Hain plan: Ekipleri mahallelere sokmadılar! İran, Fransa, Yunanistan, Suriye arkalarında..

Deprem bölgesinde yıllardır kentsel dönüşüme engel olan hainlerin şeytani planları deşifre oldu. Hatay'da kentsel dönüşüm karşıtı yaygara koparanların bölgede kurulan terör ağının perdelenmesini sağlamak için sahada oldukları iddia edildi.

GİRİŞ 27.02.2023 08:38 GÜNCELLEME 27.02.2023 09:10
Bu Habere 160 Yorum Yapılmış

Deprem felaketinden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay'da kentsel dönüşüm projelerinin önün kesilmesinin bir başka nedeninin olduğu ortaya çıktı. Yaşanan şiddetli depremler sonrası bilançonun hayli yüksek olmasına sebep olan, yapıların yenilenmesi ve depreme dayanıklı hale getirilmesini amaçlayan kentsel dönüşüm projelerini engelleyen provokatörlerin bölgede kurulan terör ve lojistik ağın korunması için  perdeleme yaptığı tespit edildi.

Güvenlik kaynakları, Liva İskenderun isimli illegal-ayrılıkçı terör yapılanması ile birlikte THKP, TKP/ML, TİKKO, PKK gibi terörist örgütlerin o süreçte aktif rol oynadığını belirtti. Zaman zaman devlete meydan okuma kampanyasına evrilen sürece CHP, TİP ve HDP gibi siyasi partiler de doğrudan dâhil oldu.

Suriye iç savaşının başlaması ile birlikte Akdeniz ve kara sınır noktalarından Türkiye’ye sevk edilen binlerce silah, mühimmat ve bomba başta Samandağı olmak üzere Armutlu, Defne ve Harbiye’deki depolara nakledildi. Amanoslar, İstanbul ve Karadeniz’deki terör noktalarına sevkiyatlar bu lojistik üslerden gerçekleştirildi.

Bazen dondurma, tekstil ya da gıda imalathanesi, benzinlik, otel, inşaat malzemesi, gübre ya da zahire deposu görünümlü terör depoları bazen tekel ürünü toptancılığı adı altında perdelendi. Bu kamuflajlara ek olarak amonyum nitrat ve özel nitelikli silahlar için bazı lokasyonlarda ise korunaklı yer altı depoları inşa edildi.

BİRÇOK LOJİSTİK MERKEZ ÇÖKERTİLDİ

Geçtiğimiz yıllarda bazı medyatik yüzlerin de yoğun kullanıldığı, "Bölgemize dokundurtmayız" kampanyaları sonrası yakın izlemeye alınan yerlerde birçok lojistik merkez güvenlik güçleri tarafından çökertildi.

Olayları kışkırtanların önemli oranda bölge dışından kişiler olduğu, İran, Suriye, Fransa ve Yunanistan istihbarat servislerinin bu faaliyetlere yoğun destek verdiği tespit edildi.

"DEPREM SONRASI GİZLİ KAPALI FAALİYET YÜRÜTTÜLER"

Hatay üzerinde karanlık emelleri olan çevrelerin yürüttüğü faaliyetlerle ilgili konuşan Alevi kökenli eski bir meclis üyesi olan İ.T, “Hatay halkı 1939 yılında tercihini yaptı. Ancak o defteri kapatmayan odaklar, halkımızı kışkırtmak ve bölgeyi kaosa sürüklemek istiyor. Burada bir tür kurtarılmış bölge stratejisi uygulayanlar depremin hemen ardından sahaya inen arama kurtarma ekiplerini bazı mahallelere sokmadı. Kendi ekiplerini gönderip orada çalıştılar. Gizli kapalı faaliyet yürüttüler. Ardından da belediye başkanı, milletvekili ve STK düzeyinde yaptıkları açıklamalarda devleti ve kurumlarını suçladılar. Bunu biz içeride canlı yaşadık, gördük.

"BU FELAKETTEN DEVLETİ SUÇLAYARAK İDEOLOJİK FAY HATTI ÜRETME ÇABALARI VAR"

İçimize yıllardır dışarıdan empoze edilen ayrılıkçı fikirler, deprem sürecinde daha tehlikeli boyuta ulaştı. Bu felaketten devleti suçlayarak ideolojik fay hattı üretme çabaları var. Dünyanın en süper güçlerinin dahi baş edemeyeceği bu felaketi devlet düşmanlığına dönüştürüp isyan çıkarmaya çalıştılar. Allah’tan devlet bu tehlikeyi gördü ve gerekli adımları attı” diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM, GETTOLAŞMA VE SAHAYI TERÖRİZE ETME EMELLERİNİ BİTİRİYOR"

Bölge dinamikleri konusunda önemli araştırmalara imza atan Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sacit Uğuz, Hatay’ın şu an tarihte hiç olmadığı kadar özel önem arz ettiğini vurguladı. Doç. Dr. Uğuz, şunları kaydetti:

Hatay jeo-stratejik açıdan kilit vilayet konumunda. Özellikle enerji bağlamı ve Türkiye’nin arz ettiği kritik önem Hatay’ı çok daha özel kılıyor. Enerji dinamizmi ve Kafkasya, Mısır, İsrail, Irak, Asya, Suriye, Körfez ya da Avrupa trafiğinde Hatay alternatifi olmayan bir merkez nokta. Bu süreçte şahit olduğumuz sosyal kışkırtmalar ve kaşınma girişimlerinin arka planında bu faktörler yatıyor. Özellikle Suriye savaşı ve sonrasında illegal örgütlerin kurduğu ittifak, Hatay konusunda da önemli rol oynuyor. Şu an HDP buradan vekil çıkarabilir duruma yükseldi. Esad rejimi bu toprakları hâlen kendi vilayeti olarak gösteriyor. Fransızlar 1939’un rövanşını alma uğraşında. Hepsinin ortak noktası Hatay’ı Türkiye’den koparmak. Alevi kitle genel itibarıyla vatanına bağlıdır. Ancak onları farklı metodlarla tahrik ediyorlar. Doğu sınırlarından çizmeye çalıştıkları terör koridorunun nihai hedefi de Hatay ile birleşmek. Mihraç Ural ve benzeri yapılar yıllardır burada militarist bir yapı inşa etmeye çalışıyor. Derdi Türkiye olmayan Esad ya da Batılı efendilerinden gelen talimatları uygulayan mezhep fanatiği görünümlü karanlık bir güruh üretmeye çalışıyorlar. Büyük kitleleri ajite ederek taban oluşturmaya ve kurtarılmış bölgeler kurmaya çalışıyorlar. Kentsel dönüşüm ve benzeri girişimler bu gettolaşma ve sahayı terörize etme emelini elbette bitiren projeler. Bu nedenle karşı çıktılar ve çıkmaya devam edecekler.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 160
 • zekeriya 11 ay önce Şikayet Et
  belediye başkanını ve avanelerini hala tutuklamadınız mı neyi bekliyorsunuz
  Cevapla
 • Vatan 11 ay önce Şikayet Et
  Devletin giremeyeceği mahalle mi olur
  Cevapla
 • Türk. 11 ay önce Şikayet Et
  Allah bu depremle Türk milletini korumuş.
  Cevapla
 • Alperen 11 ay önce Şikayet Et
  Bu bir fırsattır. Hazır Hatay boşalmışken afganistan dan türkleri,suriyenin kuzeyindeki türkmenleri,ahiska Türklerini bölgeye getirip,iskan etmelidir.
  Cevapla
 • ANALİZBAKIŞ 11 ay önce Şikayet Et
  Ypg pkk neden silah bıraksın diyerek, aslında dolaylı olarak bu örgütlere sakın silah bırakmayın uyarısını yapan kılçıkoğlunu şimdi daha net anlıyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mozambik'te Alman ve Afrikalı Türkçe sohbet etti
Elazığ'da maden ocağında göçük meydana geldi