Devlet bütün bodrumları satın aldı! Sel mağdurlarına örnek uygulama

Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur'a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Bozkurt’ta dere kenarlarındaki 90 evin bodrum katlarını satın aldık ve kapatıp yaşam alanı olmaktan çıkardık" dedi.

GİRİŞ 14.07.2022 09:32 GÜNCELLEME 14.07.2022 11:43
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yazar Fuat Uğur'un sorularını cevapladı. Uğur'un köşesine taşıdığı Esenyurt ve Bozkurt’taki sel felaketi ile ilgili kısımlar şu şekilde;

 Bakan Soylu, Batı Karadeniz'deki selin bilançosunu açıkladı Bakan Soylu, Batı Karadeniz'deki selin bilançosunu açıkladı

Bakanlar Kurum ve Karaismailoğlu selin vurduğu Bozkurt'taBakanlar Kurum ve Karaismailoğlu selin vurduğu Bozkurt'ta

-Batı Karadeniz’deki bu yıl yaşanan afetleri yine çok ağır olmasına rağmen atlatabilmenin geçen yılla bağlantısı var mı?

“Tabii var. Geçen yıl Bozkurt’ta çalışmaları başlatmıştık. Bu yıl da 50 makine soktuk. Dere yatağını tamamen boşalttık, İller Bankası yağmur suyu şebekelerini yaptı. Derenin ıslah çalışması çerçevesinde duvarları yapıldı. Keza bunu Rize’de de yaptık AFAD’la birlikte. Demin söylediğim gibi vatandaşı AFAD vasıtasıyla çok daha erken uyarıp tedbir almaları konusunda ikaz ettik. Devletin yaptıklarını da buna eklemek gerekiyor bu arada. Bartın’da yapılan 3 barajın nasıl hayat kurtarıcı olduğunu da bilmek gerek. O üç baraj 100 milyon metreküp su tuttu. Eğer onlar olmasaydı Bartın’da hem çok can kaybı olurdu hem de büyük hasar meydana gelirdi.”

Yaralar sarılıyor: Zarar ödemeleri hesaplara aktarıldıYaralar sarılıyor: Zarar ödemeleri hesaplara aktarıldı

CHP'nin İBB sözcüsü tatilden devlete akıl verirken yakalandıCHP'nin İBB sözcüsü tatilden devlete akıl verirken yakalandı

İstanbul'u sel alınca tepkiler yükseldi! İmamoğlu itiraf etti: Tatildeyimİstanbul'u sel alınca tepkiler yükseldi! İmamoğlu itiraf etti: Tatildeyim

ALMANYA RUHR ÜNİVERSİTESİ: TÜRKİYE’NİN AFET RİSKİ AÇIĞI DÜŞTÜ

- AFAD’dan Esenyurt’taki sel felaketiyle birlikte telefonlarımıza “Dere yataklarına ev yapmayın” mesajı geldi. Bu dere yataklarına yapılan evler büyük problem. Bunların oralardan uzaklaştırılması ve vatandaşla bu konuda bir sözleşme yapılması gerekmez mi?

“Biz yapıyoruz işte bunu. Bu yüzden geçen yıl Bozkurt’ta dere yataklarındaki 90 evin bodrum katlarını satın aldık, oraları yaşam alanı olmaktan çıkarıp doldurduk. Bu çalışmalarımız riski azaltma yolunda atılan adımlardan biri aynı zamanda. Çünkü suyu özgürleştirmek gerek. Dere yataklarına ev yapılmasına belediyeler izin vermemeli. Vatandaşlar da ev yapmamalı. Bu çerçevede Bartın’daki selden sonra altı ilgili bakan bir araya geldik, 7. bakanımız da Özbekistan’dan video konferans sistemiyle katıldı. Hem seli değerlendirdik, hem de sel ve benzeri felaketlerin önlenebilmesi konusunda yapılabilecekleri. Bakın size bir bilgi vereyim.

Almanya’nın 50 bine yakın öğrencisiyle en büyük üniversitelerinden biri olan Bochum Ruhr Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, Türkiye’nin afet açığı yüzdesi yüzde 45’ten yüzde 40’a düştü. Bu oranın düşmesinde ele alınan kriterler afet öncesi, afet esnasında ve afet sonrasında yapılanlar olarak sıralanıyor. Biliyorsunuz Almanya’da bizim geçen yılki Bozkurt felaketiyle paralel bir sel felaketi yaşandı. Almanya vatandaşlarına ‘Gidin sigorta şirketinizle görüşün’ dedi. Biz en son Esenyurt’ta yaptığımız gibi önce vatandaşları sel bölgesinden tahliye ediyoruz, hemen ardından onlara hayatlarını idame ettirmeleri için 5-10 bin lira arasında ödedik. Bu arada Esenyurt’ta hane başına 80 bin liraya kadar da eşya yardımı yapıldı”

Esenyurt'u sel vurdu! Bakan Soylu nakdi yardım için müjdeyi verdiEsenyurt'u sel vurdu! Bakan Soylu nakdi yardım için müjdeyi verdi

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ - FUAT UĞUR
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 13
 • sevgi 4 ay önce Şikayet Et
  bozkurt ilçesine haritadan bakın. ırmak üzerine kurulmuş. daha çooook sel gelir can gider.
  Cevapla
 • sonradan 4 ay önce Şikayet Et
  baştan niye çözmüyorsunuzda bu işi sonradan satınaldık filan diye iş işten geçtikten sonra işler yapıyorsunuz. bodrum kat diye satılık konut olamaz binalarda diye kanun çıkarsanızda, türkiyede her yerde bu sorun ortadan kalksa.
  Cevapla
 • Yakup Mil 4 ay önce Şikayet Et
  Bodrum katların satılması yasaklanmalı , insanları müteahhitler öldürüyor
  Cevapla
 • Dobra-37 4 ay önce Şikayet Et
  Müteahhit değilim. Baştan söyleyeyim. Dere yatağına imar iznini müteahhitlermi veriyor. Bozkurtta dere genişliği nerede ise 10'i e indirilmiş imara açılmış yukarıya hiç bakılmamış yukarıda km lerce akarsu yatağı var ve devamlı su akıyor yağmur yağdığı zaman olanlar oluyor. suç imara açanların gerekli önlemleri almayan bürokratların değil müteahhitlerin oluyor.
  Cevapla
 • Doğulu 4 ay önce Şikayet Et
  Yine belediyelerin yolsuzluğunu hatasını devlet temizlemiş belediyeler çiftlik olmamalı işi bilen kişilerden oluşmalı
  Cevapla
 • Bilenbiri 4 ay önce Şikayet Et
  Kaymakam yorumuna katılıyorum. Bu bizim suçumuz, bizim paramız israf ediliyor. Devleti kim yönetiyorsa, Belediyeleri de o yönetir nokta! Hem kimse hır gür yapamaz. Millet aklının bunu siyasilere dikte etmesi gerekiyor.
  Cevapla
 • amat 4 ay önce Şikayet Et
  5 yıl kaymakamlara belediye başkanlığı vereceksin.seçim olmadan 5 yıl yeter türkiyeye
  Cevapla
 • Konyalım 4 ay önce Şikayet Et
  Nankörlük tedavisi olmayan bir hastalıktır, bunlara ne yapsak iyi demezler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Halk TV'de 'AK Parti'nin oyları artıyor' dendi: Yüzler düştü
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na tarihe geçecek yanıt