TURKOVAC'tan güzel haber! Sonuçlar yakında açıklanacak

Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, yerli aşı TURKOVAC'ın, iki doz Sinovac aşısı yaptıranlara hatırlatma dozu olarak aşılanan gönüllü sayısının 400'ü aştığını bildirdi ve "Sonuçlar derleniyor, bitmek üzere, çok yakın zamanda yayınlanacak" dedi.

GİRİŞ 24.10.2021 12:50 GÜNCELLEME 24.10.2021 12:51
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

TURKOVAC'ın hatırlatma dozu olarak uygulandığı Faz 3 klinik çalışmasına ülke genelinde 28 ildeki 41 merkezde devam ediliyor.

Bu kapsamda, iki doz Sinovac aşısı olmuş toplam 7 bin 400 gönüllüye tercihlerine göre üçüncü doz olarak TURKOVAC veya Sinovac aşısı uygulanıyor.

TURKOVAC Koordinatör Araştırmacısı da olan Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, Ankara Şehir Hastanesindeki gönüllülere aşı uygulanan merkezde AA muhabirine, TURKOVAC'ın hatırlatma dozu çalışmasına ilişkin bilgi verdi.

Üçüncü dozlarını TURKOVAC ile olmak isteyen birçok gönüllünün çalışma için başvurduğunu belirten Dinç, "Şu ana kadar yaklaşık 400'ün üstünde gönüllüyü aşıladık. Başvurular gayet iyi gidiyor, gönüllülerimiz hem e-Nabız üzerinden hem bizlere direkt telefonla ulaşarak hem de ALO 184 hattı üzerinden randevularını alıyorlar. Geldiklerinde ön değerlendirmeleri gerçekleştirdikten sonra aşılarını yapıyoruz." dedi.

Dinç, klinik çalışma kapsamında hafta sonları da aşılamanın devam ettiğini belirterek, "Bu çalışmayı ne kadar hızlı tamamlarsak TURKOVAC'ın yaygın kullanıma girmesi o kadar hızlı olacak. Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak, kendi aşımızı kullanmak için o kadar hızlı yol almış olacağız." ifadelerini kullandı.

ÇOK YAKIN ZAMANDA YAYINLANACAK

Dinç, TURKOVAC'ın farklı klinik çalışmalarının eş zamanlı yürütüldüğüne işaret ederek, şu bilgileri paylaştı:

"Diğer çalışmaların, bizim şu anda yürüttüğümüz çalışmadan farkı 'çift kör' olması, yani gönüllülerin hangi aşı yapıldığını bilmiyor olması. Sonuçlar derleniyor, bitmek üzere, çok yakın zamanda yayınlanacak. Burada bütün amaç, TURKOVAC aşısının öncelikle güvenilirliğini, daha sonra etkinliğini ölçmek. Ülkemizde aşılanan ciddi bir popülasyon var. Özellikle bu aşamadan sonra hatırlatma dozu olarak etkinliğini bilmek bizim için önemli. Farklı çalışmaların sonuçları çok yakın zamanda yayınlanır."

TURKOVAC aşısının bir an önce yaygın kullanıma geçmesini amaçladıklarını dile getiren Dinç, "Bunun için öncelikle Acil Kullanım Onayı almamız gerekiyor. Çalışmalarımızı o yüzden dört koldan yürütüyoruz. Burada gönüllülerimize çok iş düşüyor, onların desteğine çok ihtiyacımız var. Gönüllü sayımız optimum düzeye ulaştığında Acil Kullanım Onayı alabileceğimiz için en kısa sürede bu sayıyı tamamlayarak aşımızı yaygın kullanıma sokmak istiyoruz." diye konuştu.

Özlem Türeci: Turkovac salgının aşılmasına yardımcı olacakÖzlem Türeci: Turkovac salgının aşılmasına yardımcı olacak

 Yerli aşı bilim ve insanlık adına önemli Yerli aşı bilim ve insanlık adına önemli

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  Bu bitmedi...
  Cevapla
 • Halk 11 ay önce Şikayet Et
  Hadi abi artık korona bitecek
  Cevapla
 • Mgl 11 ay önce Şikayet Et
  Yerli aşı olalım bari cavurun icadını vurmayalım kendimize.
  Cevapla
 • aliye 11 ay önce Şikayet Et
  ithal iyidir.
  Cevapla
 • Haydeeee... 11 ay önce Şikayet Et
  Çocukluğundan beri içtiğin ilaçlar hep yerlimiydi
  Cevapla
 • PRENS CEMAL 11 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel keşke ithal ettiğimiz bütün ilaçları üretseydik hem işsizliğe katkısı olurdu hemde yabancılara ödediğimiz paralar cebimizde kalırdı
  Cevapla
 • Ferhat 11 ay önce Şikayet Et
  Hadi inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ni ziyaret etti
Milyonlarca izleyici şaşkına döndü! Herkes ev yapacaklar sandı ama...