servislerde gerekse yoğun bakım ünitelerinde maalesef halen büyüklerimiz yatmaktadır. Kayıplarımızda da yine ileri yaştaki büyüklerimiz belirgin şekilde çoğunlukta. Bununla birlikte artık Vakalarımızın neredeyse yarısı 30 yaş altındaki vatandaşlarımız. Gençlerimiz hastalığı hastaneye yatmadan geçirseler de bulaştırabilecekleri büyüklerimiz halen hastanede tedavi edilmek zorunda kalabiliyor. Bu durum artık sorumluluğun gençlerde olduğunu teyit ediyor. Salgının ilk dönemlerinde en çok kısıtlama 65 yaş üzeri büyüklerimize uygulanmış ve büyük bir fedakarlıkla kurallara uymuş ve sorumluluklarını yerine getirmişlerdi. Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir. Gençler, sorumlu davranarak evlerinize, sevdiklerinize, büyüklerinize virüs taşımamak için tedbirlere uymalı ve en kısa sürede tam aşılı hale gelmelisiniz. Gençler, sizleri mücadelede ön safa davet ediyorum.

''YERLİ AŞIMIZA DESTEK VERİN''

Kıymetli Vatandaşlarım,

Aşı programımızda bir çok vatandaşımız aşı olmuş olmasına rağmen bir yavaşlama dikkat çekmektedir. Aşı tam aşılı hale gelmeden çok sınırlı koruma sağlıyor. Hele toplum bağışıklığı elde edilmeden ne kadar emek versek de yayılım devam ediyor. Aşılanma oranının yüksek olması aşı olmayanları korumuyor. Hiç birimiz nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur düşüncesinde olmamalı. Aşı birinci derece aşı olan kişileri koruyor. Kendi korumamız kendi aşımızdır. İkinci doz ve hatırlatma dozu aşısının zamanı gelen vatandaşlarımızın hiç vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları önce kendileri sonra tüm toplum için son derece kıymetli bir adım olacaktır. Israrla ve tekrarla sizleri aşı olmaya ve aşılarınızı tamamlamaya davet ediyorum.

Bir çağrım da yerli aşımız Turkovac için. Aşımızın geliştirilmesinin her safhasında bağımsız bir bilim heyeti aşı çalışmasının sonuçlarını değerlendirerek bir sonraki aşamaya geçmesine izin vermektedir. Bilimsel çalışmaların bağımsız bilim insanlarımızca değerlendirildiğinden ve güvence altına alındığından emin olunuz. Bulunduğumuz aşamada ise 2 doz inaktif aşı olmuş sağlıklı bireylerin gönüllü olarak destek vermesine ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu güce güç katacak gönüllüler e-nabız üzerinden gönüllü olmaya müracaat edebilir ya da en yakın şehir hastanesine ulaşabilirler. Yerli aşımıza destek verin, salgına karşı kendi güvencemiz somut hale gelsin.

65 YAŞ ÜSTÜNE YENİ KARAR

Aziz Vatandaşlarım,

Geçen yıl bildiğiniz üzere influenza neredeyse hiç görülmedi. Tüm dünyada gerek maske kullanımı sebebiyle gerekse virüsün yayılım yollarının sınırlanmış olması sebepleriyle bir influenza salgını görülmedi. Bu yıl dünyada influenza artış eğiliminde olmasına rağmen, henüz ülkemizde görülmedi. Ancak diğer solunum yolları virüsleri ise yaygın şekilde görülmeye başladı. Bu durum maske ve mesafe kullanımında bu yıl geçen yıla göre daha gevşek olduğumuzu gösteriyor. Tedbir bizi influenzaya karşı da korur. 65 yaş üzeri büyüklerimiz ve risk grubundaki vatandaşlarımız için grip aşıları tanımlanmaya başlanmıştır. Aşılar stoklara girdikçe influenza aşısı tanımlanmaya devam edilecektir.

OKULLAR KAPANACAK MI?

Kıymetli vatandaşlarım,

Bilim Kurulu üyelerimiz kendilerine çok sayıda "okullar açık kalacak mı?" sorusu ile müracaat edilmesinde şikayetçi. En net şekilde ve kararlı bir tavırla okullarımızın kapanmasının asla gündem olmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz. Okulların kapanması söz konusu değil. Gündemimizde olmayacak. Bu sorunun gündemde kalmasının ise hiçbir faydası da manası da yok. Çocuklarımızı koruyarak, tedbirlere uyarak eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitime devam edeceğiz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada "Gençler, sorumlu davranarak evlerinize, sevdiklerinize, büyüklerinize virüs taşımamak için tedbirlere uymalı ve en kısa sürede tam aşılı hale gelmelisiniz. Gençler, sizleri mücadelede ön safa davet ediyorum." ifadeleri kullandı.

Son dakika: 20 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı! Durum hala kritik!Son dakika: 20 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı! Durum hala kritik!

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 70
 • Mahşer günü 1 ay önce Şikayet Et
  Mahşer günü ALLAH hesabını sorar
  Cevapla
 • Bir Dost 1 ay önce Şikayet Et
  30 yaş altı genç ve vakaların yarısı ise 30 yaş üstü yaşlılar daha çok geziyor anlamına gekiyor bu
  Cevapla
 • Hakkı 1 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu zoruna mı gitti
  Cevapla
 • Avşar 1 ay önce Şikayet Et
  Kimse maske takmasa olaca bu aşı olduk diye herkes rehafete
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı olmayan öğretmenler okula alınmayıp ekders ücreti ve maaş ödenmemesi. 30 Yaş altında olup aşı olmayanlara yaptırım uygulanmalı. Okula, iş yerine alınmamalı. Yiğitlik taslamalarının cezaları verilmeli.
  Cevapla
 • Karun musun? 1 ay önce Şikayet Et
  Frettin Kocanın açıklamasında ne diyor? Aşı olanı koruyormuş. Sana ne olmayandan tuzu kuru zengin varlıklı insanlara tepeden bakan görgüsüz cahil. Unutma insanlar kuru ekmek davası için olmak zorunda kaldı o aşıyı. Bir zamanlar böyle insanlara tepeden bakan bir KARUN vardı zengindi. Bak bakalım şimdi nerede. İnsanların üç kuruş maaşına laf etme, elindekinden de olursun, demedi deme
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Çalıştığım okulda maskeli görmediğim idareciler var
  Cevapla
 • M.ÜNAL 1 ay önce Şikayet Et
  Pardon Ali Kıran Başkesen siz misiniz?
  Cevapla
 • Hakan Akyüz 1 ay önce Şikayet Et
  ya öğrenciler ogretmene bulastirirsa?
  Cevapla
 • Heredot 1 ay önce Şikayet Et
  Sen kimsin millete ceza vermeye kalkıyorsun cahil.
  Cevapla
 • Sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  Sen bilemedin direk asalim kafayı yediniz galiba
  Cevapla
 • Gerçek 1 ay önce Şikayet Et
  Mahşer günü ALLAH hesabını sorar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 6 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!
Kılıçdaroğlu'nun hareketine AK Parti'den sert tepki