HDP'ye Bakanlık verilebilir tartışmalarına, HDP'li Beştaş'tan ilk yorum

Gürsel Tekin'in katıldığı bir canlı yayında "HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" ifadelerini kullanması gündem yarattı. Konuya ilişkin HDP'den ilk açıklama yapıldı.

HDP'ye Bakanlık verilebilir tartışmalarına, HDP'li Beştaş'tan ilk yorum
HDP'ye Bakanlık verilebilir tartışmalarına, HDP'li Beştaş'tan ilk yorum
GİRİŞ 06.09.2022 03:33 GÜNCELLEME 06.09.2022 03:33
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in katıldığı bir canlı yayında "İktidar olursanız HDP'ye bakanlık verecek misiniz?" sorusuna verdiği yanıt gündem oldu.

Açıklamalarında Tekin, "HDP'li başkana elimizi kaldırıyor muyuz? Buna genel başkanlar dahil. 'Sayın başkanım söz hakkı istiyorum' Şimdi bunu hak sayacaksınız ama bu ülkeyi yönetmek için bu kabul olmaz... O zaman seçime sokmayın kardeşim. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman milli irade nerede kaldı. Bu seçmen yarın nasıl oy verecek kendi partisine. Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: BÖYLE BİR ŞEY YOK

Tekin'in HDP'ye bakanlık verilebileceğini söylemesi üzerine İYİ Parti de dahil olmak üzere birçok partinin siyasilerinden tepki geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise konuyla ilgili olarak "Hayır yok böyle bir şey. Burada önemli olan 6 liderin Türkiye'nin sorunlarıyla ilgili karar alması ve kamuoyuna duyurması. Karar alınırken altı lider oturup karar alacağız" dedi.

CHP'li Gürsel Tekin'in çıkışı 6'lı masada kavga çıkardı: Kime sordunuz...CHP'li Gürsel Tekin'in çıkışı 6'lı masada kavga çıkardı: Kime sordunuz...

"HDP KİMSEYLE BAKANLIK PAZARLIĞINA GİRMEDİ"

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP'ye bakanlık verilmesi tartışmaları ile ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Beştaş, "HDP'nin kimseyle bakanlık pazarlığına girmediği ve açıkladığı ilkeleri dışında bir yaklaşımı olmadığı nettir. Buna rağmen, yapay tartışmalarla ve çirkin bir üslupla HDP'lileri aşağılamaya çalışanlardan, toplumu nasıl kucaklayıp ülkeyi nasıl yöneteceklerini de duymak isteriz" dedi.

Açıklamalarının devamında Beştaş, şunları söyledi:

"HDP de her parti kadar meşrudur, halkın desteğini almayı başarırsa devleti yönetebilecek kapasitededir, buna hakkı da vardır. Ama muhalif görünümlü sorumsuz milliyetçilerden toplumu birleştirici, demokrat, emekten ve özgürlükten yana bir politika beklenemeyeceğine göre kendilerinin de ortak adayın kabinesinde kesinlikle yer almayacaklarını öngörebiliriz. Zaten kendileri de 'ilkeli' davranırlarsa HDP seçmeninin oylarıyla bakanlık koltuğuna oturmayı kabul etmeyeceklerdir. Bu durumda anlaşılıyor ki, ortak adayın kim olacağıyla beraber, kimlerin kabinede olacağı da önemlidir.

"ORTAK ADAY NİYETİ YOKSA HDP'LİLER KENDİ YOLLARINI ÇİZER"

Eğer ortak aday gibi bir niyet yoksa ve 'biz 6'lı masa olarak kimsenin desteğini istemiyoruz' denilecekse HDP'liler de kendi yollarını çizerler. HDP'de çare tükenmez, merak etmeyin. Herkes lafının önünü arkasını ölçüp, siyasetçi sorumluluğuyla konuşsa daha hayırlı olur. Biz değişimden yanayız derken sakın yanlış anlaşılmasın. Kötü milliyetçilerin yerine iyi milliyetçilerin gelmesi değildir, değişim. Otoriter faşizmin yerine demokrasinin inşasından söz ediyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız."

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 62
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Pis yedili bunlar
  Cevapla
 • mirza yet 1 yıl önce Şikayet Et
  terörle ve teröristlerle kol kola olduğu aleni orta da olan bir siyasi parti nasıl olabilir aklım almıyor ne bu hukuk sistemi neden ve neyi bekliyor??? tüm yöneticilerine siyasi yasak getir imralıya doldur be kardeşim
  Cevapla
 • Trabzonlu Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyvallah kardeş aynen öyle.sana katiliyorum
  Cevapla
 • Yilmaz huseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Demokrasi halkın çoğunluk ekseri isteğine göre şekillenir. Üç beş çapulcu nün pkk etrafında toplanıp silahlı bir güç olma otoritesini ekser çoğunluk istemez ve bunu bu ulkeyi bolmek halkini aldatmak olarak gorur lanetler . Siz HDP olarak önce şunu söyleyin ki sizi demokratik siyasal yasal bir parti olarak bizde tanıyalım saygı duyalım Sn Bektaş Kahrolsun PKK
  Cevapla
 • Hasan Çelik 1 yıl önce Şikayet Et
  Suyu yavaş yavaş ısıtıp milleti ürkütmemek politikası, en acı olan ise '' iyi prt'' Abla karşı çıkıyormuş gibi yaparak milliyetçileri kandırması EN TEHLİKELİ olanı da bu !! RABBİM cc. ülkemiz ve milletimiz için bizi bunları kıl kadar bile eline bırakma. MİLLETİMİZİN ferasetini açık açık tut, kapalı olanları da uyandır ALLAHIM. Aaaammmiiiiinnnn.
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Bestasmisin 15 tasmisin kendinizi aklamaya calismayin bosuna ne haltlar yediginizi cumle alem biliyor teroriste kol kanat gerecen sonra devlet yonetecen
  Cevapla
 • Nevizade 1 yıl önce Şikayet Et
  Demokrasiden bahsedenlere bakın hele! Barışta bunların ağzından düşmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
THY'den Türkiye'ye bir yılda 18 milyar dolarlık döviz girdisi
Altın fiyatları baş döndürdü! Yıl sonu için bomba tahmin