Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası açıklama! Yüz yüze eğitim ve karantina kararı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, pozitif vakalarda karantina süresinin 7 gün olarak belirlendiğini duyurdu. Koca, yüz yüze eğitimin devam edeceğini açıkladı.

GİRİŞ 05.01.2022 20:38 GÜNCELLEME 05.01.2022 21:37
Bu Habere 131 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17.30’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Son dakika: 5 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Rekor sayı5 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Rekor sayı

KARANTİNA SÜRESİ 7 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

Sağlık Bakanı Koca, pozitif vakalarda karantina süresinin 7 gün olarak belirlendiğini duyurdu. Karantina bittikten sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişilerin karantinası sona erecek.

Ayrıca, 5'inci günün sonunda PCR testinin negatif çıkması durumunda da karantina bitmiş sayılacak.

TEMASLI KİŞİLER İÇİN KARANTİNA KARARI

Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmayacak.

"OKULLAR KAPANMAYACAK"

Bakan Koca, yüz yüze eğitime ilişkin de, "Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır" açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı yazılı açıklamanın tamamı şöyle: 

Vaka sayıları artıyor. Kişisel korunmanın önemi arttı. Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı. Bilim Kurulumuz, salginin seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programı gündemi ile toplandı. Toplantımızda alınan kararlar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

OMICRON VARYANTI HASTANELERİ NASIL ETKİLEDİ?

Omicron varyanti beklendiği üzere önemli bir vaka | artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul'da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

AŞI VE HATIRLATMA DOZUNUN ÖNEMİ

Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu + aşılarının önemi artmıştır. Mevcut așı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Așı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;

A) Kalabalık toplantılar B) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar C) Havalandırması sinirli eğlence mekanları D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.

KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞTİRİLDİ

Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşisini olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.

YÜZ YÜZE EĞİTİM SÜRECEK Mİ?

Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri O içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir.

2 Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır.

Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 131
 • Bayram 1 yıl önce Şikayet Et
  Burası deli dolmuş, delinin biri kuyuya taş attı bütün dünya peşinde, sanki daha önce grip yoktu bundan sonra olmayacak. Aşı dedikleri aşı değil ne sıvısı aldığınızı bildiğiniz yok herkes alim kesilmiş yok kapanma yok tedbir anlayın artık bunu geçireceksin, yenisi gelince gene geçireceksin. Ölüm oranlarında artış falan da yok herkes kolpaya..
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  maske masafa temizlik
  Cevapla
 • CABBAR 1 yıl önce Şikayet Et
  Mart 2022 Pandemi Son.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Artık korona çığrından çıkti acil kısıtlamalar getirilmeli maske takmayanlar cezalandırılmalı.Okullar kapatılmalı, tedbirle okul yürümez.Bu şekil devam ederse 100 bin vakayı buluruz.Olacak iş değil korona kısır döngüye dönüştü bir sürü insan ölüyor bi hiç yere.
  Cevapla
 • Candar 1 yıl önce Şikayet Et
  Okullar kapanınca o çocuklar yine dışarıya çıkmıyor mu? Insanlar markete kafeye restorana gitmiyor mu? Kapanmanın sadece ekonomiye zararı var faydası yok!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Depremde son durum: Ölü ve yaralı sayısı hızla artıyor...
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay deprem bölgesindeki son durumu açıkladı