Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan operasyon açıklaması: Hiçbir ülkeden icazet almayız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ABD'nin Pençe-Kılıç harekatına ilişkin açıklamaları çıkçası bizim güvenliğimizi sağlamak noktasında hiçbir ülkeden izin almamız icazet almamız söz konusu değil dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan operasyon açıklaması: Hiçbir ülkeden icazet almayız
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan operasyon açıklaması: Hiçbir ülkeden icazet almayız
GİRİŞ 26.11.2022 19:53 GÜNCELLEME 26.11.2022 19:54
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Çırağın Sarayı'nda dünyaca ünlü prestijli kalemlerin sergilendiği kalem festivali PenFest'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul'da böyle bir festivalin yapılmasının gurur verici olduğunu belirten Kalın, burada kalemin sadece bir araç değil aynı zamanda bir sanat olduğuna dair örneklerin sergilendiğini belirtti.

ABD, Rusya ve Fransa'dan Pençe Kılıç açıklamasıABD, Rusya ve Fransa'dan Pençe Kılıç açıklaması

Türkiye ABD gözlem noktasını vurdu mu? Bakan Akar'dan son dakika açıklamaTürkiye ABD gözlem noktasını vurdu mu? Bakan Akar'dan son dakika açıklama

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO zirvesi marjında imzaladıkları Üçlü Mutabakat uyarınca tesis edilen Ortak Mekanizmanın 25 Kasım'da Stokholm'deki ikinci toplantısında hangi konuların değerlendirildiğine ilişkin soruyu yanıtlayan Kalın, birinci amaçlarının mutabakat muhtırasında yer alan ana maddeleri hayata geçirmek olduğunu söyledi.

FINLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATOYA KATILIM SÜRECİ

Mutabakat muhtırası çerçevesinde hangi adımların atılacağının, ikili düzeyde ve üçlü düzeyde toplantıda değerlendirildiğini belirten Kalın, şunları söyledi:

"Bazı olumlu gelişmeler var. Özellikle İsveç Başbakanı, ülkemize yaptığı ziyarette ve Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşmede dile getirdi. Bu taahhütleri yerine getireceklerine dair sözleri ve bu çerçevede atılan bazı adımlar umut verici. Hemen yakın vadede daha geçtiğimiz hafta İsveç Dışişleri Bakanı'nın sadece PKK'ya karşı değil PYD, YPG ve benzeri yapılanmalara karşıda İsveç hükümetinin aralarına bir mesafe koyduğunu ifade etmeleri son derece önemli. Ayrıca FETÖ yapılanmasına karşı da adımların atılması bizim beklentilerimiz arasında."

Kalın, İsveç'te anayasa değişikliğinin yapıldığını, terörle mücadele yasasının yeniden yazılması ve 1 Ocak itibarıyla da yürürlüğe girmesinin söz konusu olduğunu dile getirerek, "Türkiye'ye karşı terör suçları işleyen şahısların, örgütlerin ve benzeri yapıların bu ülkelerde artık faaliyet göstermemesi yönünde de bir irade oluşuyor. Bunun somut adımlarla devam ettirilmesi, takip edilmesi, hayata geçirilmesi elbette NATO sürecini de hızlandıracaktır. Bu çerçevede olumlu adımlar atılmakla birlikte, dediğim gibi henüz yapılması gereken şeyler var. Ama doğru bir istikamette ilerlediğimizi, Finlandiya ve İsveç hükümetlerinin bu konuda bir çaba ve gayretin içerisinde olduğunu ve bu yönde atılacak adımları da devam ettirmek için ilgili birimlerimizin yakın temas halinde olacağını söyleyebilirim." değerlendirmesinde bulundu.

- "GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAMAK NOKTASINDA HIÇBIR ÜLKEDEN İZİN ALMAMIZ İCAZET ALMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Türkiye'nin sınır ötesine yaptığı operasyonlara ilişkin ABD'nin açıklamaları hatırlatılan Kalın, şöyle devam etti:

"Şimdi o açıklamada tabii iki yön vardı. Birisi Türkiye'nin güvenlik kaygılarını elbette anlıyoruz, anlayışla karşılıyoruz ve Türkiye kendini savunmak için de meşru müdafaa hakkına sahiptir. İkincisi de ikinci tarafı da işte orada operasyonların işte devam etmesiyle ilgili bazı kendilerince endişelerini dile getiriyorlar. Açıkçası bizim güvenliğimizi sağlamak noktasında hiçbir ülkeden izin almamız icazet almamız söz konusu değil, biz bunu müttefiklerimizle konuşuruz. Bir NATO müttefiki olarak da NATO üyesi olan bir ülkeye yönelik bir tehdit, saldırı, terör eylemi gerçekleştiği zaman NATO müttefiki olan bütün ülkelerin bu konuda ortak adım atmasını bekleriz. Ama bu adımlar atılmazsa Türkiye, Cumhurbaşkanımızın kendi ifadesiyle, kendi göbeğini kendisi keser."

Türkiye'nin üç terör örgütü, PKK, DEAŞ ve FETÖ'ye karşı mücadele eden tek NATO üyesi olduğunu söyleyen Kalın, bu mücadele geri adım atılmayacağını, Suriye ve Irak sınırında Birleşmiş Milletler Anlaşmasının 51. maddesinin sağladığı imkan ve yetkiler çerçevesinde adımları atmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kalın, Türkiye'nin kimsenin toprağında gözünün olmadığını belirterek, terörle mücadele ederek o ülkelere yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Amaçlarının ülkenin her manada güvenliğini sağlamak olduğunu belirten Kalın, "Zaten çağdaş terörle mücadele konsepti, terör tehdidini sınırda değil, yerinde ele alıp bertaraf etmeyi amaçlamaktadır. Bunu başka ülkeler de yapıyor. Başka ülkeler yaptığı zaman binlerce kilometre ötede kendisine yönelik bir tehdit söz konusu olduğunda hiç tereddüt etmeden, adım atan ülkelerin Türkiye'nin hemen sınırında, yanı başında meydana gelen terör tehditlerine ve saldırılarına karşı aksiyon almasını eleştirmeleri elbette tutarsızlıktır. Ama dediğim gibi bunların bizim için bir bağlayıcılığı, bir geçerliliği söz konusu değil. Biz kendi ülkemizin güvenliği için kararlı, tutarlı ve uzun vadeli adımlar atmak suretiyle bu tehditleri ortadan kaldırmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kalın, açıklamasının ardından, kalem tasarımcılarını gezerek sohbet etti.

Festivalde birçok ünlü markanın kalemleri sergilendi.

 

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 10
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle icazet almayalım... Biz her zaman kendi göbeğini kendi kesen bi milletiz Elhamdülillah...
  Cevapla
 • ismailarc 1 yıl önce Şikayet Et
  İbrahim kalkn çok değerli bir insan gelecek seçimlerde cumhurbaşkanlığı yardımcısı olmalı
  Cevapla
 • israfil çengel 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD dünyanın en büyük terörist devleti bu ülke yok olmadan dünya düzelmez. Bence acilen ülkedeki ABD ve Nato üstlerini kapatalım ülkemiz aleyhinde bu ülkeler istihbarat toplayıp teröristlerebilgi veriyor onlarla beraber iş tutuyorlar .Başka bir askeri paktı kurarak rusyanında içinde bulunduğu oluşumda yer almamız gerektiğini düşünüyorum.
  Cevapla
 • aaa 1 yıl önce Şikayet Et
  InshaAllah bur gun yunanistanki Pkk ve diger terrorist ustlerini de vururuz Allah. C.C. büyüktür
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir ulkeden icazet alınmaz kesinlikle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk havacılığının altın çağı! TEBER Güdüm Kiti atış testi!
Tokat'ta peş peşe depremler: 4,4 büyüklüğünde bir deprem daha!