Başkan Erdoğan'dan sonra siyasete girecek mi? Selçuk Bayraktar'dan ses getiren yanıt

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, politikaya girmeyi düşünüyor mu? Canlı yayında net ifadeler kullanan Bayraktar, davası için ne kadar gözü kara olduğunu çok çarpıcı sözlerle açıkladı.

GİRİŞ 04.01.2023 01:14 GÜNCELLEME 04.01.2023 09:40
Bu Habere 168 Yorum Yapılmış

TV100'de açıklamalarda bulunan Baykar Teknoloji lideri Selçuk Bayraktar ses getiren ifadeler kullandı. Bayraktar, "Erdoğan, yerine sizi hazırlıyor diyorlar. Gelecekte siyasete girme planınız var mı?" sorusuna yanıt verdi.

"YÜRÜDÜĞÜMÜZ YOLDAN DÖNMEYECEĞİZ"

Politika ile ilgili soruya çok net yanıt veren Bayraktar "Benim böyle bir planım yok ama bu yolda sonuna kadar devam etme planım var. Elbette bu bir yarış, biz vazifemiz neyse onu yapacağız onlar da kendi vazifelerini yapacaklar. Yürüdüğümüz yoldan Allah ömür verdikçe dönmeyeceğiz, rahatsız olmaları bizi mutlu etmez ama doğru yolda ilerlediğimizi söylüyor diyebilirim" diye konuştu.

Bayraktar, "Bizim kendi ülkemiz için bunları geliştirmemiz kadar ulvi bir şey yok. Ülkeye olan borcumuz, vazifemiz yok mu? Bu ekibi parayla veya mühendislik güdüleriyle motive edemezsiniz. Bu ekibi öyle parayla maddiyatla veya mühendislik güdüleriyle motive edemezsiniz. Biz ülkemizin tam bağımsız yarınlarını inşa ediyoruz. 'Milletimizin faydasına bu işi yapıyoruz' diyerek ancak motive edebilirsiniz. İnsanlarda bu inançla motive olup sabaha kadar çalışıyorlar. Yurtdışında daha yüksek maaş veren firmalarda da kendilerine yer bulabilirler. Çünkü oraya gitmek için başka bir şeyi kaybedecek: 'Manevi motivasyonunu'" sözlerini kaydetti.

"AĞABEYİMİ TUTUKLAMAYA KALKIŞTILAR"

Bayraktar, İHA'ların yapım aşamasında daha önce yaşadıkları sıkıntılardan söz etti. Bu teknolojilerin büyük oranda askerlerle birlikte cephede geliştirildiğini belirten başarılı mühendis, "Bayraktar TB-1'i geliştirdik. 4-5 yıl oyalandı, pist bulamadık engellemeye çalıştılar. Uçak uçtu demosunda ağabeyimi tutuklamaya kalkıştılar. 'Bu uçak otomatik inmiyor sen tuşa basıyorsun da iniyor' dediler." tepkisini gösterdi.

YERLİ SİHA SATILAN ÜLKELER TÜRKİYE SAVAŞ AÇARSA NE OLUR?

Yeni Türkiye'ye hizmetleriyle damga vuran Bayraktar, "Baykar'ın SİHA sattığı ülke Türkiye'ye savaş açarsa ne olur?" sorusunu, "Yüksek teknoloji içeren cihazların ileri seviye yazılımları var. Bu yazılımı yapan ülkeler bu cihazlara hükmediyor." sözleriyle yanıtladı.

"SİHA DEVRİMİ NELERİ DEĞİŞTİRDİ?"

İnsansız hava aracı teknolojisiyle ilgili gözlemlerini aktaran Bayraktar, "SİHA ile uzaktan canlı olarak keşif sağlıyorsunuz. Harekatın canlı görüntüsünü aktarıp karargâhta karar vericilerin önüne dosdoğru bir resim veriliyor. Savaş dediğiniz aslında kaostur, düzensizliktir, bilgiye erişmeniz çok kritiktir ama çok zordur. En başta size canlı olarak ne olduğunun en objektif sunumudur. SİHA bir anlamda büyük bir kuvvet çarpanı oldu. Sonrasında konvansiyonel muharebede de kullanıldı ve orada da büyük bir kuvvet çarpanı oldu. Bunu aslında bakarsanız Türk Silahlı Kuvvetleri başardı. Filolar halinde bütün dünyada İdlib’de bunu sağlamış oldu. Bunun bir kere insansız olması bir anlamda da muharebe sahasında bazen yüzlerce bazen binlerce kilometre öteye gitmenize imkân sağlamış oluyor. Bunlar tabii sınıf sınıf… Hava muharebesinin geleceği olarak baktığınızda artık içinde pilot olmayan ve gelişmiş otonomi algoritmasıyla yapay zekayla karar verebilen bir uçaktan bahsediyorsunuz. Şöyle bir deneme yapıldı ABD’de, ‘Yapay zekaya karşı insanlı pilotlar muharebe yaptılar. Her bir denemede bilgisayar pilotları yendi" değerlendirmelerinde bulundu.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 168
 • Hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamsınız varolun sağolun.Rabbim razı olsun korusun âmin.
  Cevapla
 • Akıncı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonuna kadar seninleyiz ey Osmanlı evladı Selçuk gardaş
  Cevapla
 • M.D. 1 yıl önce Şikayet Et
  Değerli arkadaşlar Selçuk Bayraktar kardeşimiz gereken güzel cevabı vermiş sapla samanı bir araya karıştırmamak lazım şimdi o insan iyi haber siyah üzerinde uçak üzerinde çok müthiş zekaya sahip ve o dalda çok yoğun bir şekilde çok başarılı çalışmalar yapacak kapasitede ve yapıyor ülkeyi yönetmek bambaşka dünyada siyaset yapmak bambaşka şimdi sevgili Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu milli mücadeleyi herkes yapabilir diye buna karıştırmayalım lütfen şimdi Selçuk kardeşimiz o dalda başarılıdır ,yüz yıldır neden bir başkaları da başaramadı siyaset insanı olmak lider olabilmek ayrı bir şey O, YÜCE ALLAH'IN, KİŞİLERE VERDİĞİ APAYRI BİR ÖZELLİKTİR BUNU UNUTMAYIN LÜTFEN.
  Cevapla
 • M.D. 1 yıl önce Şikayet Et
  YÜCE ALLAH'IM ANNE BABANIZDAN RAZI OLSUN TÜM ÇALIŞAN İNSANLARIMIZDAN SİZİNLE BİRLİKTE HEPSİNDEN RAZI OLSUN SİZLERE MUVAFFAK EYLESİN HER ZAMAN YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN HEPİNİZİ KORUSUN bizler halk olarak sizden de gurur duyuyoruz gurur duyuyoruz Şeref duyuyoruz sevgili Cumhurbaşkanımızın liderliğinde durmak yok yola devam inşallah.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Değerli kardeşim Selçuk, çok güzel ifadeler kullanmışsın. Ancak hamaset bir yere kadar, o çocukların gözünü, gönlünü,karnını doyurmalısın. Bir insan kolay yetişmiyor. Diyeceksin ki bildiğin bir şey mi var. Yok hiç bir şey bilmiyorum. Bildiğim tek şey Türk işverenin profesyonel düşünmeyin çalışanların lehine hiç bir şey yapmadığıdır. Sen önce Allah'a sonra millete emanetsin. Seninle çalışan çocuklar da sana emanet. Dolayısıyla emanete sahip çık. Sen herhangi bir işveren değilsin. Çalışanlarının hakkı seni helak etmesin. Çalışma hayatı bunun örnekleriyle dolu. Sevgiyle.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çocuğu zorla dudaklarından öptüren TikTok kullanıcısına gözaltı! Bakanlık harekete geçti
A Milli Takım'da şok sakatlık: Çapraz bağları koptu