Asker ailelerini ilgilendiren haber: 1100 TL yatacak!

Sınır illerimiz başta olmak üzere riskli bölgelerde askerlik görevlerini yerine getiren Mehmetçik ailelerinin gelirleri asgari ücretin üçte birinin altında olanlara verilen yardım 1100 TL'ya çıktı.

GİRİŞ 23.05.2022 08:23 GÜNCELLEME 23.05.2022 09:18
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Devlet zorunlu askerlik hizmetini yürüten, er ve erbaş olarak askerlik yapanların gelir durumu iyi olmayan aile fertlerine nakit yardımı yapıyor. Ailenin geçimini sağlayan kişi askerdeyse aileye devlet bakıyor. Sınır illeri başta olmak üzere riskli bölgelerde askerlik yapanların ailelerine gelirleri asgari ücretin üçte birinin altındaysa verilen yardım 1.100 liraya çıktı.

İşte ailelere yapılacak destek ödemesi, devlet katkısının şartları ve başvurulara ilişkin bilgiler;

Devlet her iki ayda bir yardım alan ailelerinin PTT'de otomatik açılan hesaplarına 550 lira yatırıyor. Bu tutar anne ve babanın maddi durumuna göre değişiyor. Muhtaç asker ailesi yardımında çocuklara da 150 lira ödeniyor.

12 AY BOYUNCA DESTEK ÖDEMESİ YAPILIYOR

Asker aileleri para yardımına, askerin gelir testi ile muhtaç olduğu belirlenen eş, çocuk, anne, babası başvuruda bulunabiliyor. Bunun için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunarak, gelir testi yaptırılması gerekiyor. Aile kişi başına düşen gelir tutarının asgari ücretin üçte birini geçmemesi gerekiyor.

3 AYLIK DA YARDIM ÖDEMESİ

Ödemeler en geç ayın 28'inde yatıyor. Para yardımına mayısta başvuran, bir sonraki ayın (haziran) 24'ünde destek ödemesini alıyor. Lisans mezunu olan, uzun dönem askerlik yapan askerlerin ailelerine 12 ay, 6 ay kısa dönem askerlik yapanların ailelerine de 3 ay boyunca yardım ödemesi yapılıyor

12 ay askerlik yapan kişinin ailesi başvuruyu askerliğin üçüncü ayından itibaren yaptıysa 9 ay için yardım ödemesi yapılır.

EŞE NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Asker ailesine para yardımı aylık minimum 275 lira olmak üzere iki ayda bir 550 lira yatırılıyor. Askerin bulunduğu ilin zorluk derecesine ve ailenin muhtaçlık oranına bağlı olarak maaşlar artış gösteriyor. Asker aile yardımında çocuklara 150 lira veriliyor.

Asker eğer can ve mal kaybı riskinin yüksek olduğu sınır illerinde askerlik yapıyor ise ve aile içinde kişi başı gelir asgari maaş tutarının üçte birinin çok altındaysa bu tutar 1100 liraya çıkıyor.

BOŞANAN EŞ ÖDEME ALAMAZ

Başvuruyu yapan kişi bir yerde çalışmaya başlarsa, sigortalı olursa, boşanma ile eşlik vasfı düşerse, askerlik yardımı kesiliyor.

Anne ve babanın sigortası olmayıp bir mal varlığından gelen kazanç varsa para ödemesi kesintiye uğruyor. Diğer yandan anne veya baba huzur evinde bakılıyor ise yardım ödemesi alınamaz.

Muhtaç asker ailesi para yardımına internetten başvurulamıyor. İnternet üzerinden E-Devlet sistemi ile sorgulama yapılabiliyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • işçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz 15 ay askerlik yaptık 10 tl alıyorduk şu hale bak Allah devlete zeval vermesin vatandaşını düşünen bir anlayışın neticesidir bu nankör olmayın teşekkür edin devletimize
  Cevapla
 • Malazgirt...71 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunu o zamanın adamına sor....10TL aldığında yıl kaçtı.....???
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Ailenin toplam geliri aylık 1,416 TL 'nin altında geliri olması gerekiyor yani !!!!! Ve bu aile ye destek olarak 1,100 TL Ödenecek ..... Fikir on numara fakat her zaman olduğu gibi uygulama baştan sona yanlış.. Madem bunu bu kadar düşünüp devletin kasasından para ödeyeceksin günümüz piyasa koşullarını göz önünde bulundurup ona göre rakamsal değerlendirmeleri yapp. sonra hem para verip hemde dalga konusu olma!!!!!
  Cevapla
 • Hlo 2 yıl önce Şikayet Et
  Utanilacak bir ucret
  Cevapla
 • Oğuzhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Yazdığın gibi okuyorsan tabiki anlamazsın önce doğru yazmayı öğren. Önceden böyle bir ücret yoktu bu iktidar zamanında oldu, ayrıca vermek zorunda da değil. Bu vatan borcu, vatan borcu ücret karşılığı ödenmez, ama devletimiz ne büyük ki durumu olmayan aileleri madur etmiyor sizin gibilere..
  Cevapla
 • Yeşil Yol. 2 yıl önce Şikayet Et
  Gerisinide sen tamamla.
  Cevapla
 • ... 2 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücretin üçte birimi şaka gibi
  Cevapla
 • osman 2 yıl önce Şikayet Et
  1100 tl ye ne alınır?
  Cevapla
 • Mns 2 yıl önce Şikayet Et
  hiç olmamasından iyidir.
  Cevapla
 • Mns 2 yıl önce Şikayet Et
  hiç olmamasından iyidir.
  Cevapla
 • Mns 2 yıl önce Şikayet Et
  hiç olmamasından iyidir.
  Cevapla
 • Mns 2 yıl önce Şikayet Et
  hiç olmamasından iyidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4 ülke harekete geçti! 'Tarihin en büyük operasyonu' deyip duyurdular: Ordu kuruyoruz
Dünyanın en iyi hamur işleri listesine Türkiye damga vurdu: Zirvede o lezzetimiz var!