Evlat Nöbeti Çalıştayı Bildirgesi: Bu hareket dünyada ilk defa terörizme karşı galip geldi

İstanbul'da dün düzenlenen 'Evlat Nöbeti Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi bugün Diyarbakır'da açıklandı.

GİRİŞ 18.08.2022 19:55 GÜNCELLEME 19.08.2022 09:44
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

MİSMED ve Medya Platformu, sivil inisiyatif süreci çerçevesinde 17 Ağustos'ta İstanbul'da Evlat Nöbeti Aileleri, Diyarbakır Anneleri Çalıştayının sonuç bildirgesi Diyarbakır'ın Sur ilçesi tarihi Kurşunlu Camisi önünde açıklandı.

Çalıştaya AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, AK Parti 23. Dönem Milletvekili Abdurrahman Kurt, AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, Medya Platformu Başkanı Ahmet Durkaya, MİSMED Başkanı Ferdi Dinç, TYB İstanbul İl Başkanı ve Haber7 Yazarı Mahmut Bıyıklı, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli, Haber7 Yazarı Mustafa Yürekli, Oyuncu Ahmet Yenilmez, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener, Yeni Birlik Gazetesi Yazarı Güngör Yavuzaslan, Daily Sabah Yazarı Tülay Demir Oktay ve çok sayıda kişi katıldı.

Çalıştayın sonuç bildirisini Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı Koordinatörü Doç. Dr. Adem Palabıyık okudu. Palabıyık, çalıştayın evlat nöbeti tutan ailelerle alakalı Türkiye'de yapılan akademik ve bilimsel çalışma olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Adem Palabıyık, 'Evlat Nöbeti Aileleri'nin kimlik üstü bir bağlama sahip olduğunu belirterek, "Evlat Nöbeti Aileleri planlanmış ve örgütlü bir hareket değil, doğal, kendi seyrinde devam eden ve spesifik olarak ortaya çıkarak, sonradan ulusallaşan bir harekettir. Evlat Nöbeti Aileleri kimlik üstü bir bağlama sahiptir. Hiçbir ailenin kendisini yalıtıcı bir kimlikle ifade etmediği, tam tersine bütünleştirici bir kimlik vurgusu yaptığı anlaşılmıştır" dedi.erör örgütü PKK tarafından çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır Binası önünde, bin 80 gündür sürdürdürdüğü eylem, akademik bir çalışmaya konu oldu. Medya Platformu Derneği ve MİSMED Sosyal Medya Derneği tarafından gerçekleştirilen 'Evlat Nöbeti Çalıştayı' dün İstanbul'da yapıldı. Çalıştayın sonuç bildirgesi Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Kurşunlu Camii Meydanı'nda düzenlenen programla açıklandı. Programa, çalıştayın koordinatörü Doç. Dr. Adem Palabıyık, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker ve Oya Eronat da katıldı.

'EVLAT NÖBETİ AİLELERİ KİMLİK ÜSTÜ BİR BAĞLAMA SAHİPTİR'

Sonuç bildirgesini açıklayan çalıştayın koordinatörü Doç. Dr. Adem Palabıyık, annelerin feryadının akademik ve bilimsel anlamda karşılığını bulduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Çalıştayımız bundan sonra yapılacak olan akademik ve bilimsel çalışmalara katkı sunma anlamında önemli bir referans noktası olacaktır. Bugün, Diyarbakır Kurşunlu Camii önünde açıkladığımız bilimsel taslak sonuç metni de bu bağlamda önemlidir. Çünkü 'Evlat Nöbeti Aileleri' artık sadece siyaset sosyolojisinin değil, gündelik hayat sosyolojisi ve akademik disiplinin de araştırma öznesi haline gelmiştir.

'Evlat Nöbeti Aileleri' planlanmış ve örgütlü bir hareket değil, doğal, kendi seyrinde devam eden ve spesifik olarak ortaya çıkarak, sonradan ulusallaşan bir harekettir.

'Evlat Nöbeti Aileleri' kimlik üstü bir bağlama sahiptir. Hiçbir ailenin kendisini yalıtıcı bir kimlikle ifade etmediği, tam tersine bütünleştirici bir kimlik vurgusu yaptığı anlaşılmıştır.

'Evlat Nöbeti Aileleri', annelik ve babalık kavramları üzerinden süreci devam ettirmektedir. Bu kavramlar 'Evlat Nöbeti Aileleri'nin doğallığını ortaya koymakta ve ortaya koymuştur.

'Evlat Nöbeti Aileleri' sayesinde annelik ve babalığın siyaset üstü kavramlar olduğu anlaşılmıştır. Her iki kavram da kendi başlarına bütüncüldür ama aile olmanın niteliği annelik ve babalık üzerinden okunmalıdır ve aile, siyasi bir figür değildir.

'Evlat Nöbeti Aileleri'nin, Diyarbakır'dan diğer illere taşması, anneliğin ve babalığın bölge nezdinde de siyaset üstü bir kavram olarak kabul gördüğünün ispatıdır.

'Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı'nda teröre karşı verilen başarılı mücadelenin

'Evlat Nöbeti Aileleri'nin güçlenmesine katkı sağladığı ve süreci hızlandırdığı özellikle vurgulanmıştır.

'Evlat Nöbeti Aileleri' akademide önemli tartışmaların merkezinde yer alan cinsiyet tartışmalarına en güçlü cevabı vermiştir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği raporu gibi birçok uluslararası raporlarda da ifade edilen çocuk kaçırma ve terörizmi yaşatma gibi eylemler veya girişimler, özellikle 'Evlat Nöbeti Aileleri'nin kararlı duruşu ile dünya kamuoyuna duyurulmuş ve terör örgütünün çabasına karşı etkin bir toplumsal mücadele ortaya konulmuştur."

"HER YÖNÜYLE KONUŞULDU"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ise, “Çalıştay ile ortaya konan durum hem bunun sosyolojik tespiti, altyapısı, nelerden kaynaklandığı ve nelere yol açabileceğini, hangi gelişmelere yol açabileceğini ayrıntılı bir şekilde tartışılmış ve konuşulmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

'FERYADIMIZI DÜNYAYA DUYURACAKLAR'

Çalıştay katılımcıları daha sonra HDP il binası önünde eylemlerini sürdüren aileleri ziyaret ederek, desteklerini iletti. 2015 yılında 15 yaşındayken kandırılarak dağa kaçırılan oğlu Özkan için evlat nöbetini sürdüren Süleyman Aydın, çalıştay üyelerine teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 3 yıldır burada eylem yapıyoruz. İlk defa akademik olarak bu çocuklarımız ele alınıyor. Buradan çalıştay yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. Feryadımızı dünyaya duyuracaklar. Bütün dünya feryadımızı duydu bir tek HDP feryadımızı duymadı. Bu mücadelemizi asla bırakmayacağız. Bu mücadele yalnız bizim mücadelemiz değildir. Artık bütün Türkiye'nin mücadelesidir. Biz buradan herkesten destek bekliyoruz. 3 Eylül'de de Türkiye burada nöbette olacaktır. Herkesi buraya davet ediyoruz. Hep beraber teröre ve terör destekçilerine artık dur diyelim. Sonuna kadar bu mücadelemize devam edeceğiz."

Sonuç bildirgesinin Kurşunlu Camisi önünde açıklanmasının ardından Çalıştayda bulunan bazı katılımcılar daha sonra HDP il binası önüne geçerek ailelerle bir araya geldi.

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • levent kanoglu 1 yıl önce Şikayet Et
  hdp ve töröre destek veren kim varsa devletin bir an önce hepsini lav etmesi vatandasliklarini almasi lazimdefolup gitsinler ermenistana kripto vatan hainleri
  Cevapla
 • seyfullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Diyarbakır anneleri anamız bacımız her şeyimizdir Haklı davalarında ölümüne yanlarındayız
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Teröre lanet, onun siyasi uzantılarını da lanet.
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Sivil tepki olmadan terör bitmez
  Cevapla
 • Cumhur 1 yıl önce Şikayet Et
  Lanet olsun terör destekçisi hdp ye . Lanet olsun ona destek veren CHP ye . Lanet olsun chp ile iş birliği yapan iyi parti ve saadet partisi ile kuyruklarına. 2023 te hepsine hesabını sormaya yemin ettik.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ateşkes bitti bombardıman başladı! İsrail'den yeni şart
Erdoğan tarih vermişti! Yerli uçak motorunda kritik viraj