Dünyanın konuştuğu operasyona ışık tutmuştu: İnsan hücresinden organ üreteceğiz!

ABD'de ölümcül kalp hastalığına yakalanan bir kişiye genetik yapısı değiştirilmiş domuz kalbi nakleden ekibin, Türk doktor Doç. Dr. Burçin Ekser'in çalışmalarını örnek aldığı öğrenildi. Ekser, nakillerle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

Dünyanın konuştuğu operasyona ışık tutmuştu: İnsan hücresinden organ üreteceğiz!
Dünyanın konuştuğu operasyona ışık tutmuştu: İnsan hücresinden organ üreteceğiz!
GİRİŞ 14.01.2022 16:30 GÜNCELLEME 14.01.2022 16:32
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Dünyada milyonlarca insanın hayatı sadece bir organa bağlı. Yeterince organ bağışı yapılamaması, kalp, karaciğer, böbrek, akciğer bekleyenlerin umudunu her saniye biraz daha söndürüyor. Ancak dünyada öyle bir şey oldu ki ölümcül kalp hastalığına yakalanan bir kişiye genetik yapısı değiştirilmiş domuz nakli yapılması, organ bekleyenler için apayrı bir umut oldu.

Bu tarihi operasyonun yapılmasına ise en büyük katkıyı ABD'de Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Ksenotransplantasyon (türler arası nakil) Immunoloji Laboratuvarı Direktörü Doç. Dr. Burçin Ekser'in yaptığı ortaya çıktı.

Ordu Fatsalı olan Doç. Dr. Burçin Ekser, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Eğitimine İtalya'da devam eden Ekser, ardından ABD'ye gitti. Indiana Üniversitesi'nde görevli olan Ekser, ASTS-Veloxis 2019 Vanguard Ödülü'nü de kazandı. 2018'de insanlarda hayvan organlarını kullanmanın yollarını araştırmak için biyoteknoloji şirketlerinden 9 milyon dolarlık bir destek elde etti.

ORGAN BEKLEYENLERİN UMUDU

İşte tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu çalışmanın detaylarını sorduğumuz Doç. Dr. Ekser'in organ nakilleriyle ilgili çığır açan gelişmelere dair anlattıkları:

Dünyanın konuştuğu operasyona katkıda bulunanlardan biri olmaktan gururluyum.
2014 yılından bu yana domuzlardan maymunlara nakiller yapıyorum. Benim alanım özellikle karaciğer nakilleri. Böbrek de diyaliz var. Kalp yetmezliğinde kalbi destekleyen araçlar var ama karaciğer bittiği zaman yerine konulabilecek bir şey yok. Bu alanda domuzdan insana ilk karaciğer nakli yaptığımız zaman yıllarca yaptığımız çalışmaların faydası daha da çok görülecek.

ÇALIŞMAMDAN FAYDA SAĞLANMASI ONUR VERDİ

Uluslarası Ksenotransplantasyon (türler arası nakil) Konseyi üyesiyim. Domuzdan alınan kalbin bir insana nakledilmesi beni çok heyecanlandırdı. Benim çalışmalarımdan fayda sağlanması da ayrıca onur verdi. Nakledilen hastanın 6 gündür yaşıyor olması ise umut verici.

Burada bir insanın hayatının kurtarılması var. Bundan sonra belki de 10 binlerce, 100 binlerce organ bekleyen insanın hayatı kurtarılacak. Cesaret isteyen bir iş. Yaptılar ve kalp çalıştı. Bu operasyonu yapan ekip, benim çalışmalarıma da atıf da bulundu.

Şimdi sırada domuzdan modifiye edilmiş, genetiği değiştirilmiş, böbrek, karaciğer, akciğer nakilleri var. Tüm dünyada organ bulamamak en büyük sorun. Bu operasyondan sonra klinik deneyler hız kazanacak. Ayda bir bir operasyon yapılsa 12 hastaya uygulanabilir.

Şu anda organ nakillerinde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanıyoruz. Bu domuzdan genetiği değiştirilerek, insana nakillerle bu ilaçlarda da yani nakilden sonra bağışıklık sistemini baskılayıcı yeni ilaçlara ihtiyacımız var. Bunun için de çalışıyoruz.

BENİM ÇALIŞMALARIMIN ÖRNEK ALINMASI GURUR VERİCİ

2014'ten beri klinik deneyler yapıyorum. Çalışmalarım örnek alınarak, FDA'nın da onayıyla domuzdan alınan genetiği değiştirilmiş kalp insana nakledildi. Klinik deneyler başladı artık. 3 ay öncede kadavraya domuzdan alınan böbreği naklettik. Beyin ölümü gerçekleşen bir hasta olduğu için 2 gün böbrek tutunabildi. Kadavrada bu çalışma biraz daha zor.

İKİ YIL İÇİNDE BU NAKİLLER ARTACAK

İki yıl içinde bu nakillerin yapılması artacak. Nakillerde domuz seçilmesinin nedeni insan anatomisine daha yakın olması. Ama bu nakil için kullanılan domuzlar, özel yerlerde yetiştiriliyor. Temiz tutuluyor. Gebelikte onlarca yavru verebiliyor. Irklarına zarar vermiyor. Hepatit C, B domuzlarda karaciğere yetmezliği yapmıyor. Maymunlarda durum farklı. Maymunlar insanlar gibi senede bir doğum yapıyor. Enfeksiyon riskleri var. Türleri çok az. Etik olarak uygun görünmüyor.

3 DİNİN LİDERİ DOMUZA İZİN VERDİ

İslamiyet, Hristiyanlık ve Yahudi olmak üzere 3 dinin lideri 2018'de ABD'de derneğimizde bir araya geldi. Yahudilik ve İslamiyet'te domuz kullanılması haram. Ancak bu tür hayat kurtaran operasyonlar için ortak görüş bildirilerek kullanılabileceğinin beyanatını verdiler.

İNSAN HÜCRESİNDEN ORGAN

Organ bağışında bundan sonra sırada 3 boyutlu organ basımı yapılacak. Bunun için de çalışıyorum. Ancak bir 10 yılımız daha var. Ayrıca insanın kendi hücresinden organ yapılması da olacak. Gelecekte insanın kendi hücresinden organ üreteceğiz.

ÇOCUKLARIN UMUDU YAVRUMLA GURUR DUYUYORUM

Burçin Ekser'in emekli öğretmen olan annesi Emine Ekser ile yüksek ziraat mühendisi olan babası Mehmet Ekser de büyük gurur yaşıyor. Emine Ekser, "Oğlumla gurur duyuyorum Allahım onu nazarlardan saklasın. İnsanlığa büyük hizmet ediyor. İnsanların hayatlarını kurtarıyor ya, biz anne ve babası olarak onunla gurur duyuyoruz. Memleketine, ülkesine hayrandır benim oğlum. Gözü yaşlı organ bekleyen anne ve babaların, çocukların umudu yavrum" dedi.

KAYNAK: SABAHA GAZETESİ
YORUMLAR 8
 • Soner 1 yıl önce Şikayet Et
  Şunu doğru söyle 3tane din yok Tek dinvar oda İslamdinidir Allah Kuran'da Allah indinde tek din islamdir buyurdu
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  bazı haberlerde okuduma göre gelişmiş Avrupa ülkelerinde birçok başarılı denemeler olmuş,ama tabi beceri ve birazda masraf gerektiriyor.aaa nın yorumunda kafa derisine oksijenli kan verilip saç çıkarma tedavisi yapılıyor ama hayli zahmetli ve masraflıymış deniyor.inşallah Türk doktorun çalışmaları başarılı olur ve olacağınada inanıyorum.
  Cevapla
 • İsmail Kasım 1 yıl önce Şikayet Et
  Asdfg ye. Adını veremeyecek kadar korkak mısın? Evet üretmek. Çünkü insan yaralanan organlarının bir kısmını yeniden üretebiliyor. Bu zaten bilinen bir süreç. Yapılacak olan insanın kendi organını ondan sadece kan alarak buradan üretmek. Şu anda deri, kıkırdak vb. bazı dokular insanın kendisine özel olarak zaten üretilebiliyor. Bunun neresi makina? Elini kesip iyileştiğinde makina mı oluyorsun? Allah aşkına tek bir kelimeye takıp hasta insanların bin bir eziyetle yaşamalarına devam ederken kendilerine bir umut gösterilmesine pöykürmeyin. Önce olayın ne olduğunu öğrenin.
  Cevapla
 • aaa 1 yıl önce Şikayet Et
  ben inaniyorum ki isin tedavisi ile sac dis tirnak et gibi yapilarin yeniden kendini uretebilecegine bunun uzerinde de arastirilma yapilirsa cok sevinirim
  Cevapla
 • @hanifhuman 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika'ya biyolojik saldırı Gönderilen test çubuklarında ölümcül bakteriya tespit edildi. AYRICA Gana Devlet Başkanı . ulusal televizyona çıktı ve herkese Rockefeller'ın nüfus azaltma planını ve virüsün kökenini anlattı tüm aşıların durdurulacağını duyurdu. Bu gerçekten liderlik.. kazaya kurban gidebilir
  Cevapla
 • Abdullah Çetin 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüce Allah haramda şifa yaratmamıştır. Hz Muhammed (SAV)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail ayakta uyutulmuş: Yetkililerden bomba itiraf!
Selçuk Bayraktar'dan uzay müjdesi: 2025'te ilk uydumuzu uzaya göndermiş olacağız