Bakan Koca'dan yeni yönetmelikle ilgili merak edilen 6 soruya 6 cevap

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren 'Beyaz Reform' adlı yeni yönetmeliğe ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Koca'dan yeni yönetmelikle ilgili merak edilen 6 soruya 6 cevap
Bakan Koca'dan yeni yönetmelikle ilgili merak edilen 6 soruya 6 cevap
GİRİŞ 16.08.2022 23:20 GÜNCELLEME 17.08.2022 00:00
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Bakan Koca, sosyal medya hesabından Beyaz Reform ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Koca, yeni yönetmeliğe ilişkin merak edilen soruları tek tek cevapladı.

"PRATİKTE ANLAMI YOK"

Soru-cevap şeklinde paylaşımlar yapan Bakan Koca "Uygulamada mahsuplaşma tamamen kaldırıldı deniyor, oysa metinde mahsuplaşma ifadesi yer alıyor. Bu çelişki değil mi?" sorusuna "Sağlık çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi ayrı ayrı olacak, hiç biri diğerinden mahsuplaşılmayacak. Bahsi geçen mahsuplaşma ifadesi döner sermaye hesabı ile merkezi yönetim bütçesi arasındaki teknik bir hususla ilgilidir. Sağlık çalışanı için pratikte anlamı yoktur." yanıtını verdi.

"PRİME BAĞLI OLMAKSINIZ ARTIRILDI"

Koca, "Sabit ve taban ödemesi genel bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansımıyor mu?" sorusunu "Sabit ödeme ve taban ödemesinden emeklilik primi kesilmiyor. Kesilmesinin emekliliğe zaten bir katkısı yok. Zira Haziran 2022'de çıkan 7411 Sayılı Kanunla doktorların emekli aylığı, 2008'den sonra göreve başlayanları da kapsayacak şekilde pirime bağlı olmaksızın artırıldı." şeklinde yanıtladı.

"DEĞİŞEN MİKTARDA TEŞVİK ÖDEMESİ YAPILACAK"

"Performans sistemi gerçekten kalktı mı?" sorusuna da cevap veren Koca, "Performansa göre ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırıldı. Yeni yönetmelik, döner sermaye hak eden herkese taban ek ödeme getirdi. Hastanelerimizde ise, ayrıca, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile, çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate
alınarak, değişen miktarlarda teşvik ödemesi yapılacak." ifadelerini kullandı.

"KİŞİLERİN GELİRİ İLE İLGİSİ YOK"

Koca, "Taban ödeme olarak belirtilen kısmın çoğu genel bütçe sabit mahsuplaşmasına mı gidiyor?" sorusunu ise "Hayır. Böyle bir durum söz konusu değil. Eskiden performans ödemesi içinde döner sermayeden verilen sabit ek ödeme merkezi yönetim bütçesinden maaşa eklenerek verilecek. Ancak, mahsuplaşma, bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir husustur; kişilerin geliri ile ilgisi yoktur" ifadeleriyle yanıtladı.

"İZİN KULLANIINCA EK ÖDEMEDEN KESİNTİ OLACAK MI?"

"İzin kullanınca, taban ek ödeme ile verilen paradan kesinti olacak mı?" sorusunu da sosyal medya hesabından yanıtlayan Koca, "Yıllık iznin 12 gününde hiçbir kesinti olmayacak. Ayrıca hastalık nedeniyle raporlu olunan günlerde de kesinti yapılmayacak." ifadelerine yer verdi.

TEŞVİK ÖDEMESİ KİMLERI KAPSIYOR?

“Teşvik ödemesini kimlerin alabileceği konusu ile ilgili tartışma var. Teşvik ödemesi kimleri kapsıyor?” sorusuna Koca "Teşvik ödemesinden ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanları yararlanacak." şeklinde cevap verdi.

 

 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 39
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  sayın bakanım hizmetlı kadrosunda neden mahpuslaşma vermiyurlar
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  aile hekimlikleri ne olacak onların ücretleri neden düşük asgari ücrete lisans mezunu hemşire çalışıyor
  Cevapla
 • Hamza 1 ay önce Şikayet Et
  Sağlık çalışanlarına okudukları yıl kadar da insanlara nasıl davranılır eğitimi verilmeli ve bu kesinlikle mecburi olmalı. nasıl ki ehliyet alırken pisiko teknik vs, eğitimi almaları gerekiyor sa sağlıkçıların da aynı eğitimi almaları şart
  Cevapla
 • Hakki 1 ay önce Şikayet Et
  Hamza haklisin bu saglikcilar okadar kibirlilerki aman yarabbi herkesi azarliyorlar.bu saglikci olamaz bunlari egitmek gerekir daha vatandasa nasil davranilir bunu bile bilmiyorlar
  Cevapla
 • Abdurrahman Aras 1 ay önce Şikayet Et
  Saçmalama
  Cevapla
 • Eğitim 1 ay önce Şikayet Et
  Senin gibilere hangi eğitim verilmeli?
  Cevapla
 • yaylık444 1 ay önce Şikayet Et
  burada doktor ların sağlık çalışanların durumu konuşuluyor hemen yılın 6 ayı tatille geçen öğretmenler maydanoz oluyo
  Cevapla
 • Zeynep Büşra 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi ordan cahil .....
  Cevapla
 • anlamak yok 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım üniversitesi deki Sağlık bakanlığı kadrosundaki binlerce asistan doktor bu ek ödemeden mahrum nerede Adalet, neden neden neden lütfen bi açıklayın artık,ne zaman a kadar görmeyeceksiniz,gene doktorlar iş bırakma eylemi yapacak karar alındı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan imzaladı: Kritik görevden alma ve atama kararları!
Bursa'da et ürünleri tesisinde yangın