PKK/YPG'nin yeni taktiği: Gri alan stratejisi!

Terör örgütü PKK/YPG'nın üstlenmeme yoluna başvurduğu Beyoğlu saldırısında "gri alan" taktiği uygulayarak eylemi tartışılır kılma yoluna gittiği ifade ediliyor. PKK aynı yönteme daha önceki Mersin saldırısında da başvurmuştu.

GİRİŞ 16.11.2022 09:25 GÜNCELLEME 16.11.2022 10:02
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Suriye'nin kuzeyinde eğittiği teröristle Taksim İstiklal Caddesi'ni kana bulayan terör örgütü PKK'nın saldırıyı inkar yoluna gitmesi, taktik değişikliği olarak değerlendiriliyor. Türkiye gazetesinden Yılmaz Bilgen'e konuşan uzmanlar, örgütün yeni taktiğinin gri alan olduğunu, Arap kökenli kadının bilerek seçildiğini, eylemleri şaşırtıcı ve tartışılır kılmak istenildiğini belirttiler.

GRİ ALAN TAKTİĞİNİ MERSİN'DE DE UYGULADILAR

Taksim saldırısında Arap asıllı bir kadının özellikle seçildiğine dikkat çeken Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı Semir Hafız Örgüt, bu yöntemle hedef saptırmaya çalışıyor. Mersin’de de benzer bir taktik kullanıldı. Şayet planladıkları gibi gitse ‘Suriye’den giriş yapan DEAŞ’lı eylemi yaptı’ görüntüsü ile kendilerini aklayacaklardı. Polisimizin şehit olma pahasına verdiği mücadele ile bu oyun bozuldu. Terör İstanbul’da aynı gri alan taktiğini denedi. Bu sefer katil yakalandı ve plan yine başarısız oldu. PKK’yı yönlendiren aktörler Haseke, Rakka, Menbiç, Deyr ez-Zor’da uydurulan SDG paravan yapılanmasında olduğu gibi Suriye içi ve dış eylemlerde de Kürt kimlikli militanlar yerine özellikle Arap bir kadını kullandı” dedi.

FETÖ-PKK-DEAŞ'LA ÇOK AKTÖRLÜ KOMPLO

Arap dünyasını yakından takip eden uzmanlardan Sıddık Yıldırım ise, son eylemlerde FETÖ, DEAŞ ve PKK işbirliğinin kodlarının çok açık olduğunu belirtti. FETÖ’nün seçim sürecinde çok daha aktif rol alacağını söyleyen Yıldırım şöyle konuştu:

"Bu seçimi büyük fırsat olarak görüyorlar. Recep Tayyip Erdoğan’ı devirecekleri bir seçimde oynayacakları rol ile Türkiye’nin siyasi, askeri, ticari, bürokratik denklemine yeniden dâhil olmanın hesaplarını yapıyorlar. Bu motivasyonla devlet içerisinde ve sivil alanda hücre düzeyinde faaliyet gösteren militanlardan kamikaze benzeri çıkışlar beklemeliyiz. Hatta son saldırılarda lojistik ve benzeri boyutta aktif rol aldıklarını düşünüyorum. PKK’nın küresel hamileri bu vasatta DEAŞ’ı, PKK safında çok daha agresif eylemlerle sahaya sürecek. Bu konuda altyapı süreci tamamlandı. Müşterek hareket ediyorlar ancak patronaj PKK’da olmasına rağmen sistematik gri alan üretiyorlar. Değişen eylem tarzı ve semboller itibarıyla bilinen şablonun çok fazla dışına çıktılar. Şaşırtmaya ve eylemleri tartışılır hâle getiriyorlar."

KAYNAK: TÜRKİYE
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 12
 • gokhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Onların bir planı varsa , Allahın da bir planı var. Müsterih olunuz, korkmayınız. Allah onların oyunlarını başlarına çevirecektir.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  ingiliz oyunu senaryosu içerdeki muhalefetteki , abd de ki, avrupada ki işbirlikçileri ile namussuz bir senaryo yazmışlar. iktidara devlete millete tam tuzak kurmuşlar lakin tuzakları boşa çıktı.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  bu terörist kadın eğer kaçsaydı iktidarı hedef gösterecekti kaçtığı avrupa da yalandan mahkeme kurup seçim bitine kadar türlü entrikalar dönecekti
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah muvaffak eylemesin.
  Cevapla
 • abdulbaki 1 yıl önce Şikayet Et
  bu kadın arap bile değil yahu, düpedüz zenci. suriye vatandaşı olması onu arap yapmaz. para karşılığı kiralanmış bir ahmak. Türk milletine ihanete, düşmanlığa gelince piyon bulmak kadar kolay bir iş yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yiğidolar Trabzon'da tek golle kazandı
47 ilde 826 arsa satışa çıkıyor