Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarının beklediği müjdeyle ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Koca, sağlık çalışanlarının beklediği maaş ve özlük haklarıyla ilgili düzenlemeler hakkında Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Yeni Şafak Yazarı Mehmet Acet'e önemli açıklamalar yaptı.

GİRİŞ 03.03.2022 09:05 GÜNCELLEME 03.03.2022 09:42
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dünkü açıklamasıyla birlikte, koronavirüsle mücadelede yeni döneme geçildi. Maske zorunluluğu gevşetildi, HES zorunluluğu kaldırıldı. 

Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet, Bakan Koca'yla görüşmesinden önemli detayları köşesine taşıdı. Koca, doktorların uzun süredir beklediği maaşta düzenlemeden, maske kullanımına ilişkin yeni açıklamalar yaptı.

Maske ve HES kodu zorunluluğu kaldırıldı! Bakan Koca yeni kararları duyurduMaske ve HES kodu zorunluluğu kaldırıldı! Bakan Koca yeni kararları duyurdu

Dördüncü doz aşı yapılacak mı? Bakan Koca'dan açıklamaDördüncü doz aşı yapılacak mı? Bakan Koca'dan açıklama

Acet'in, "Dikkat, dikkat! Sağlık Bakanı Koca’dan önemli haberler var" başlıklı yazısı şöyle: 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile önceki akşam buluştuğumuzda, dün yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısının hazırlığı içindeydi.

Bu son görüşmemizde 2 yıldır, badireli süreçleri sabırlı ve soğukkanlı bir şekilde yöneten, toplumla kurduğu ‘pozitif dil’ ile geniş kesimlerin güvenini kazanan Koca’yı, taşıdığı yükün büyük bölümünü üzerinden atmış olan bir insanın olabileceği türden bir rahatlık içinde buldum.

Habercilik anlamında ise Bakan Bey’in yanına tam zamanında gitmişim, çünkü 2 yıllık korona mücadelesinde herkesi yakından ilgilendiren, yeni ve önemli kararların bir kısmını, gerekçeleriyle birlikte bu vesile ile öğrenmiş oldum.

Yeni dönemin en önemli kararlarından biri maskelerle ilgili.

Dikkat ettiyseniz, daha önceki fotoğrafların aksine, Bakan Koca ile ilk defa sosyal mesafeye uygun düşen ama maskesiz bir fotoğraf çekilmiş olduk.

Ama bu, maskelerle tümden vedalaşma anlamına da gelmiyor.

Peki, ne anlama geliyor?

Anlatayım.

“MASKEYİ ATIN DEMİYORUZ, YANINIZDA BULUNDURUN, DİYORUZ”

Sağlık Bakanı Koca’nın anlattığına göre, Delta varyantının etkisi yüksek ve yıkıcı bir tarafı vardı.

Ölümcül olma anlamında yaş ortalaması 62-63’e kadar düşmüş, kronik rahatsızlığı olmayanları da bu varyant ciddi bir biçimde etkilemişti.

Ancak geldiğimiz nokta itibarıyla Delta varyantı geride kaldı.

Şu anda vakaların hemen hemen yüzde yüzü Omicron.

Omicron varyantında ise hastaların yüzde 93’ü kronik hasta ve 65 yaş üstü gruptan oluşuyor.

Yani, etkisi önemli ölçüde zayıflamış durumda.

Bu da alınan tedbirleri gevşetme anlamında yeni bir imkân sunuyor.

Koca, yeni dönemi, “Toplumsal tedbirlerden kişisel tedbirlere dönüş dönemi” olarak nitelendiriyor.

“Maskeyi atın demiyoruz, yanınızda bulundurun, diyoruz” ifadesini kullanıyor.

Ancak bu yeni kararlarla birlikte Bakan Koca’nın tabiriyle, “Riskli gruptakilerin daha özenli bir şekilde korunması, mutlak aşılama, güncel hatırlatıcı aşılama ve erken dönemde ilaç kullanımıyla (Koronaya karşı yeni geliştirilen ilaçlar kullanılıyor) o kesimi koruma” kararlılığı sürdürülecek.

Bakan Bey’le, maskeler bahsinde önemli bir meseleyi daha konuştuk.

Malum, geride kalan iki yıl içerisinde maske kullanımı sayesinde nezle, grip, üst solunum rahatsızlığı gibi hastalıklarda ciddi bir gerileme oldu.

Korona hayatımızdan tümüyle çıktıktan sonra da, yukarıda saydığımız türden rahatsızlıkları olanların bu rahatsızlıklarını başkalarına bulaştırmama adına maske kullanması ‘tavsiye’ olarak gündemde tutulacak.

İsteğe bağlı ve sosyal sorumluluk bağlamında tabii.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET UYGULAYANLARA YÖNELİK CİDDİ YAPTIRIMLAR GELİYOR

Sağlık Bakanı ile sohbetimizde üzerinde durduğu konular arasında, sağlık çalışanlarının özlük hakları, çalışma koşulları ve karşı karşıya kaldıkları problemler de vardı.

-Maaş, emeklilik şartları gibi özlük haklarının iyileştirilmesi anlamında çalışmalar sürüyor.

-TUS sınavlarıyla ilgili ileriye dönük olarak doktorların çalışma koşullarını rahatlatmayı da hedefleyen bir başka çalışma daha yapılıyor.

-Sağlık çalışanlarına, doktorlara yönelik şiddet olaylarının önüne geçme anlamında ise, Adalet Bakanlığı ile ortaklaşa önemli bir çalışma yürütülüyor.

10 Mart’ta Sağlık Bakanı Koca ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla Adalet Akademisi’nde “Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması” başlığıyla bir sempozyum yapılacak.

Adalet Bakanı Bozdağ, 10 Şubat’ta Sağlık Bakanı Koca ile yaptığı görüşmeden sonra sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Tazminat talepleri karşısında hekimler de hâkimler gibi korunacak. Sağlık çalışanlarına karşı şiddet konusunda yeni adımlar atacağız” açıklamasında bulunmuştu.

Bozdağ’ın hekimleri koruyan bu yaklaşımı Bakan Koca’yı çok memnun etmiş.

Tazminat talepleri dediğimiz şey şu:

‘Malpraktis’ (Sözlükte, ‘tabibin tedavi esnasında güncel standart uygulamaları yapmama durumu, beceri noksanlığı yahut hastanın tedavisini vermemesiyle gelişen zarar’ diye geçiyor) diye bir mesele var.

Yargıda hâkimlerin kasıtlı olmayan ‘hatalı kararlarıyla’ ilgili tazminat ödemeleri kendilerine rücu etmiyor.

(Kasıtlı olarak yanlış kararlar verilirse o başka tabii.)

Bozdağ’ın “Tazminat talepleri karşısında hekimler de hâkimler gibi korunacak” ifadesinin bağlamı buraya oturuyor.

Yani yapılacak düzenleme ile kasıtlı olmayan hatalı işlemlerle ilgili tazminat taleplerinin muhatabı doktorlar değil, devlet olacak.

Ayrıca, yapılacak düzenleme ile sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemleri katalog suçlar arasına girecek.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 95
 • Tarık Çelik 11 ay önce Şikayet Et
  Milletin aklıyla dalga mı geçiyorsunuz ne biçim habercilik nerde yazıyor sağlık personeli ne maaş ina zam veya iyileştirme anca tribünlere oynayın bakalım
  Cevapla
 • adalet 11 ay önce Şikayet Et
  Ben hükumetin yerinde olsam bunlara 5 kuruş fazla vermem sürekli hükumeti kötüleyip duruyorlar gözleri doymaz asgari ücrete çalışan işçi napsin Peki
  Cevapla
 • swatt 11 ay önce Şikayet Et
  doktorlarımız geçinemiyor napsınlar.. o kadar lüks yaşam içindeler ki gırtlana kadar borca batmışlar...yazıkkk
  Cevapla
 • Uzman Doktor 11 ay önce Şikayet Et
  Asgari ucrete çalışan işçi de çocuklugunu gençligini yaşamayıp 30 yasına kadar okusaydi keske
  Cevapla
 • Özgür 11 ay önce Şikayet Et
  Doktorlar hep randevu sistemini kötülüyor hükumeti kötülüyor hastalarada böyle konuşuyorlar en azından benim gittiğim doktorlar
  Cevapla
 • Milli 11 ay önce Şikayet Et
  Doktora gittim ilacım bitti dedim randevu alamadım dedim kalp hastasıyım ilaç yazarmisiniz dedim doktor bana dedi yazamam git randevu al dedi alamıyorum dedim rica ettim doktor bana hukumetten girdi sistemden çıktı verdi veristirdi 5 dk konuştu yinede ilaç yazmadi sizde bunları ihya etme peşindesiniz sayın hükumet
  Cevapla
 • Ne önemi var. 11 ay önce Şikayet Et
  Sağlık çalışanları sadece doktor ve hemşire den oluşuyor alt kesimde çalışan temizlik hasta bakıcı taşıma vs bunlarin hiç bir vasfı yok bunlar kim ki özellikle şehir hastanelerinde taşeron çalışan personelin hali içler acisi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Enkazdaki mücadeleyi en iyi anlatan görüntüler! Boğazları düğümleyen soru
Enkaz altındaki kadın başörtüsüz çıkmadı! "İmanını seveyim imanını!"