Yeni kısıtlama gelecek mi? Bilim Kurulu sonrası son dakika açıklaması

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Açıklamada vaka sayılarının artışına dikkat çekilirken yeni kısıtlama ihtimaliyle ilgili de değerlendirmelerde bulunuldu.

Yeni kısıtlama gelecek mi? Bilim Kurulu sonrası son dakika açıklaması
Yeni kısıtlama gelecek mi? Bilim Kurulu sonrası son dakika açıklaması
GİRİŞ 29.12.2021 21:49 GÜNCELLEME 30.12.2021 15:03
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bilim Kurulumuz, salgının seyri, Omicron varyantının etkisi, aşılama programı ve Turkovac aşısının kullanıma alınması gündemi ile toplandı. Toplantımızda değerlendirilen konuları maddeler halinde özetlemek gerekirse;

1. Son haftada günlük vaka sayılarında artış belirginleşmiştir. Vaka sayılarındaki artışın temel sebebi kapalı ortamlarda geçiren sürenin artması ve Omicron varyantının hızla bulaşıyor olmasıdır. Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır. Benzer şekilde son dönemde hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir.

29 Aralık Koronavirüs tablosu! Vaka sayılarında büyük artış29 Aralık Koronavirüs tablosu! Vaka sayılarında büyük artış

YENİ TEDBİRLER ALINACAK MI?

Omicron varyantının hızlı bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır. Daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin önemi son derece artmıştır. Maske kullanımı hastalığın kişiye bulaşmasını değil hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellemeye yaramaktadır. Maske kullanmak karşımızdaki kişiyi korumak için büyük bir sorumluluktur.

MASKE UYARISI

Kapalı ortamlarda geçirilen süreyi mümkün olan en kısa süre olarak tutmalı, kesinlikle maske kullanımından taviz verilmemelidir.

HATIRLATMA DOZU DAVETİ

Aşılama programımız sayesinde toplumumuzda önemli ölçüde aşılanma sağlanmıştır. Yeni durum için aşıların hatırlatma dozunun önemi son derece artmıştır. Tüm vatandaşlarımızı vakit geçirmeden hatırlatma dozlarını olmaya ısrarla davet ediyoruz.

TURKOVAC RANDEVULARI BAŞLADI

Yerli aşımız Turkovac yarından itibaren şehir hastanelerimizden başlayarak uygulanacaktır. Hatırlatma dozunu yerli aşımızla yaptırmak mümkün. Önceki aşılarınızın türü ne olursa olsun hatırlatma dozunuzu Turkovac ile olabilirsiniz.

YORUMLAR 24
 • oFLu 2 yıl önce Şikayet Et
  Maske kullanımı hastalığın kişiye bulaşmasını değil hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellemeye yaramaktadır. Arkadaş ne saçma cümle böyle ya. Madem senden başkasına bulaşmıyor, başkasından sana nasıl bulaşıyor bu maske içerden dışarıya mı geçirmiyor sadece hey Allah'ım ya:)))
  Cevapla
 • armada 2 yıl önce Şikayet Et
  hafta sonu kısıtlamalrı gelmesi lazım. en azından kış bitene kadar
  Cevapla
 • bayburtlu Ethem 2 yıl önce Şikayet Et
  sebep ne
  Cevapla
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  kendini eve kapatabilirsin.
  Cevapla
 • murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamış; hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiş iken kapanma edebiyatı yapıp, on-line eğitim diye inim inim inlemenin akıl ve mantıkla ilişkisi araştırılmaya değer.
  Cevapla
 • erbey 2 yıl önce Şikayet Et
  YILBAŞI KUTLAMASI yasaklanmalı LÜTFEN.
  Cevapla
 • EREN 2 yıl önce Şikayet Et
  yol yakınken ESNAF ODA SEÇİMLERİ de ertelenmeli...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'da hareketli saatler! Gardiyanları rehin alan DAEŞ'li mahkumlar öldürüldü
Başkan Erdoğan Bahçeli ile görüştü