Bakan Nebati'den çiftçiye sıfır faizli krediyle ilgili açıklama

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal elektrik üretim bedeli kapsamında 10 milyon liraya kadar sıfır faizli kredi kullandırabilecek. Bakan Nebati, "Çiftçimizin, üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Bakan Nebati'den çiftçiye sıfır faizli krediyle ilgili açıklama
Bakan Nebati'den çiftçiye sıfır faizli krediyle ilgili açıklama
GİRİŞ 18.08.2022 19:46 GÜNCELLEME 18.08.2022 19:46
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, karardaki üretim konularına ilişkin tabloya, Tarımsal Elektrik Bedeli de eklendi.

Böylece, Sulama Birlikleri Kanunu kapsamındaki sulama birliklerine, Kooperatifler Kanunu kapsamındaki sulama kooperatiflerine ve gerçek ya da tüzel kişi tarımsal üreticilere tarımsal elektrik tarifesine tabi elektrik faturalarının ödenmesi için üretim konusu ayrımı yapılmaksızın, yüzde 100'e varan faiz indirim oranıyla 10 milyon liraya kadar işletme kredisi kullandırılabilecek.

Sulama kooperatifi ve sulama birlikleri ile gerçek ya da tüzel kişi tarımsal üreticilerin birikmiş, normal ödeme günü geçmiş, ödenmemiş, taksitlendirilmiş tarımsal elektrik borçları ile ilgili ödemeleri de bu kapsamda ele alınacak.

Tarımsal Elektrik Bedeli başlığından yararlanmak isteyen sulama kooperatifleri ve sulama birlikleri ile gerçek ya da tüzel kişi tarımsal üreticilerin yeni faturalarını ödemek amacıyla bu krediden yararlanabilmesi için birikmiş, normal ödeme günü geçmiş, ödenmemiş, taksitlendirilmemiş tarımsal elektrik borcunun bulunmaması ve taksitlendirilerek ödenen, ödenecek borçları varsa bununla ilgili gecikmiş taksitin bulunmaması gerekecek.

Karar yayımlandığı tarihten itibaren kullandırılacak kredilere uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

"ÇİFTÇİMİZİN, ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sulama birlikleri ve üreticilerin kullandıkları tarımsal elektrik bedelinin 10 milyon liraya kadar sıfır faizli kredi kapsamına alınmasına yönelik düzenlemenin üreticilere hayırlı olmasını diledi.

Nebati, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren söz konusu düzenlemeye ilişkin paylaşımda bulundu.

Enerji girdi fiyatlarının üretici üzerindeki yükünün bilincinde olduklarını vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

"Çiftçimizin maliyeti, tarladaki enflasyona, tarladaki enflasyon ise sofraya yansıyor. Tarladan tüketiciye uzanan bu süreçte önemli bir destek devreye giriyor. Tarımsal sulama birliklerimiz ve tarımsal üreticilerimizin kullandıkları tarımsal elektrik bedelinin tamamı, 10 milyon liraya kadar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile kullandırılabilecek şekilde, sıfır faizli kredi kapsamına alındı. Çiftçimizin, üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

Kirişci de Twitter hesabından düzenlemeye ilişkin, "Tüm üreticilerimize hayırlı, uğurlu olsun." paylaşımını yaptı.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 4
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Çiftçinin çatıda elektrik üretmesi çok güzel sms o da bir yatırım istiyor. Akıllı çiftçi slacağı krediyi bu şekikde de kullanabilir.
  Cevapla
 • Yusuf 3 ay önce Şikayet Et
  Tarım hayvancılık yapanlar çatıda elektirik üretip ğirdi maliyetlerini karşilasaydı daha iyi olmazmı. Balık yemeyi değil balık tutmayı tavsiye edin
  Cevapla
 • Abdulhamit 3 ay önce Şikayet Et
  Bakanın müjdesi çok güzel.ayrica güneş enerjisi içinde destek var haberin yok heralde .
  Cevapla
 • Misafir45 3 ay önce Şikayet Et
  Tamam
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Enflasyon rakamları açıklandı
Mehmet Acet yazdı: CHP’nin bu yaptığı 6’lı masanın onayından geçecek mi?