Bakan Yanık'tan Pınar Gültekin açıklaması: "Haksız tahrik" yanlış bir değerlendirme!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Pınar Gültekin davasıyla ilgili "Bu davada haksız tahrik yanlış bir değerlendirmedir. Bir hukukçu olarak söylüyorum faili cesaretlendiren bir eylemdir." dedi.

Bakan Yanık'tan Pınar Gültekin açıklaması: "Haksız tahrik" yanlış bir değerlendirme!
Bakan Yanık'tan Pınar Gültekin açıklaması: "Haksız tahrik" yanlış bir değerlendirme!
GİRİŞ 22.06.2022 17:40 GÜNCELLEME 22.06.2022 17:51
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Etimesgut Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret etti. Tek tek sınıfları ve atölyeleri ziyaret eden Bakan Yanık, daha sonra merkezde eğitim gören öğrenciler tarafından hazırlanan çocuk gösterilerini izledi. Program çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yanık, Pınar Gültekin’in katiline verilen cezada "haksız tahrik" sebebiyle indirim yapılmasını değerlendirdi. Yanık, “Süreç devam ediyor. Haksız tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de çok üzgünüz. Biz bakanlık olarak bu davayı en başından beri takip ediyoruz. Dosyanın içeriğine ilgili arkadaşlarımız çok vakıflar. Ben de yakından takip ediyorum hukukçu kimliği ile. Dolayısıyla biz dün itibarıyla istinaf mahkemesine müracaat anlamında süre tutum dilekçemizi verdik. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra da istinaf gerekçelerimizi ayrıca dosyaya sunacağız. Süreci takip ediyoruz. Bizim açımızdan kadına yönelik şiddetle mücadele bir bütün. Bunun önleyici hizmetlerinden yargılama aşamasına ve şiddet faillerinin bu olayda artık çok canavarca eylemin ortada olduğu çok açık. Bu yüzden cezanın da yerini bulması, failin hak ettiği cezayı alması da şiddetle mücadelemizin bir parçası. Biz sonuna kadar süreci takip edeceğiz. Ardından da üst mahkemelere taşıyacağız” diye konuştu.

Bakan Yanık’tan Pınar Gültekin açıklaması: Kabul etmemiz mümkün değilBakan Yanık’tan Pınar Gültekin açıklaması: Kabul etmemiz mümkün değil

Pınar Gültekin kararı istinaf mahkemesine taşınacakPınar Gültekin kararı istinaf mahkemesine taşınacak

“HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANMAMASI GEREKTİĞİNİ EN BAŞINDAN BERİ BAKANLIK OLARAK SÖYLÜYORUZ”

Ceza indirimine ilişin değerlendirmelerini sürdüren Bakan Yanık, şunları söyledi:
“Bu dava özelinde, henüz yargılama süreci devam ettiği için değerlendirme yapmak doğru olmaz. Biz nitekim bakanlık olarak bu konudaki yaklaşımımızı itirazlarımızla dilekçelerimizle ifade ediyoruz. Ancak şunu hep ifade ettik; genel olarak şiddetle mücadele noktasında yargılamanın seyrinden, hızından, yargı mercilerimizin verdiği kararların içeriğine kadar şiddetle mücadelede çok önemli katkısı olduğunu, şiddetle mücadeleye çok ciddi bir desteği olduğunu söyledik. Bundan sonra da bunu takip edeceğiz ve gözeteceğiz. Ben bir hukukçu kimliği ile söyleyecek olursam, haksız tahrik bir yargılama süjesi midir? Evet öyle. Ancak bunu olayın niteliğine, içeriğine, şekline göre değerlendirirsiniz. Biz de burada haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini en başından beri bakanlık olarak söylüyoruz. Çünkü olayın vuku buluş şekli ortada."

“İtirazımızı yapacağız"

Haksız tahrik indiriminin olmamasını dile getirmelerinin bir ön kabul olmadığının altını çizen Bakan Yanık, “Bizim bakanlık olarak yaptığımız hiçbir işlem, hiçbir itiraz ya da hiçbir süreç takibi genel geçer ezberler üzerinden yürümüyor. Arkadaşlarımız titizlikle dosyaları çalışıyorlar. Arkadaşlarımız titizlikle delilleri inceliyorlar. Bu deliller çerçevesinde beyanlarda bulunuyoruz, taleplerde bulunuyoruz. Davayı üst mahkemelere taşıyoruz ya da ‘Evet bu çerçevede bu verilen karar doğrudur’ diyoruz. Pınar Gültekin davasında da süreci en başından beri çok titizlikle takip eden arkadaşlarımızın kanaati, bu davada haksız tahrik indirimi son derece yanlış bir değerlendirmedir, faili cesaretlendiren bir değerlendirmedir. Kamuoyunun adaletin tecellisi düşüncesini sarsan bir sonuçtur. Biz buna itirazımızı yapacağız. Yüksek mahkemeler de değerlendirecekler” dedi.

 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 12
 • user 3 ay önce Şikayet Et
  Çözümü kolay, 2 müfettiş ile soruşturma başlayacak, akabinde o mahkeme heyetinin yerini değiştirme...
  Cevapla
 • 2735455 3 ay önce Şikayet Et
  CHP den ses yok çünki kendi adamları katleden
  Cevapla
 • BİROL 3 ay önce Şikayet Et
  Adalet sisteminde büyük sıkıntı olduğu ortada.
  Cevapla
 • Memiş 3 ay önce Şikayet Et
  İnsanı öldürüp vahşice bir varilde yakmak sonra evinin odasına gömüp ortadan yok etmeye çalışmanın neresinde haksız tahrik var.Üstelik bunlar bir kişinin yapacağı işler değil...
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Hakzıs tahrik,içerde kaldığı süre,iyi hal,vs bunlar vicdanları çürümüş ,zalimlere,ödüldür.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cevdet Yılmaz'dan enflasyon ve faiz açıklaması
Meteoroloji'den İstanbul'a son dakika yağış uyarısı