Bakan Akar'dan hudut açıklaması: Kendine güvenen varsa denesin!

Bakan Akar, hudut güvenliği ile ilgili, “Bunları söylemek en hafif tabiriyle emeğe saygısızlık, ayıp. Bu gerçek dışı beyanlara yönelik söyleyecek laf bulamıyoruz. İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin” diye konuştu.

GİRİŞ 24.05.2023 20:30 GÜNCELLEME 24.05.2023 20:30
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ile Suriye sınır hattında inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Fiziki güvenlik sistemlerinin yanı sıra Dragon Eye sensör sistemi, termal kameralar, gece-gündüz görüş sistemleri, Midas akustik algılama sistemi ve diğer sistem ve teçhizatlara ilişkin aldığı brifingin ardından Akar, karakol komutanına, “Buradan iddia edildiği gibi yasa dışı geçiş mümkün mü?” diye sordu. Hudutta görevli teğmen, “Dört kademeli emniyet sistemi kullanıyoruz. Buradan yasa dışı geçiş mümkün değil” yanıtını verdi.

“HİÇBİR EKSİKLİĞE MEYDAN VERMEDEN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRMEKTEYİZ”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akar, “huduttan yasa dışı geçiş” iddialarına ilişkin soru üzerine bunların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünmek istediklerini, aksi durumun kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelenin yanı sıra hudutların güvenliğinin sağlanması konusunda son derece başarılı görevleri yerine getirdiğini ifade eden Akar, şöyle konuştu:

“Yüksek teknoloji ile teçhiz edilmiş Mehmetçik görevini gece-gündüz demeden başarıyla yerine getirmektedir. Yaptığımız çalışmalarda elimizdeki imkanları son derece etkin kullanarak hiçbir eksikliğe meydan vermeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Suriye, İran, Irak hududu hem modüler beton duvar, tel örgüler ve hendeklerin de bulunduğu engel sistemi ile korunmakta hem de bu engel sistemi gözle ve elektronik cihazlarla takviye edilmekte, gece-gündüz izlenmektedir. Hudut hattındaki en ufak hareketlerin yanı sıra taktik resim Ankara’daki harekat merkezlerinde de izlenebilmektedir.”

"HUDUTLAR HER AN KONTROL EDİLEBİLİYOR"

Sadece elektronik sistemlerle yetinmediklerini, devriyelerlede hudutların her an kontrol edildiğini bildiren Bakan Akar, teşebbüslere süratle timler tarafından müdahale edildiğini aktardı. Yapılan çalışmaların başarısının istatistiki verilerle de kendini gösterdiğini dile getiren Akar, “Mehmetçik yüksek bir moral ve motivasyonla kendine verilen görevleri yerine getirmektedir” dedi.

“EMEKLERİNE SAYGI GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ”

Mehmetçiği özverili çalışmalarından dolayı kutlayan Akar, “Mehmetçiğin emeklerine tüm kamuoyu saygı duyarken, bazı siyasilerin de buradaki arkadaşlarımızın oldukça zorlu şartlarda yaptıkları görevlere ve emeklerine saygı göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ RESMİ AÇIKLAMALARA İTİBAR ETMELİ”

Sosyal medyada yer alan ve Türkiye sınırında çekildiği iddia edilen yasa dışı geçiş görüntülerine ilişkin soru üzerine iddianın klasik hale geldiğini belirten Akar, “Yasa dışı geçişle ilgili ortaya atılan birtakım videolar ve fotoğrafların kesinlikle bizim hududumuzla alakası yok. Hududumuza ait olmayan görüntüler üzerinden bazıları hudutlarımızla ilgili birtakım yorumlarda bulunulmakta. Bunlar yakışıksız, gerçeklere dayanmayan ve olmaması gereken davranışlar. Vatandaşlarımızın da resmi açıklamalara itibar etmelerini, onun dışında yanlış bir algıya kapılmamaları gerektiğini de hatırlatıyorum” ifadelerini kullandı.

“EMEĞE SAYGISIZLIK, AYIP”

Hudut güvenliğine ilişkin tedbirlerde İHA’ların kullanılıp kullanılmadığına ilişkin soru üzerine Akar, “İhtiyaca, risk ve tehdit ile aldığımız istihbarata göre gerektiğinde SİHA’ları dahi kullanıyoruz. İHA’ların yanı sıra küçük çaplı dronlarımız da karakollarımız tarafından aktif olarak kullanılıyor” yanıtını verdi.

Hudut önlemlerinin kademeli şekilde düzenlendiğini, hudut birliklerinin komando birlikleri tarafından desteklendiğini aktaran Akar, “Toplam 2 bin 949 kilometrelik kara hududumuz var. Çok değişik arazi ve iklim şartlarında Mehmetçik görevini kararlılıkla yerine getiriyor. Hudut kartallarımız, kahramanlarımız son beş senede 3 milyon 300 bin civarında kişiyi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engelledi. Buradaki mücadelemiz yoğun şekilde devam ediyor” diye konuştu.

“KENDİNE GÜVENEN VARSA YASA DIŞI GEÇİŞİ DENESİN”

Tüm bu önlemlere rağmen bazı kesimlerin hudutlara yönelik “delik deşik” söylemlerine sert tepki gösteren Akar, “Bunları söylemek en hafif tabiriyle emeğe saygısızlık, ayıp. Yapılan bu tür değerlendirmeler bizi gerçekten rahatsız ediyor. Bu gerçek dışı beyanlara yönelik söyleyecek laf bulamıyoruz. İsteyen, kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin. Onun için de bu iddialar, eleştiriler bize Ahmet Kaya’nın şarkısındaki ‘Nereden baksan tutarsızca, nereden baksa ahmakça’ ifadelerini hatırlatıyor” dedi.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Hard Beat 1 yıl önce Şikayet Et
  sarı torbalar hazır... fetöİTler ve dhkp-chpkk lı terörİTler size söylüyorum
  Cevapla
 • Ali Rıza 1 yıl önce Şikayet Et
  30 YILDIR Hulusi paşa gibi çalışan MSB GELMEDİ.
  Cevapla
 • KürdTürk kardeştr 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam gibi adam bı Hulusi paşa
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım az kaldı 3 gün sonra bunları söyleyenler politika çöplüğüne gidecekler orada patates soğan soyarlar belki o işi becerirler
  Cevapla
 • Sonsuz Hafıza 1 yıl önce Şikayet Et
  Seni seviyor bu millet paşam. Devam durmak yok onlar denesin . Siz gereğini yapmaya devam edin. Allah hepinizi korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yerli otomobil Togg sahiplerine Euro 2024 müjdesi!
Nuri Şahin'in gözü Fenerbahçe'nin yıldızında: Mourinho'nun "Kalmalı" dediği tek isimdi