Yargıtay'dan emsal karar: Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi sayıldı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşinin maaşını alarak ekonomik şiddet uygulayan eşin boşanma davasında kusurlu kabul edileceğine hükmetti.

Yargıtay'dan emsal karar: Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi sayıldı
Yargıtay'dan emsal karar: Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi sayıldı
GİRİŞ 14.05.2022 10:23 GÜNCELLEME 14.05.2022 10:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bursa'da, bir süredir geçimsizlik yaşayan genç çift, karşılıklı boşanma davası açtı.

Aile Mahkemesi, eşinin maaşına el koyarak ekonomik şiddet uyguladığını iddia eden erkeğin boşanma davasının kabulüne, kadın yararına ise yoksulluk ve tedbir nafakasına hükmetti.

Kararı her iki taraf da istinafa götürdü. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kararı onadı.

Davacı karşı davalı kadın, karşı davanın kabülü, kusur belirlemesi ve tazminatların miktarı yönünden kararı temyiz ederken davalı karşı davacı erkek de kusur belirlemesi yönünden kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, eşin maaşına el koymayı kusur saydı. Kararda şöyle denildi:

"Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarının yanında davalı-karşı davacı erkeğin eşinin maaşını alarak eşine ekonomik şiddet uygulamak suretiyle de kusurlu olduğu ortadadır. Ancak yine de evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açan olaylarda davalı-karşı davacı erkeğin ağır kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre, davalı-davacı erkeğin tüm temyiz itirazları yersizdir.

Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davacı-karşı davalı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Açıklanan sebeple, davacı-karşı davalı kadın lehine uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Orhan 3 gün önce Şikayet Et
  Garip bir karar, kadın erkeğin maaşının tümüne el koyuyormuş, şimdi diyorlarki bu kadar da olmaz, ancak yinede kadına da bu kadar az nafaka bağlanmaz, erkek haklı da olsa kadına verileni artırın kadının durumu değişmezse erkek ömür boyu yine baksın demişler. Hakim savcılara verilen maaş fazla, onların aldıklarını da kessinler ki halden anlasınlar.
  Cevapla
 • Emekli mühendis 3 gün önce Şikayet Et
  Yanlış anlamışsınız erkek kadının maaşına el koyuyormuş, ama sonuçta aile için harcanan paradır.
  Cevapla
 • Mehmet 3 gün önce Şikayet Et
  Bu kanunlar bizim örf , inanç ve adetlerimize uymuyor. Ayrıca kadın evli olduğu sürece nafakasından erkek sorumludur. Bu yönüyle doğru bir karar. Ancak boşandıktan sonra nafakaya hayır. Bir erkek kadının kazancına göz koymalıdır. Ancak bu doğru bir karar.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray'da başkan adayları birleşme kararı aldı!
Bakanlık duyurdu: 3 hat ücretsiz olacak