Son dakika: Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı son yolculuğuna uğurlandı

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi biyolog, akademisyen ve düşünür Prof.Dr. Teoman Duralı son yolculuğuna uğurlandı.

GİRİŞ 07.12.2021 15:43 GÜNCELLEME 08.12.2021 02:03
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

Türk felsefe profesörü, biyolog, akademisyen ve düşünür Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı vefat etti. Son olarak TRT2 ekranlarında 'Felsefe Söyleşileri' programını yapan Teoman Duralı 74 yaşında hayatını kaybetti.

Teoman Duralı kimdir ve aslen nerelidir? Şaban Teoman Duralı'nın ölüm nedeni... Teoman Duralı kimdir ve aslen nerelidir? Şaban Teoman Duralı'nın ölüm nedeni...

Duralı için bugün ikindi ezanına müteakıben Fatih Camii'nde cenaze namazı kılındı.

TEOMAN DURALI'NIN NAAŞI AŞİYAN MEZARLIĞI'NA DEFNEDİLECEK

Cenazeye, Duralı'nın akrabaları, sevenleri ve çok sayıda siyasi isim katıldı. Duralı, Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

Bilim dünyasının önde gelen isimlerinden olan Prof. Dr. Teoman Duralı'nın vefatını Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, "Değerli dostlar ustamızı kaybettik. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun. Makamı ali olsun. Tüm sevenlerine sabır niyaz ediyorum." ifadeleriyle duyurdu.

Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı: Biz soykırıma uğramış bir milletizProf. Dr. Şaban Teoman Duralı: Biz soykırıma uğramış bir milletiz

Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı: Ölüm, şeb-i âruzProf. Dr. Şaban Teoman Duralı: Ölüm, şeb-i âruz

TEOMAN DURALI'NIN VEFAT HABERİNİ SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU!

Yazar Necdet Subaşı, Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı'nın ölüm haberini sosyal medya hesabından verdi. Subaşı paylaşımında, ''Prof. Dr. Teoman Duralı vefat etti. Allah rahmet eylesin.'' ifadelerini kullandı.

AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI KABAKTEPE'DEN TAZİYE MESAJI

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ''Tefekkür dünyamızdan bir yıldız kaydı. Ülkemizin yetiştirdiği önemli fikir insanlarından Prof. Dr. Teoman Duralı’nın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Yetiştirdiği binlerce öğrenci ve düşünce dünyamıza katkılarıyla unutulmayacak bir insandı. Allah rahmet eylesin.'' diyerek taziye mesajı yayımladı.

TEOMAN DURALI KİMDİR?

Felsefeci, akademisyen, profesör. 7 Şubat 1947 Kozlu / Zonguldak doğumlu. Tam adı Teoman Şaban Duralı. Zonguldak’ta başladığı ilköğrenimini Ankara’da tamamladı ve ortaöğrenimini Ankara TED Kolejinde yaptı. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü (1973)  bitirdi. 1975 yılında aynı üniversitenin Felsefe Bölümünde asistan olarak çalışmaya başladı. “Biyoloji Felsefesine Dair” teziyle felsefe doktoru (1977) oldu. 1978 yılında NATO bursuyla Paris’te biyo-teknoloji seminerlerine katıldı. 1982 yılında yardımcı doçent, aynı yıl biyoloji felsefesi üzerine verdiği tezle doçent, 1988 yılında profesör oldu.

1992-93 yıllarında Kuala Lumpur/Malezya’da, 1994 ve 2003 yıllarında Viyana Üniversitesi Bilim Felsefesi Bölümünde, 1995-97 ve 1999 yıllarında ISTAT (Kuala Lumpur)’da misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Yurtdışında değişik zamanlarda inceleme ve araştırma gezileri yaptı. Yurtiçinde ise, asıl görev yeri olan İstanbul Üniversitesinden başka, pek çok üniversitede değişik alanlarda dersler ve konferanslar verdi. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı oldu.

Türkçe, İngilizce ve çeviri makalelerini Felsefe Arkivi, Yazı, Bilim Dergisi, Türk Kültürü, Forum, 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, İlim ve Sanat, Felsefe Konuşmaları, Milli Kültür, Bilim-Felsefe-Tarih, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Yıllığı, Yeni Toplum, Turkish Daily News, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Bülteni, Dergâh, Diplomatik, Yeni Şafak, Zaman, İlâhiyat Fakültesi Dergisi, NQP Türkiye, Gerçek Hayat, İstanbul’daki Anadolu, Eğitimbilim, Altınoluk, Umran, Kutadgubilig dergi, gazete ve yıllıklarında yayımladı.

2000 yılında Çağdaş Küresel Medeniyet adlı çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülünü aldı.

ESERLERİ:

- Canlılar Sorununa Giriş / Biyoloji Felsefesiyle İlgili Çalışmalar (1982)

- Biyoloji Felsefesi  / Canlı ve Kültür Sorunlarını Araştırma Alanı (1992)

- Aristoteles’te Bilim ve Canlılar Sorunu (1995)

- Yeniçağ Avrupa Medeniyetinden Çağdaş İngiliz-Yahudi Medeniyetine (1996)

- A New System of Philosophy-Science frol the Biological Standpoint (1996)

- Felsefe-Bilime Giriş (1998)

- Çağdaş Küresel Medeniyet / Anlamı-Gelişimi-Konumu (2000)

- Çağdaş Küresel Medeniyet (2006), Aristoteles’te Bilim ve Canlılar Sorunu (2007)

- A New System of Philosophy-Science from the Biological Standpoint, Sorun Nedir, Sorun Çağının Anatomisi – Çağımızın Felsefece Teşrihi (Derleyen ve Yayına Hazırlayan: Mehmet Sabri Genç, 2009)

Omurgasızlaştırılmış Türklük (2013).

YORUMLAR 88
 • Uzman Doktor 1 ay önce Şikayet Et
  Dönemin net gerekliliği olan Harf inkılabına soykırım demiştir kimse bundan bahsetmiyor. Her dönemin gerekliliği farklı.
  Cevapla
 • Upuzman 1 ay önce Şikayet Et
  İnkılapların hepsi İslam aleyhine idi.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin..
  Cevapla
 • Turco 1 ay önce Şikayet Et
  Çok beğendiğim bir insandı. Üzüldüm cidden. TRT2'de izlerdim programını. Tavsiye ederim Felsefe Söyleşileri'ni izleyin. İslama, dinlere laikliğe bakış açınızı değiştirir.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Allah gani gani rahmet eylesin, önce Allah Resulü'ne sonra da Üstad Necip Fazıl'a komşu eylesin.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Hikaye yazarı Mukadder Gemici, Haber7'ye konuk oldu: Yazıp yazıp çekmeceye atıyordum