MHP'li Mevlüt Karakaya'dan Başkent Kulusi'nden son dakika açıklamaları!

Kanal 7 Ankara temsilcisi Mehmet Acet'in sunumuyla ekranlara gelen 'Başkent Kulusi' programında konuk olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 04.12.2022 12:37 GÜNCELLEME 04.12.2022 12:43
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Başkent Kulisi'nde Mehmet Acet'in sorularını yanıtlayan Mevlüt Karakaya'nın açıklamaları şu şekilde;

İlk zamanlarda ilçe toplantılarına gittiğimiz zamanlarda ağırlıklı olarak ekonomiyle ilgili tedirginlikler vardı ya da öyle bir hava basılıyordu. Vatandaş daha çok gelecekten endişe ediyordu. Bir toplum içerisinde öncelikler dönem dönem değişiklikler oluyor. Şuan bu durum sorun olarak baktığımızda hafifledi.

Hasatın başlamasıya birlikte ürün ve fiyatlarının ona göre gerçekleşmesi ve desteklerin o yönde verilmesi vatandaşı rahatlattı. Dolayısıyla çiftçi kesiminden bu anlamda bir şikayet duydunuz mu. Genel bir memnuniyet tarım kesiminde kesinlikle oluştu. 

Birçok alanda asgari ücret konusunda da baktığımızda da şu var; Biz bir pandemi atlattık. Tüm ekonomilerde genel bir artış oldu. Etkileri yansımaları kendi özel şartları farklı olabilir. Tüm dünyada beklenmedik bir anda kapanma oldu. Tedarik zincirinin düzensizliği hala dünyada devam ediyor.

EKONOMİDE MODEL DEĞİŞİKLİĞİ 

Bu model işe yaradı. Bu modelin işe yaradığını önümüzdeki aylarda önümüzdeki yıllarda çok daha net bir şekilde anlayacağız. Bu bizim model dediğimiz şey üretimi, ihracatı ve  isdihdamı önceleyen bir yapı. Dolayısıyla bu tür model değişiklikleri ne zaman yapılır önemli olayların yaşandığı dönemlerde yapılır.

Aslında pandemi bu tür fırsatlar sundu. Türkiye pandemi dolayısıyla yaşanan ekonomik kırılmalarının arkasından ekonomi modelini faizleri indirerek üretimi artırarak yaptı.

'SONUÇ TÜRKİYE'DE ARTIDIR'

Yerli üretimi koruyacak çok fazla argümanınız yok. Faizin düşürülmesi evet kurlarda bir miktar artışa neden oldu. Kurlardaki o artış bir takım engellerle koruyamayacağınız iç üretime ciddi katkı verdi. Muhasebede 'T' hesabı vardır. Bu hesaplarda artılar eksiler biz ona borç-alacak deriz sonuçta bakiyeye bakarız. Bakiye artı mı eksi mi? Kendi içerisinde artıları eksileri olur. Sonuç Türkiye'de artıdır.

'FAİZİ DÜŞÜREN TÜRKİYE'DE EKONOMİK BÜYÜME DEVAM ETTİ'

Türkiye'de üretimde ciddi bir artış meydan geldi. İstihdamda bir değişiklik olmadı. Faizi düşeren bir ülke oldunuz. Ne olacaktı kur alıp başını gidecekti ekonomiye zararları olacaktı. ABD ekonomik küçülmeye gitti, faizi düşüren Türkiye'de ekonomik büyüme devam etti.

Faizi indirince her şey batacak bitecekti ama en son faiz indiriminde bile kurlarda bir oynama söz konusu olmadı. Türkiye çoğu ülkeden daha iyi durumda

'TÜRKİYE'YE MUHALİF OLANLAR BİLE 2023'TE ENFLASYONUN YÜZDE 40'LARA İNECEĞİNİ SÖYLÜYOR'

Türkiye'ye muhalif olan isimlerin bile artık söylediği, 2023'te enflasyonun yüzde 80'lerden 40'lara düşeceği yönünde. Bu durum ekonomik modelin yansımasıdır.

Türkiye çok ciddi radikal bir değişimle bu yola döndü ve çok doğru yaptı. Tabiki kararların doğru bir yola gitmesi için destekçilerinin artması lazım. En başından buna karşı çıktılar.

CHP'NİN 3 ARALIK FİYASKOSU

CHP dün neyi açıkladı Allah aşkına. Danışman ithal ettiler. Ben dedim ki Kılıçdaroğlu'na bir operasyon var. Kılıçdaroğlu'nun tarafı olmasından ziyade danışmanın anlattığı konunun Türkiye ile bir alakası yok. Küresel ısınmadan iklim değişikliğinden bahsediyor. Küresel ısınmaya Türkiye'yi ve dünyayı sömürenler sebep oldu. 

Bir operasyon olduğunu düşünüyorum. Vurgu ne? Küresel ısınma, iklim değişikliği, Türkiye'nin bu konuda merkezde bir ülke olduğunu Türkiye'ye çok iş düştüğünü iklim değişikliği konusundaki küresel ısınmayla ilgili temel ilkeleri esas alan Doğu Akdeniz'de bu olayı yöneteceğini söylüyor.

Ben bunu anlamadım. Doğu Akdeniz'de Türkiye araştırmalar yapıyor adam küresel ısınmada merkez Türkiye olacak ve bunla uğraşacak diyor.

Doğu Akdeniz'deki kaynakların başka bir yere kanalize edileceğini söylüyor. Türkiye'yi bölgedeki haklarından vazgeçirme durumu bu.

AKŞENER'İN KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLAĞINA VETOSU

6'lı masanın amaç ve hedeflerine bakıldığında ortak bir aday çıkarmak istiyorlardı. 6'lı masa bir ittifak değildi. "İstişareyle ortak bir aday çıkaracağız" dediler. Kendileri başka şeyler konuştu gündem başka oldu.

Sayın Akşener bu süreçte Kılıçaroğlu'nun adaylığı üzerinden daha başından beri bir rahatsızlığı ve karşı duruşu vardı. Bu saatten sonra zaten bitmiştir. Kılıçaroğlu ortak bir aday olsa İYİ Parti nasıl gelip oy isteyecek Kılıçaroğlu'na? Meral hanım daha ilk başından beri iki belediye başkanını ayartmaya çalıştı.

Meral Hanım, 6'lı masaya bir iyilik yaptı. O iyilik de 6'lı masada ortak bir aday çıkmasını çıkmaza soktu. Bu saatten sonra belediye başkanlarından biri olsa ne olacak. Bu yapı böyle bir adayı çıkaramadı bu saatten sonra da çıkması ve çıkarılması mümkün görülmüyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 35
 • Rifat Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Anayasa açıkladılar: HDP kapatılmasın, PKK hoş görülsün, devletin parası ortaklar arasında kırışılsın. Vizyon açıkladılar: Ekonomimiz küreselcilere teslim edilsin, Mavi vatan iddiasından vazgeçilsin. Acayip millîsin CHP!!!
  Cevapla
 • Milli ve yerli 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaşasın CUMHURITTİFAKI
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne fiyaskosu kimsenin aklına gelmeyecek bir çözüm. Süpersin bay kemal. Seçimi kazanırsan da kutlamaya Amerikan bayrağı
  Cevapla
 • karatar 1 yıl önce Şikayet Et
  3 aralık diye İKTİDARA YÜRYÜŞ İDYE jeremi dervişi mi getirdiler. vala ninem ilk duyduğunda oğlum git bak katırımız doğırmuş olamsın dedi. yok nene chp jeremiy doğurdu deidmi... hahahaa
  Cevapla
 • dede 1 yıl önce Şikayet Et
  CHP hırsızı yatmaya misafir etti. boşuna bunlşar manda köle işbirlikçi hain demiyoruz. aydınalla buluşacağım aydınalrla iktidara yürüyeceğim diye başların BİR KOYBOY ithal ettiler. vala bu kovboy çizgi film karakterç redkit dğil. derviş baba çok üzülmüştür.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan sert sözler: Bu kadarını beklemiyorduk, anlaşılan ağababaları kulağını çekmiş!
Fidan'dan ABD çıkarması! Dosyalar hazır, CAATSA yaptırımlarına karşı Türkiye'nin kozu...