Bir skandal daha: AİHM bebek katili Öcalan'ın talebini kabul etti

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak tutuklandığı süreçte "hak ihlalleri" olduğu iddiasına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvuru kabul edilerek işleme konuldu.

Bir skandal daha: AİHM bebek katili Öcalan'ın talebini kabul etti
Bir skandal daha: AİHM bebek katili Öcalan'ın talebini kabul etti
GİRİŞ 30.11.2022 11:18 GÜNCELLEME 30.11.2022 17:00
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

Selahattin Demirtaş ve 40 HDP'li milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanmasında ihlal kararı olduğu kararını veren, Osman Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edildiğini savunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) şimdi sırayı terör elebaşı Öcalan'a getirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan’ın dava başvurusunu kaydederek işleme koydu ve savunma istedi.

Deutsche Welle'nin (DW) haberine göre, dava başvurusunun odağında Öcalan'ın 1998 yılında Yunanistan'a gelişi, bu ülkeye iltica başvurusu ve Şubat 1999'da Kenya'da Türk makamlarına teslim edilişi yer alıyor.

PKK elebaşı Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla AİHM'e yaptığı başvuruda, Yunanistan'da bulunduğu dönemde kendisine yönelik uygulamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı olduğunu savundu.

Terörist Öcalan, başvurusunda, Kenya'da Yunan makamlarının elindeyken Türk makamlarına teslim edilmesinin, Yunanistan'a iltica başvurusunun incelenmemiş olmasının, Yunanistan'da kaldığı süre boyunca hukuksal dayanaksız tutulmasının ve Yunan mahkemeleri önünde hak aramasına fırsat verilmemesinin AİHS'nin birçok maddesine aykırı olduğunu öne sürdü.

SAVUNMA İSTEDİLER

AİHM, Öcalan'ın başvurusu işleme koyarken Yunan hükümeti ve Öcalan'ın avukatlarından görüş talebinde bulundu. Mahkeme, Yunan hükümetine "Öcalan Türk devletine Yunan ajanlar tarafından mı teslim edildi?" sorusunu yöneltti.

Tarafların Mahkemeye görüş iletmek için 12 hafta süreleri bulunuyor. AİHM'nin bu görüşler temelinde Yunanistan'a karşı Öcalan davasında gelecek yıl içinde karar açıklaması bekleniyor. Mahkeme bu süreçte duruşma da düzenleyebilir.

BEBEK KATİLİNİN LEHİNE, TÜRKİYE'NİN ALEYHİNE BİRÇOK KEZ İHLAL KARARI

Eli kanlı Öcalan AİHM önünde Yunanistan'dan önce Türkiye'den de davacı olmuştu. Öcalan'ın AİHM’deki dava süreci, Kenya’dan Türkiye'ye getirildiği 16 Şubat 1999 tarihinde başlamış, avukatları, "hayatının tehlikede olduğu, kötü muamele gördüğü ve adil yargılanmayacağı" yalanlarıyla Strasbourg yargısına başvurmuştu. Başvuru sonrası İmralı'yı 2 Mart 1999'da ziyaret eden ilk ve tek yabancı heyet  olma özelliğine sahip Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT), "Öcalan'ın işkence ve kötü muamele görmediğine" ilişkin olarak Mayıs 1999'da bir rapor yayımlamıştı.

Teröristbaşı Öcalan’ın başvurusunu Strasbourg'da 21 Kasım 2000 tarihinde düzenlenen duruşma sonrasında kabul edilebilir ilan eden AİHM, 12 Mart 2003 tarihinde açıkladığı ilk kararında, Öcalan'ın Türkiye’deki yargı süreci sırasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) adil yargılanmayla ilgili 6'ncı, özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5'inci ve kötü muameleyle ilgili 3'üncü maddelerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.

MÜEBBET HAPİS CEZASINA DA 'İHLAL' DEDİLER

AİHM'de Ankara'ya karşı ikinci Öcalan davası (Öcalan-2) ise 2014 yılında sonuçlanmış,  AİHS'nin 3'üncü maddesi temelinde yapılan şikayeti inceleyen Strasbourg Mahkemesi, Öcalan'ın 17 Kasım 2009 yılına kadar olan tutukluluk koşullarında hak ihlali olduğuna hükmetmişti. Mahkeme buna karşılık, bu tarihten sonraki tutukluluk koşullarında ihlal olmadığını belirtmiş, cezaevi ziyaretleriyle ilgili başvuru için "ihlal yok" kararı vermişti.  Yine AİHS’nin 3'üncü maddesine dayanılarak, "şartlı tahliye olasılığı olmaksızın ömür boyu hapis cezası" temelinde yapılan başvuruda da ihlal kararına hükmeden AİHM, Öcalan'ın "zehirlenme girişimi" iddialarını ise kabul edilemez bulmuştu.

'Bizi terör listesinden çıkarın' demişlerdi... Adalet Divanı'ndan PKK kararı!'Bizi terör listesinden çıkarın' demişlerdi... Adalet Divanı'ndan PKK kararı!

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 114
 • Hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Ah aihm ah ismini değiştir. Yalandan insan hakları mahkemesi yada şu olsun işine gelen çıkarına uygun insan hakları mahkemesi olsun.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye daha AB ye girecek. Dolayısıyla biz batı kapılarında haçlılara dilekçe bunlar bitmez.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Getiren Askerler uçağın kapısından aşağı atsalardı -insiyatif alsalardı- hangi mahkeme “Türk Milleti”adına onlara ceza verirdi?! Verilmesi esasında kazıktıır,abd kazığı..Belki zamanla kendiliğinden devlet yakalayacaktı ya da leşini alacaktı zaten..
  Cevapla
 • Murat76 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet yanlış karar olmuş, asmamız lazımdı, ama bu itin tasmasını tutanların kurduğu mahkeme aihm olduğu için adamı yıllardır paşalar gibi beslesek de beğenmezler. Hadi seçim var, bi geçiversin, seçimden sonra da idam cezası çıkartıp bu bebek katilini asmazlarsa verdiğim oyları da başka haklarımı da helal etmeyeceğim.
  Cevapla
 • Türkiyeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Gercekten bu turkiye düşmanligi niye yeter artik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mahkemeden otopark ücreti kararı! Aracı olan herkesi ilgilendiriyor
Hangi kulüp hangi adaya oy verdi? İşte tarihi kongrenin perde arkası...