Erdoğan dünyaya ilan etti: Asla kabul etmiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İş Birliği Teşkilatı Parlamento Birliği Konferansı'nda, "Bir halkın ötekileştirilmesini, dışlanmasını asla kabul etmiyoruz." diyerek Filistin'i savundu.

GİRİŞ 10.12.2021 11:09 GÜNCELLEME 10.12.2021 12:16
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Toplantısı'nda çok önemli değerlendirmelerde bulunuyor. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sizleri ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Konferansın ana temasının 'Paylaşım, vicdan ve İslam, Filistin, göç ve Afganistan' olarak belirlenmesini isabetli buluyorum.  

5 milyonu aşkın kişinin hayatına mal olan salgınla mücadele ediyoruz. Bu salgın nedeniyle pek çok vatandaşımızı kaybettik. Ebediyete uğurladığımız tüm kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Üye ülkelerde hayatını kaybeden kardeşlerim için başsağlığı diliyorum.

Hak hukuk adalet dersi verenler, dünyada olanlara kulaklarını tıkarken, biz hassasiyet gösterdik.

Yerli aşımızla ilgili süreci yakından takip ediyor, inşallah yakın zamanda sonuca ermesini bekliyoruz.

FİLİSTİN MESELESİ

Filistin meselesi, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın oluşmasına da vesile olan yapı taşlarındandır. Kudüs'ü savunmak insanlığa sahip çıkmıştır. Filistinli çocuklara eli kanlı terörist muamelesi yapıldığını görüyoruz. Gazze'ye yönelik haksız hukuksuz abluka da devam ediyor. Bu politikalar Filistinli kardeşlerimizin şanlı direnişi sonucu amacına ulaşamamıştır.

'ASLA KABUL ETMİYORUZ'

Gelinen aşamada, herkesin bu gerçeklerin farkına vardığına inanıyorum. Bu politikalarda ısrar etmenin bir amacı yoktur. 2. Dünya savaşında Yahudilere yapılan zulmün acısını bugün Filistin'den çıkarmanın bir anlamı yoktur.

Bir halkın ötekileştirilmesini, dışlanmasını asla kabul etmiyoruz.

Kudüs'ü 400 yıl boyunca adaletle yöneten bir ecdadın torunları olarak en büyük gayemiz Filistin'de kalıcı barış ve istikrarın tekrar uygulanmasıdır.

Filistin konusunda 2 önemli zirveye ev sahipliği yaptık. Bu sayede uluslararası platformları harekete geçirdik. Teşkilat içerisinde yer alan ülkeler olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeli, Filistin davasını zarara uğratacak her türlü hareketten kaçınmalıyız.

Filistinlerin de kendi aralarındaki tefrikayı sona erdirmesi son derece önemlidir. Beklentimiz Filistinli kardeşlerimizin birlik ve beraberliklerini güçlendirerek bu sürece katılmasıdır.

YORUMLAR 21
 • koray derik 2 yıl önce Şikayet Et
  islam işbirliği teşkilatı üye ülkelerinin kktc yi tanımalarında engel olan şey nedir ? kıbrıs meselesi mesala suriye ile rumlar arasında olsaydı sorun hemen çözülmez miydi ?
  Cevapla
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben sözlere değil, eyleme bakarım ve o eylemi yıllardır hiç görmedim.
  Cevapla
 • Amerikadan 2 yıl önce Şikayet Et
  son on yıldır sadece konusuyor zaten devrileceği gün yakın
  Cevapla
 • Byd 2 yıl önce Şikayet Et
  “Filistin bir sınav kağıdı her mü’min kul un önünde.”C.Zarifoğlu
  Cevapla
 • öneri 2 yıl önce Şikayet Et
  İsraille filistin konusunda özel diyalog kurulmalı. Medya üzerinden bu sorun çözülmez bence. Filistin ve israil arasında arabulucu olabilmeliyiz. Hz İbrahim filistine yerleştiğinde kimsenin mülküne çökmedi parasını fazlasıyla verip satın aldı huzur ve barış içinde birlikte yaşadı. Başka inançtan olan komşuları ile iyi geçindi, sofrasında ağırladı.
  Cevapla
 • Semih 2 yıl önce Şikayet Et
  En Buyuk Hainligi Bize Zamaninda Araplar yapti..Acisini ummet olarak Cekiyoruz..Agalari Paralari bile Ingilterede.
  Cevapla
 • Hakkı Hoca 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen hiç Çanakkale'ye gitmedin mi. Git gör. Savaşta sana kimler yardım etmiş
  Cevapla
 • Muhammed Kaya 2 yıl önce Şikayet Et
  Arap halklarının yüzde doksanı Osmanlı aşığıydı. Filistin davasını sahiplenmeyelim diye uydurulmuş bir söz bu. Gerçek şuki İhanet eden küçük arap birliklerini İngiltere planladı ama arap kardeşlerimiz yine bu araplara karşı durarak osmanlıya bağlılıklarını ilan etmiştir. Arabistanada Türkler sizi 400 yıl sömürdü köle gibi kullandı yalanını uydurdular. Türk ve Osmanlı düşmanı gavurların lafı ile iş tutmayalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TİP'li Sera Kadigil başıboş köpek söz konusu olunca İslam'ı hatırladı
Türkiye'den İsrail Parlamentosunda alınan Filistin kararına tepki