Son dakika: TSK'dan Kış Kartalı hava harekatı! Teröristlerin inleri başlarına yıkıldı!

Son dakika: Türk Hava Kuvvetleri Suriye ve Irak’ta PKK terör örgütüne hava harekatı düzenledi. Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''Teröristlerin inleri başlarına yıkılıyor'' denildi.

GİRİŞ 02.02.2022 15:13 GÜNCELLEME 02.02.2022 15:14
Bu Habere 118 Yorum Yapılmış

Son dakika: Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı savaş uçakları Irak’ta Mahmur Kampı, Sincar bölgesi ile Suriye’de Haseke’nin Derik kasabasına PKK terör örgütüne yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi.

MSB'DEN PKK'YA YÖNELİK OPERASYON AÇIKLAMASI

MSB'den yapılan açıklamada, ''PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak ve Suriye Kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşmasının 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak ve Suriye Kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Derik, Sincar ve Karacak bölgelerindeki terör yuvalarına karşı Kış Kartalı Hava Harekâtı icra edilmiştir.

''SÖZDE EĞİTİM KAMPLARI HEDEF ALINMIŞTIR''

​İcra edilen Kış Kartalı Harekâtı’nda; ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargâh ve eğitim kampları hedef alınmıştır. Harekâtın planlama ve icrasında, sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterilmiştir.

​Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan harekât sonrası tüm uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüştür.

​Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'' ifadeleri kullanıldı.

PKK HEDEFLERİ 7 KEZ VURULDU!

Eş zamanlı hem Irak hem de Suriye'deki PKK unsurlarına hava harekâtı düzenlendi. Mahmur'daki PKK hedefleri 7 kez vuruldu. Sincar'da Bab Şilo, Çil Miran ve Bare'de bulunan PKK unsurlarına karşı 10'dan fazla hava harekâtı düzenlendi. Kuzey Suriye Derik'te PKK hedefleri vuruldu.

Kış Kartalı Harekatı'nda 6 farklı üsten kalkan savaş uçaklarının yanı sıra tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ile İHA/SİHA'ların görev aldığı, 165 kilometre derinlikte Karacak, 85 kilometre derinlikte Sincar ve 9 kilometre derinlikteki Derik'teki teröristlere ait 80’e yakın hedefin uçaklar tarafından eş zamanlı olarak vurularak tahrip edildiği öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak ve Suriye kuzeyinde teröristler tarafından üs olarak kullanılan Derik, Sincar ve Karacak bölgelerindeki terör yuvalarına düzenlediği "Kış Kartalı Harekatı"nın detayları ortaya çıktı.

Milli Savunma Bakanlığından alınan bilgiye göre, Bakan Akar'ın beraberindeki TSK komuta kademesi ile Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden sevk ve idare ettiği harekat ile teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları, sözde karargah ve sözde eğitim kampları tahrip edildi.

Diğer harekatlarda olduğu gibi gerek planlama gerekse icra aşamasında çok hassas davranılan harekatla sadece teröristler ve onlara ait hedefler vuruldu.

165 KİLOMETRE DERİNLİĞE KADAR GİDİLDİ
Sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterilen Kış Kartalı Harekatı'nda büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanıldı. Harekatta 6 farklı üsten kalkan savaş uçaklarının yanı sıra tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ile İHA/SİHA'lar görev aldı. Uçaklar 165 kilometre derinlikteki Karacak, 85 kilometre derinlikteki Sincar ve 9 kilometre derinlikteki Derik'te hedefleri eş zamanlı olarak tam isabetle vurdu.

3 FARKLI BÖLGEDE 80 HEDEF VURULDU
60 civarındaki hava aracının görev aldığı Kış Kartalı Harekatı'nda 3 farklı bölgede 80'e yakın hedef tahrip edildi.

Uçakların havada yakıt ikmali yaptığı harekatla teröristlere ait mühimmat depoları da vuruldu. Vurulan hedeflerde birbiri ardına çoklu patlamalar meydana geldi.

Harekatın düzenlendiği bazı yerlerde teröristler sivil halkı "canlı kalkan" olarak kullanmaya çalışsa da Mehmetçiğin hassasiyeti sayesinde bunu başaramadı. Ayrıca terör örgütünün sözde yöneticilerinin toplantı yaptığı bir binanın da harekatla vurulduğu belirtildi. 

YORUMLAR 118
 • 1.tim 2 yıl önce Şikayet Et
  Pkk ya bitecek ya bitecek Rahat olun enselerındeyız
  Cevapla
 • hüsso 2 yıl önce Şikayet Et
  eskiden bir kurşun bile atamıyorduk. şimdi giriyoruz çıkmıyoruz. it havlıyor kervan yürüyor.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah ordumuza, devletimize güç kuvvet versin... Maşallah.
  Cevapla
 • alp 2 yıl önce Şikayet Et
  amin
  Cevapla
 • Tuhaf 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz vurdukça ses fetöcülerden geliyor kıyı chpkk dan geliyor. Biz Müslümanız ve türküz bağıttıra bağıttrı hatta murat anırta anırta. Ukrayna krizini bitirirse reis. Amerikanın hegamonyasını da bitirecek benim tahminim suriyeye operasyon var. Ekonomik krizi bahane edip laf söyleyenlerin canları çok tatlı. Tatlı olan canları için vatan dahil satmayacakları şey yoktur. O yüzden adam deyip selamı bile hak etmiyorlar. Murat dangozu asker küsüp evine dönerse diyor oğlum onu yapana hain derler çok beklersiniz. - 40 da dağın başında canından geçen bu yiğitler inlerinizi tarumar edecek
  Cevapla
 • fevzi 2 yıl önce Şikayet Et
  Zillet ittifakı duy Hay çok yaşayasın Mehmetçigim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hasan Öztürk'ten, gazetecileri hedef alan Yörükçüoğlu'na sert tepki! Canlı yayında gerilim
Erdoğan'dan son dakika 'emekli maaşı' açıklaması