ABD Büyükelçisi Jeff Flake'ten CHP'li belediyelere bir ziyaret daha

ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı ziyaret etti. İşte CHP'li iki isme dikkat çeken ziyaretler gerçekleştiren Flake'in, karanlık sicili...

ABD Büyükelçisi Jeff Flake'ten CHP'li belediyelere bir ziyaret daha
ABD Büyükelçisi Jeff Flake'ten CHP'li belediyelere bir ziyaret daha
GİRİŞ 08.12.2022 23:59 GÜNCELLEME 09.12.2022 00:37
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

2022'nin başında Joe Biden tarafından ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atanan Jeff Flake, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ardından teamüllere aykırı şekilde CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı ziyaret etmişti.

ABD Büyükelçisi Flake CHP'li Zeydan Karalar ile bir araya geldiABD Büyükelçisi Flake CHP'li Zeydan Karalar ile bir araya geldi

Resim biraz daha netleşiyor... 'ABD ve İngiltere’nin tercihi Ekrem İmamoğlu mu?'Resim biraz daha netleşiyor... "ABD ve İngiltere’nin tercihi Ekrem İmamoğlu mu?"

Flake, geçtiğimiz günlerde yeniden CHP'li iki büyükşehir belediyesini ziyaret ederek Adana ve Hatay ile ilgili bilgi aldı.

ABD Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Adana’nın "Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği’nin" "ABD tarafından" desteklendiği notu yer aldı.

Büyükelçinin belediye ziyaretleri burada son bulmadı. Adana’dan sonra hemen Hatay’ı da ziyaret eden Flake, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı Suriyeli sığınmacılar konusundaki çalışmaları nedeniyle takdir etti.

BARTHOLOMEOS'U "EKÜMENİK PATRİK" OLARAK TANIMLAMIŞTI

Flake İstanbul'da da dikkat çeken temaslarda bulunmuştu. Büyükelçinin göreve başladıktan sonra ilk ziyaret noktası Fener Rum Kilisesi olmuştu. Fener Rum Kilisesi'ni ziyaret eden Flake, papaz Bartholomeos için "Ekümenik Patrik" (Cihan Patriği) sözlerini sarf etmişti.

Ancak Türkiye’de ekümenik diye bir kurum ve görev tanımı bulunmuyor.

MORMON TARİKATI ÜYESİ

Aydınlık'ın haberine göre, Arizona doğumlu olan Jeff Flake, aile kökleriyle beraber Mormon tarikatı mensubudur. Gençlik yıllarında Afrika'da bu tarikata bağlı misyonerlik faaliyetinde bulundu. Tüm Mormon üyeleri gibi, en yakın dostu daima İsrail oldu.

CUMHURİYETÇİ FLAKE, TRUMP'A KARŞI DEMOKRAT PARTİLİ BIDEN'I DESTEKLEDİ

Jeff Flake 2001-2013 yıllarında ABD Temsilciler Meclisi'nde, 2013-2019 arasında ise, Senato'da Arizona Senatörü olarak görev yaptı. 2019'da Başkan Trump'la çatışmaları nedeniyle Senato'dan istifa etti. Trump ile aynı partiden (Cumhuriyetçi Parti) olmasına rağmen, hep çatışma yaşadı. Bu çatışmaların temelinde de genellikle Trump'ın ABD derin devletiyle ayrıştığı konular bulunuyordu. Flake, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, partisinin adayı Trump'ı değil, Demokrat Biden'ı destekledi.

TRUMP: ZEHİRLİ BİR KİŞİLİK

2017'de kaleme aldığı "Conscience of a Conservative (Bir Muhafazakârın Vicdanı)" kitabında Trump'ı ve Cumhuriyetçi Parti'yi sert bir şekilde kötülüyordu. Trump bu kitap sonrası, Flake'i "Zehirli bir kişilik" diye nitelendirmişti.

ATANDIKTAN SONRA BIDEN'A ÖVGÜ DOLU SÖZLER SARF ETMİŞTİ

Cumhuriyetçi Senatör, Ankara'da büyükelçilik görevine aday gösterilmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Bu atamayla Biden yönetimi Amerikan dış politikası ve diplomasisinin en iyi geleneğini yeniden doğruluyor: Partizan politikaların iç mesele olarak kalması ve diğer ülkelerle ilişkilere karıştırılmaması gerektiği inancı Amerikan dış politikası, partiler üstü olabilir ve olmalı. Bu benim inancım ve aynı zamanda taahhüdüm." değerlendirmesinde bulunmuştu.

MÜESSES NİZAMIN EN ŞAHİN İSİMLERİNDEN

Flake'in, uluslararası sistemin 90'lı yılların sonunda ilan ettiği 'Küreselleşme'nin, Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) ve bunun uygulaması olan asimetrik savaşın en şahin destekçisi olduğu biliniyor. ABD Büyükelçisi 2000'lerin başından bu yana ABD'nin "Küresel liderliğini" savunuyor. ABD'nin Irak işgalini ve Türkiye'yi parçalama organizasyonun parçası olan terör örgütlerini hararetle destekledi. Dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin'e karşı "Onu mutlaka durdurmalıyız" çağrılarında bulundu.

2002'deki bir konuşmasında şu sözleri sarf etmişti;

"Sadece Irak'ta değil, Türkiye ve tüm Ortadoğu'da etkin olmalıyız. O bölgede tamamen Amerikan sistemi içinde özgürlüğe bağlı temel bir yapı oluşturmalıyız."

Flake'in bahsettiği, "Türkiye ve Orta Doğu'daki Amerikan sistemi içinde özgürlüğe bağlı yapının", Türkiye'yi ve bölgedeki milli devletleri etnik ve dinsel temelde parçalamak olduğunu bütün dünya farkında. İsrail hayranı Mormon tarikatı üyesi Flake'in savunduğu bu projenin amacı "İkinci İsrail" oluşturmak.

HER AÇIKLAMASI TÜRKİYE DÜŞMANI

Jeff Flake 2001-2013 yıllarında ABD Temsilciler Meclisi'nde, 2013-2019 arasında ise, Senato'da Arizona Senatörü olarak görev yaptı. 2019'da Başkan Trump'la çatışmaları nedeniyle Senato'dan istifa etti.

Bu dönemlerde dört soykırım tasarısına "Hayır" oyu vermişti Flake. Ama bu konuyu biraz araştırınca, bu tutumunun Türkiye dostluğundan değil, Mormon tarikatının Ermeni Diasporası'yla yaşadığı sıkıntılardan kaynaklanıyor. Buna rağmen, 2021'de büyükelçi seçildiği Senato'da yaptığı konuşmada, Biden'den sonra Ermeni Soykırımı'nı savunan ikinci kişi oldu Jeff Flake.

TÜRKİYE'NİN F-35 PROJESİNDEN ÇIKARILMASINI DESTEKLEDİ

Flake ayrıca ABD derin devletinin Türkiye'yi F-35 Projesi'nden çıkartmasını desteklemiş, FETÖ ve PKK'yla ilişkileri nedeniyle tutuklanan Rahip Brunson'un serbest bırakılması için ABD'de açılmış kampanyaya da katılmıştı. Flake'in, misyonerlik faaliyetlerindeki iş birliğiyle, Brunson'un yakın arkadaşı olduğu biliniyor.

TÜRKİYE'NİN KUŞATILMASININ ARKA PLANINDA

ABD'nin asimetrik savaşı kaybettikten sonra, 2019'da kabul ettiği, "Stratejik noktaların ABD milis güçlerince vurulmasını" hedefleyen Yeni Savunma Stratejisi'nin de en büyük destekçilerinden biriydi Flake. Nitekim, ABD askeri güçlerinin Türkiye'yi, Rusya'yı ve bölge ülkelerini Doğu Akdeniz'den, Ege'ye ve Karadeniz'e kadar kuşatma stratejisinin hep arkasında durdu. Türkiye'ye karşı en net düşmanca tavrını Ekim 2021'deki Senato konuşmasında sergiledi. Türkiye'nin demokrasiden geri adım attığını ve bunun kendilerini rahatsız ettiğini söyledi. Başkan Tayyip Erdoğan'ın baskıcı bir tutum sergilediğini iddia eden Flake, bu durumun bir NATO ülkesine yakışmadığını öne sürdü.

FETÖ VE PKK'YA AÇIK ÇEK

Flake ayrıca yeni parti S-400 veya Rusya ile başka bir silah ticareti durumunda Washington'un Türkiye'ye ek yaptırımlar uygulayacağını ifade etti. “Çok sayıda gazetecinin hapiste olduğu” sözleriyle de, FETÖ ve PKK'nın arkasında olduklarını bir kez daha gösterdi.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 100
 • mersinli 1 yıl önce Şikayet Et
  eskiden CHP lileri kominist sanardık ne zaman kapitalist oldular anlıyamadık bu CHP liler yakında memleketi amerikaya satarlar
  Cevapla
 • 2023 Seçimleri 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazıyı okursanız bu adamın geçmişte yaptığı icraatlarla tam bir Türk düşmanı olduğunu görürsünüz.
  Cevapla
 • Cenk 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk toplumun %90 Amerika’dan tiksiniyor bunlar danışman büyükelçi vs elele kolkola
  Cevapla
 • Alim 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika’nın olduğu yerde kan, ölüm, fitne fesat bir de CHPKK varsa o zaman kaos, üzüntü keder ne ararsan vardır
  Cevapla
 • dedem 1 yıl önce Şikayet Et
  bızım adb deki Elcımız de butun Kızılderili kardeslerimizin yasamaya calıstıkları rezerv tabır edilen yerleri ziyaretlerini düzenli bir sekilde yapsınlar derim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TÜİK verilerine göre en çok para kazandıran üniversite bölümleri
Siyasi partilerden AK Parti'ye peş peşe ziyaretler! Dikkat çeken diyalog