Son Dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kongo'da önemli mesajlar!

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo'ya 100 bin doz aşı yardımında bulunulduğunu açıklayarak, "Beraberimde getirdim. Sağlık Bakanlığımız 1 milyon doz Sinovac ve 100 bin doz TURKOVAC aşısını yine gönderecek." dedi.

GİRİŞ 20.02.2022 21:46 GÜNCELLEME 22.02.2022 23:47
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne (KDC) 100 bin doz aşıyı beraberinde getirdiğini belirterek, "Ayrıca ilave olarak Sağlık Bakanlığımız, bu gece veya yarın 1 milyon Sinovac aşısı ve bunun yanında 100 bin doz TURKOVAC aşısını yine gönderecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile ortak anlaşmaların imza töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi'ye, şahsına ve heyetine gösterdiği konukseverlik için teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 Aralık ayında İstanbul'da gerçekleştirilen 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi vesilesiyle Tshisekedi ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Tshisekedi ile son 6 ayda üçüncü kez bir araya geldiklerini belirten Erdoğan, ziyaretin Türkiye ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasında ikili ilişkilerdeki ivmeyi daha da artıracağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyaretleri, yatırımlar ve ticarette yeni fırsatlar sunacak.

Afrika Birliği Dönem Başkanlığı sürecinde gösterdiği başarıdan dolayı Tshisekedi'yi tebrik eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni üstlendiği Orta Afrika Ekonomik Topluluğu Dönem Başkanlığı için de muvaffakiyet diliyorum. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde kabul ettiğimiz bildiri, eylem planı ve ortak uygulama raporu ile 2022-2026 döneminde Afrika ile ilişkilerimiz bakımından bir yol haritası belirledik. Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizi bu çerçevede samimiyet, kardeşlik ve dayanışma temelinde geliştirmeye devam edeceğiz. Bugün yaptığımız görüşmelerde ülkelerimiz arasındaki ilişkileri ve iş birliği imkanlarını ayrıntılı şekilde gözden geçirdik. İkili iş birliğimizi geliştirme yönündeki irademizi karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik.

Güvenlik ve terörle mücadele alanlarında dayanışmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanı Tshisekedi başta olmak üzere, FETÖ ile mücadelemizde desteğini esirgemeyen Kongo Demokratik Cumhuriyeti makamlarına teşekkür ediyorum. Biz de terörle mücadelesinde Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti'nin yanında olmayı sürdürüyoruz. Bu vesile ile 1 Şubat'ta İturi'de düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarınız için başsağlığı diliyorum."

"KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ'NİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Eğitim ve kültür alanlarındaki iş birliğini de ortak projelerle geliştirmek istediklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki Türkiye Maarif Vakfı okulunun başarılarıyla kendinden söz ettirdiğini kaydetti.

Erdoğan, okulun öğrencilerinin tamamının 2018-2019 eğitim öğretim yılından bu yana ülkede düzenlenen lise bitirme sınavlarında başarı elde etmesinin sevindirici olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığına Fuat Oktay vekalet edecekCumhurbaşkanlığına Fuat Oktay vekalet edecek

Belçika Kongo'dan çalınan eserlerin iadesi için ilk adımı attıBelçika Kongo'dan çalınan eserlerin iadesi için ilk adımı attı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin kalkınma çabalarına desteğini sürdürdüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"TİKA, mesleki eğitimden sağlığa, idari ve sosyal altyapıya destekten okul yenilemesine kadar çeşitli projeler yürütüyor. Kalkınma çabalarında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin yanında olmaya devam edeceğiz. Az önce imzalanan anlaşmalarla ikili ilişkilerimizin ahdi temelini güçlendirdik. Böylece iş birliğimizi geliştirmeye dair ortak irademizi de ortaya koyduk. Değerli dostum, siyasi ilişkilerimizde yakaladığımız ivme ile uyumlu çalışma, ekonomik ve ticari ilişkilerimiz giderek güçleniyor. Salgın öncesinde, 2018'de 36,5 milyon dolar olan ticaret hacmimizi neredeyse ikiye katladık. 250 milyon dolar olan hedefimize doğru yürüyoruz. İnşallah bu rakama da en kısa zamanda ulaşacağız."

"İŞ ADAMLARIMIZI BURADA YATIRIM YAPMARI İÇİN TEŞVİK EDİYORUZ" 

Ticari iş birliğini arzu edilen seviyeye yükseltmek amacıyla karma ekonomik komisyon ve iş konseyi gibi mevcut mekanizmalardan daha fazla istifade etme hususunda Cumhurbaşkanı Tshisekedi ile aynı fikirde olduklarını belirten Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Tshisekedi başta olmak üzere Kongo Demokratik Cumhuriyeti makamlarının desteği ile iş adamlarımızı buradaki yatırımlarını artırmaları için teşvik ediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Zirvesi vesilesiyle açıkladığı, Kovid-19 aşısı hibesine dair gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, "100 bin doz aşıyı uçakla beraberimde getirdim. Ayrıca ilave olarak Sağlık Bakanlığımız, bu gece veya yarın 1 milyon Sinovac aşısı ve bunun yanında 100 bin doz TURKOVAC aşısını yine gönderecekler." diye konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tshisekedi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti halkına samimi hüsnü kabulleri için teşekkür ederek, iki ülkenin atacağı ortak adımların hem tüm Afrika hem de ülkeleri için hayırlara vesile olmasını diledi.

Başkan Erdoğan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeBaşkan Erdoğan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret düzenlediği Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere TSİ 18.25’de Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi tarafından resmi törenle karşılandı. İki ülke marşlarının okunduğu törende, Erdoğan askeri kıtayı selamladı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 33
 • Musa 2 yıl önce Şikayet Et
  TÜrk milleti uyandı aşı olmuyor. Verin Afrikaya coşkuyu.
  Cevapla
 • Ercan 58 2 yıl önce Şikayet Et
  Kimisi hizmet yapar ülke ülke gezer kimiside oturur yalan ve algı üretir ama oy alır ilginç
  Cevapla
 • bülent 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah güç kuvvet versin, her şey Türkiye için
  Cevapla
 • Cemal Serbest 2 yıl önce Şikayet Et
  Reisimizle gurur duyuyorum Dünya Lideridir Reisimiz kıskananlar çatlasın.
  Cevapla
 • Müslüman 2 yıl önce Şikayet Et
  Büyük Türkiye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hacıosmanoğlu'ndan flaş Cumhurbaşkanı Erdoğan sözleri!
EURO 2024 başarısı Türkiye'yi, dünya sıralamasında uçurdu!