Sağlık Bakanlığı'ndan Omicron taraması açıklaması! Dünyada ilk kez Türkiye'de uygulandı

Son dakika... Sağlık Bakanlığı Omicron varyantının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip edildiğini, genomik surveyans modeliyle nokta mutasyon taramasının ilk kez Türkiye'de uygulandığını açıklandı.

GİRİŞ 14.12.2021 09:44 GÜNCELLEME 14.12.2021 10:15
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ; Sağlık Bakanlığı tüm dünya için salgında yeni tehdit olan Omicron varyantına ilişkin açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı'ndan Omicron taraması açıklaması! Dünyada ilk kez Türkiye'de uygulandı

Bakanlığın açıklaması şu şekilde;

COVID-19 pandemisinde oluşan varyantlar ve özellikle son dönemde gündemde olan Omicron varyantı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarlarında varyantların tespitine yönelik sekans analizleri yapılarak uluslararası platformlarla paylaşılıyor.

POZİTİF VAKALAR NASIL ANALİZ EDİLİYOR?

Ülkemizde geliştirilen genomik surveyans stratejisiyle önce örneklerde PCR gibi yaygın kullanılan bir yöntem ile nokta mutasyon taraması yapılıyor. Bu taramada şüpheli bulunan pozitif örnekler sekanslama analizi için Ankara’daki Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarına gönderiliyor. Burada tüm genom dizi analizi yöntemiyle varyantların türü tespit ediliyor. Elde edilen sonuçlar uluslararası bilimsel platformlarda paylaşılıyor.

Genomik surveyans modeliyle nokta mutasyon taraması

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu, virüslerde oluşan mutasyonların ileri moleküler analizlerle izlenmesinin önemine vurgu yaparak Sağlık Bakanlığının bu konuda başarılı çalışmalara imza attığını söyledi.

DÜNYADA İLK KEZ TÜRKİYE'DE UYGULANDI

Alfa mutasyonunun ilk çıktığı Aralık 2020 tarihinden itibaren dünyada ilk kez ülkemizde uygulanan bir genomik surveyans modeliyle nokta mutasyon tarandığını söyleyen Korukluoğlu, “Zaman içinde virüsün izlenmesi gereken varyantlarına yönelik tarama testlerini sürekli güncellenerek rutin olarak tüm ülke laboratuvarlarında kullanıyoruz. Şu anda da aynı şekilde Omicron varyantına yönelik bir tarama programı başlatıldı.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR 4
 • Sepet 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede ilk değildir kefere anlamiştir bizim gibi tef çalip oynamaz ortaya çikipda.
  Cevapla
 • Emin 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık ne heyecan nede korku hissi kalmadı yağ fiyatlarını takip etmek daha heyecan ve endişe verici
  Cevapla
 • Baskentli 1 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücret ne zaman açıklanıyor
  Cevapla
 • Poter 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi yaa.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
EYT'lilerin tazminat planı suya düşebilir! Yargıtay'dan kıdem tazminatı kararı
İstanbul'da kar en çok hangi ilçelere yağacak?