Hainlerin 'Beştepe' planı deşifre oldu! Kod adı: Pars!

FETÖ'nün hain darbe girişimiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor... Darbe girişiminde Beştepe'deki ihaneti Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış koordine etti, ihanet 'Pars' adıyla kodlandı.

GİRİŞ 02.12.2022 07:36 GÜNCELLEME 02.12.2022 09:39
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 497 sanık hakkında verilen kararın gerekçesi açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda görevli askerlerin büyük bir kısmının katıldığı darbe girişiminde, askerlerin eski alay komutanı albay Muhsin Kutsi Barış'tan emir ve talimat aldığı belirtilen 4 bin 583 sayfalık gerekçeli kararda; Barış'ın darbe girişimi öncesinde farklı askeri karargâh ve kurumlarda görevli üst rütbeli personelle darbe planlamasına yönelik toplantılar yaptığı, görüşmelerini gizlemek amacıyla gelenlerin kaydının tutulmaması emri verdiği ve darbe girişimine ilişkin tüm faaliyetlerin 'Pars' adıyla kodlandığı anlatıldı.

TEK TEK SIRALANMIŞ

'Pars darbe planı' kapsamında çizelge hazırlandığı belirtilen kararda, "Toplam 13 ayrı grup halinde hareket edecek olan darbeci askerlerin isimleri, rütbeleri, birliğe intikal sağlayacak araç sahibinin asil veya yedek olup olmadığı, her birinin adres ve telefon numaraları ile adreslerinin bulunduğu mevki bilgilerinin yer aldığı tespit edilmiştir" denildi.

BÜTÜN DARBE PLANLANMIŞ

Darbe bildirisini zorla okutan eski yarbay Ümit Gençer ve TRT binasının işgalini yöneten eski albay Muhammet Tanju Poshor'un da katıldığı toplantılarda, darbe teşebbüsünün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ayağındaki planlamanın ötesinde ülke genelindeki darbe teşebbüsüne ilişkin planlamanın yapıldığı aktarıldı.

Darbe girişimine katılan sanıkların kışladan çıkış emrini başlangıçta hiçbir şekilde sorgulamadan yerine getirdikleri anlatılan kararda, ilerleyen saatlerde ve ertesi gün teşebbüsün başarısız olacağını anladıkları anda emirleri geçmişe dönük sorgulamalarının sanıkların hukuki statülerini olumlu olarak etkilemesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 33
 • HIDIR BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  DOSTLARIMM diye Kılıçdaroğlu ABD İPİNE sıkı sıkı sarılıyor ama yakından bir örnek.... 15 Temmuz 1 numarası Akın ÖZTÜRK de ilk gün " ABD/İSRAİL BİZİ SATTI ! " demiş. O nedenle Kılıçdaroğlu dostlarım diye "dış rüzgara değil de MİLLETE GÜVENİP" millet için siyaset yapmasının daha uygun olduğu görüşündeyiz..
  Cevapla
 • antikor 2 ay önce Şikayet Et
  bu Poshor isimli kisinin asli Bengal olabilirmi ? bir arastirilsin..
  Cevapla
 • vatansever 2 ay önce Şikayet Et
  soru şu. darbeden sonra hükümeti kime vereceklerdi?
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Ben başbakan olacağım diyene.
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Reis iyi niyetini suistimal etmişler ama bir daha taviz yok artık bütün örgüt ve devletler dişe diş kana kan mücadele var
  Cevapla
 • Levrock 2 ay önce Şikayet Et
  Saray saray deyip duruyorlardi ama 15 temmuz ellerinde imkan varken vurmadilar. Demek hükümeti indirip kendileri oraya yerlesecekti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş ve Gaziantep'te şiddetli deprem! Başkan Erdoğan'dan açıklama!
Başkan Erdoğan'dan altılı masaya "Kırk takla atan mandacı" benzetmesi