Darbe davasında tuğgenerale beraat, 27 FETÖ'cüye indirim

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin İzmir'de görülen davada 27 sanığın cezasında indirime gidilirken, eski Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün beraatine hükmedildi.

Darbe davasında tuğgenerale beraat, 27 FETÖ'cüye indirim
Darbe davasında tuğgenerale beraat, 27 FETÖ'cüye indirim
GİRİŞ 25.11.2022 14:17 GÜNCELLEME 25.11.2022 14:17

İzmir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından açılan, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 147'si tutuklu, 280 sanık hakkındaki davada, 21 Mayıs 2018 tarihinde 137 sanığa ceza verildi.

ERDOĞAN'A SUİKAST GİRİŞİMİNE AYRICA CEZA

Aralarında dönemin Ege Ordusu kurmay başkanı tümgeneral Memduh Hakbilen, eski koramiral Hasan Hüseyin Demirarslan, Bornova 57'nci Topçu Tugay eski komutanı tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, Foça Batı Görev Grup eski komutanı tuğamiral Yaşar Çamur, Ege Deniz Bölge eski komutanı tuğamiral Süleyman Manka'nın da aralarında bulunduğu 104 sanık hakkında, 'Anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Koramiral Hasan Hüseyin Demirarslan ile albay Ramazan Elmas'ın da aralarında bulunduğu 21 sanık için ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi suçundan 20'şer yıl hapis cezası verildi.

İTİRAFÇILAR MÜEBBETTEN KURTULDU

FETÖ terör örgütü üyeliği suçundan da 31 sanık 10 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında duruşmanın sivil sanıklarından Hülya Birlik ile tuğgeneral Hakan Eser'in de bulunduğu 10 kişi ise tahliye edildi. Davanın itirafçılarından olan 'Şapka' takma isimli albay Hakan Bıyık ile 'Kuzgun' takma isimli tuğamiral Halil İbrahim Yıldız da ceza aldı. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan iki itirafçının cezaları daha sonra 16 yıl 8 ay hapse indirildi. 143 sanığın dosyası ise ayrıldı.

Yerel mahkemenin verdiği kararlara yapılan itirazların ardından dosya istinafa gitti. İtirazları inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, 66 sanık hakkındaki davanın yeniden görülmesine karar verdi. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Ceza Dairesi tarafından 2020 yılının Şubat ayında Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsündeki salonda yapılan duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların istinaf başvurularının esastan reddine, tutukluluk hallerinin devamına oy birliğiyle karar verdi.

60'ININ CEZASI ONANDI

İstinaf kararının ardından dosya bu kez Yargıtay’a gitti. Dosyayı görüşen Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi geçtiğimiz nisan ayında ‘Cumhurbaşkanına suikaste yardım etme’, ‘Anayasayı ihlal’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından cezalandırılan 60 sanığın cezasını onadı. Cezaları onanan sanıklar arasında eski korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, eski tuğgeneral Mehmet Nuri Başol, eski tuğamiraller Süleyman Manka ve Erdal Ergün de bulunurken, kararda yargılamanın usule ve kanun olarak uygun olarak yapıldığı, vicdanı kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı vurgulandı.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, 80 sanık hakkında hükmün açıklandığı oturumda sanıklara son sözlerinin sorulmasının ardından cumhuriyet savcısının yeniden söz alarak bir kısım taleplerde bulunduğunu belirtti. Bu talepler sebebiyle sanıklara ve avukatlarına, savunmalarının hazır olup olmadığının sordurulması, sanıklara da son sözlerinin yeniden sorulması gerektiği vurgulandı. Yargılama kurallarına uyulmadan yazılı şekilde hüküm kurulması suretiyle aralarında eski tümgeneraller Ahmet Cural, Memduh Hakbilen, eski tuğgeneral Veyis Savaş ile eski tuğamiral Yaşar Çamur'un da aralarında olduğu 80 sanık hakkındaki kararın usulden bozulmasına hükmetti.

ESKİ TUĞGENERALE BERAAT

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi kararda, eski tuğgeneral Nihayet Ünlü hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken delillerin takdirinde hataya düşülüp ‘Anayasayı ihlal’ suçundan mahkumiyet kararı verildiği gerekçesiyle sanığın tahliyesine hükmetti.

Nihayet Ünlü, 5 yıl 8 ay 15 gün hapis yatmıştı.

"CEZA 'TERÖR'DEN VERİLMELİYDİ"

Kararda 4 sanık hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan ceza verilmesi gerekirken ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan ceza verildiği, 2 sanık hakkında ise ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan fazla ceza tayini uygulandığına karar vererek cezaların bozulmasına hükmetti.

46 FETÖ'CÜYE MÜEBBET

Yargıtay’ın bozma kararı sonrasında sanıklar bugün yeniden İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü’ndeki mahkeme salonunda görülen bazı sanıklar ile avukatları katıldı. Celsede son sözleri sorulan sanıklar beraat talebinde bulundu. Savunma yapan avukatlar da yine müvekkillerinin beraatini istedi. Sanıklara sözlerinin sorulmasının ardından karar açıklandı.

46 sanıkla hakkında ‘anayasayı ihlal’ suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet cezaları tekrarlandı.

CEZALARINA İNDİRİM

Kararda, 27 sanığın cezasında indirim uygulandı. Heyet, aralarında eski tümgeneraller Ahmet Cural'ın da bulunan ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan 22 sanığın cezaları 7 yıl 6 ay ila 10 yıla düşürdü. Önceki yargılamada ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 4 sanığın cezası ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ olarak değiştirilirken, cezaları da 7 yıl 6 ay ve 11 yıl 3 ay hapis cezasına çevrildi. Mahkeme heyeti, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası alan bir sanığın cezasını ‘örgüte yardım’ suçuna çevirip cezayı da 2 yıl 1 aya indirdi

KAYNAK: DHA
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yurt genelinde yasa dışı bahis operasyonu! Bakan Yerlikaya duyurdu
Usta maaşı müdürü geçti: Tiktok'tan daha fazla kazanıyorum deyip istifa etti