EGM'den polislik sınavında kopya iddialarına yanıt

Emniyet Genel Müdürlüğü, PAEM İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavı hakkında, "Sınavda sorulan sorular ile deneme sınavlarında çıkan soruların hiçbirinin, birbiri ile aynı olmadığı ortaya çıkmıştır" açıklamasını yaptı.

GİRİŞ 14.08.2022 13:25 GÜNCELLEME 14.08.2022 14:52
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, PAEM İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavı'nın, sivilden polis memuru ya da polis amiri alımına yönelik bir sınav olmadığı belirtilerek, "Bir meslekte yükselme, yani polis memurluğundan polis amirliğine geçiş sınavıdır. Sınav, 3201 sayılı Kanunun 55'inci maddesi çerçevesinde çıkarılan Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim - Öğretim Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır" denildi.

"SORULARIN HİÇBİRİ BİRBİRİ İLE AYNI DEĞİL"

Sınavın üç aşamadan oluştuğu ve ilk aşamasının, ilgili yönetmeliğin 16'ıncı maddesinde belirtilen konuları ölçmeyi amaçlayan yazılı sınav olduğu ifade edilerek, şöyle denildi:

"Söz konusu sınav, ulusal düzeyde çeşitli meslekte yükselme sınavlarını başarı ile yapan Anadolu Üniversitesi tarafından yıllardır yapılmaktadır. En son 26 Haziran 2022 tarihinde yapılan PAEM 7 yazılı sınavı ile ilgili kamuoyunun yanlış yönlendirildiği tespit edilmiştir. Anadolu Üniversitesi’nin 13 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, yazılı sınavın genel kültür, tarih ve mevzuat konuları her yıl farklı şekilde ifade edilerek yapıldığı vurgulanarak, sınavda çıkan soruların hiçbiri iddia edilen deneme sınavındaki sorular ile aynı olmadığı ve dolayısıyla sınava yönelik iddiaların gerçek dışı olduğu gösterilmiştir. İkinci aşama ise ilgili yönetmeliğin 18'inci maddesi kapsamında adayların bedeni kabiliyet ve fiziki yapısını değerlendirmek üzere uygulamalı olarak tamamen dijital ortamda gerçekleştirilen fiziki yeterlilik sınavıdır. Üçüncü aşama ise adayları, yönetmeliğin 19'uncu maddesinde belirtilen özellikler kapsamında test etmeyi amaçlayan sözlü sınavdır. Üç aşamanın her birinden Yönetmelikte belirtilen oranlarda toplamda en fazla puanı alan adaylar yukarıdan aşağıya sıralanmakta, kazanan ve yedek adaylar belirlenmektedir. Benzer olduğu iddia edilen sorular, Anadolu Üniversitesi tarafından oluşturulan beş kişilik komisyon tarafından karşılaştırılmak suretiyle incelemeye tabi tutulmuş, sınavda sorulan sorular ile deneme sınavlarında çıkan soruların hiçbirinin, birbiri ile aynı olmadığı ortaya çıkmıştır."

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan
YORUMLAR 45
 • Serdar 5 ay önce Şikayet Et
  Sıkıntı yeni sınavlarda değil.Fetönün devrede olduğu 10 yıl önceki sınavlarda.Hiç abartısız diyorum ki yüzde 80-85 oranında Fetönün sayesinde polis alımı yapılmıştır.
  Cevapla
 • Deli dumrul 5 ay önce Şikayet Et
  chpkk ve fetö iti hainleri yine devrede daha ne alçaklıklar yapacaklar görelim kemal de bu işin içinde sarı bürokratları devrede. Devlet chpkk nın 14 . kaos katına operasyon yapmalı. tüm kaos planları orda yapılıyor.
  Cevapla
 • Xxl 5 ay önce Şikayet Et
  Sinav sorularinda değil mulakatlarda sıkıntı var
  Cevapla
 • bozok 5 ay önce Şikayet Et
  ÖSYM de yok demişti umarım gerçekten yoktur
  Cevapla
 • Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Bu fetö heryerde.. Gene bi algı gene bi yalan..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Gültekin Uysal'dan Ümit Özdağ arasında çirkin kavga: Çocukluğunda tecavüze...
M.I.T.'nin Bayraktar TB2 yorumu: Yeryüzünde durdurulması en zor silahlardan biri